Strona główna » Co może zrobić komornik jak nic nie mam? Wniosek o wyjawienie majątku. Prawnicy odpowiadają na co zwracać uwagę.

Co może zrobić komornik jak nic nie mam? Wniosek o wyjawienie majątku. Prawnicy odpowiadają na co zwracać uwagę.

Osoby mające majątek albo stałe źródło utrzymania otrzymywane oficjalnie dobrze wiedzą jak bardzo w życiu może namieszać pojawienie się komornika sądowego. Inna sprawa, gdy osoba zadłużona mając postępowanie egzekucyjne jednocześnie nie ma żadnego majątku i nie jest formalnie nigdzie zatrudniona. Do tego nie ma konta w banku albo na to konto nie spływają żadne środki. W takiej sytuacji wiele osób zadaje sobie pytanie: „co może zrobić komornik jak nic nie mam?”. W poniższym artykule zajmujemy się ustaleniem co może zrobić komornik wobec osoby zadłużonej, jeśli ta nic nie posiada. W materiale wskażemy też metody działania organu egzekucyjnego oraz skuteczny sposób na komornika.

UWAGA! Masz aktywie prowadzoną egzekucję komorniczą? Nawet, jeśli komornik nic nie może Ci zabrać to warto już dzisiaj pomyśleć o przyszłości i uchylić tytuł wykonawczy. W ten sposób zabezpieczysz siebie i swoich bliskich przed skutkami działań organu egzekucyjnego w przyszłości. Jak to zrobić? Gdzie szukać pomocy? O tym wszystkim na kocu tekstu.

W jaki sposób działa komornik? Co może zająć?

Na początku ustalmy dokładnie jakie formy egzekucji może zastosować oraz co może zabrać komornik sądowy. Organ egzekucyjny może stosować wobec dłużnika bardzo wiele różnych metod egzekucji. Do najbardziej powszechnych należą:

Jak więc widać komornik sądowy władny jest do stosowania szerokiego zakresu działań względem osoby zadłużonej.

Nie mam nic na siebie. Co może zrobić komornik?

Brak jakiegokolwiek majątku i dochodów uniemożliwia skuteczną egzekucję. W takiej sytuacji są osoby, które nie posiadają żadnych aktywów ani oficjalnych zarobków. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest bezskuteczność egzekucji. Stwierdzenie bezskuteczności egzekucji następuje postanowieniem komornika, który prowadził postepowanie egzekucyjne.

Co może zrobić komornik jak nic nie masz? Już nic. Dalsze działania może jednak podjąć wierzyciel. Jakie konkretnie to mogą być kroki? Czytaj dalej.

Wniosek o wyjawienie majątku dłużnika. Szczególna broń wierzyciela.

Stwierdzenie przez komornika bezskuteczności egzekucji daje wierzycielowi dodatkowe środki ustalania majątku osoby zadłużonej. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj wniosek o wyjawienie majątku dłużnika. Zainicjowana w ten sposób procedura sądowa prowadzi do obowiązku złożenia przez dłużnika wykazu swojego majątku. Dokonuje się tego przed sądem, a wierzyciel ma prawo zadawania nawet trudnych pytań. Co ważne, dłużnik w takiej sprawie udziela odpowiedzi pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Oznacza to, że zatajanie prawdy albo mówienie nieprawdy może rodzić poważne konsekwencje. Nie oznacza to, że za długi grozi więzienie. Oznacza to jedynie, że za zatajanie informacji o posiadanym majątku i źródłach utrzymania grożą surowe kary. Oczywiście w razie stwierdzenia mówienia nieprawdy albo zatajania prawdy przez osobę zadłużoną.

Jakie zagrożenia w przyszłości za niespłacanie długów komorniczych?

Oczywistym skutkiem bezskuteczności egzekucji jest jej umorzenie. Nie oznacza to jednak, że następuje tutaj umorzenie długu. Tak to nie wygląda. Zgodnie z przepisami prawa dług nadal istnieje, naliczane są od niego odsetki, a jednocześnie może być przedmiotem kolejnego postępowania egzekucyjnego. Zazwyczaj wierzyciele dbają, aby dług się nie przedawnił. Oznacza to, że jeśli nawet dłużnik nie ma to i tak kierowany jest co kilka lat wniosek o egzekucję. W ten sposób wierzyciel liczy na to, że w przyszłości dług jednak zostanie ściągnięty.

Warto pamiętać, że osoba zadłużona z tytułem wykonawczym zawsze może mieć wszczętą egzekucję. Rozwiązania tego typu jak tzw. „praca na czarno” nie dadzą długotrwałych efektów. Wynika to z faktu, że w którymś momencie możliwa będzie konieczność rozpoczęcia pracy oficjalnie.

Ważne jest również uświadomienie sobie, że zapewne za jakiś czas osoba zadłużona zostanie emerytem (niekiedy rencistą). W takiej sytuacji komornik zdobędzie stabilne źródło zaspokajania się. Dlatego warto już wcześniej pomyśleć o tym, aby uchylić tytuł wykonawczy w całości i nie dać szans na wytoczenie egzekucji w przyszłości. Poniżej znajdziesz dobry sposób jak tego dokonać, aby raz na zawsze konkretna sprawa komornicza przestała dla Ciebie istnieć.

Mam komornik. Jak poradzić sobie z egzekucją?

Jeśli otrzymałeś pismo od komornika istnieją niekiedy szanse na ochronę majątku Warunek? Zanim pojawił się komornik nie otrzymywałeś żadnych pism z sądu. Wówczas możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji komorniczej, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika środków (zwrot wszystkich pieniędzy zabranych przez komornika w toku całego postępowania egzekucyjnego).

Skuteczne oddłużanie z komornikiem to zadanie nieławtwe. W pierwszej kolejności osoba zadłużona mająca egzekucję musi ustalić u komornika  następujące informacje:

Mając takie dane należy zadzwonić do sądu, który wydał tytuł wykonawczy i zapytać się na jaki adres sąd wysyłał korespondencję. Nie będzie zaskoczeniem jeśli okaże się, że był to stary i dawno nieaktualny adres. Dla przykładu stary adres zameldowania u rodziców. Należy w tym kontekście wiedzieć, że adres zameldowania nie ma żadnego znaczenia. Liczy się adres, pod którym pozwany (aktualnie dłużnik) mieszkał i przebywał.

Dalej pozostaje już kwestia złożenia wniosku do sądu o doręczenie tytułu egzekucyjnego oraz złożenie odwołania do sądu. Należy równolegle korespondować także z komornikiem. W tym zakresie pismo do komornika musi obejmować wniosek przynajmniej o tymczasowe zawieszenie egzekucji. Często zdarza się, że istnieje również potrzeba wymiany pism z wierzycielem. Zdecydowanie w sprawach oddłużania na etapie komorniczym zalecamy korzystanie z pomocy wykwalifikowanego prawnika.

Jak i gdzie mogę zgłosić o pomoc w załatwieniu sprawy sądowej i komorniczej?

W Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) już od wielu lat niesiemy skuteczną pomoc osobom zadłużonym. Naszą pasją jest ciągłe poszerzanie wiedzy i zdobywanie nowych doświadczeń w zakresie oddłużania. Dzięki naszym działaniom tysiące ludzi w całej Polsce otrzymały pomoc fachowego prawnika od spraw długów. Wszystko w rozsądnej, niewysokiej cenie.

Jak możesz się do nas zgłosić o pomoc? Działamy zdalnie na terenie całego kraju. Wystarczy, że masz telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu. W ten sposób możesz otrzymać wstępną, darmową analizę swojej sprawy bardzo szybko. Zadzwoń do nas lub napisz. Możesz wysłać do nas zgłoszenie również przez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej.

Skontaktuj się z nami:

4.8/5 - (43 votes)

Skuteczne oddłużanie. Bezpłatna analiza sprawy!

Wpadłeś w problemy finansowe, masz problem z windykacją, zostałeś pozwany do sądu albo w Twojej sprawie jest już komornik?

Nie ryzykuj działań na własną rękę. Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników, specjalistów w oddłużaniu i antywindykacji.

Nasz prawnik za darmo przeanalizuje Twoją sprawę i dobierze taki rodzaj pomocy, który będzie najskuteczniejszy w Twojej sytuacji.

DARMOWA ANALIZA

Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby ustalić możliwość i zakres pomocy prawnej w oddłużeniu.

Imię(wymagane)
Wysyłając zgłoszenie potwierdzasz, że zapoznałeś się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i akceptujesz ich warunki.

Zgoda jest dobrowolna. Ale bez wyrażenia zgody nie możemy wykonać analizy prawnej Twojej sprawy i niczego Ci doradzić. Masz prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Masz prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. Administratorem Twoich danych jest EUROLEGE sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Grzybowska 87.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: