Miliony ludzi w całej Polsce zakochały się w sklepach online. Szybko, tanio i wygodnie. Wszystko to sprawia, że firmy kurierskie maja pełne ręce roboty. Szczególnie w gorących okresach, takich jak święta przez sortownie firm kurierskich przechodzą ogromne ilości przesyłek. Jak wiemy, okazja czyni złodzieja. Dlatego przestępcy internetowi nie odpuszczają i wymyślają coraz to nowsze i skuteczniejsze metody oszustwa. Jedną z takich właśnie metod jest oszustwo na paczkę. Co ważne, żadna z firm kurierskich nie może czuć się pewna, że jej rozpoznawalnej w całym kraju marki nie wykorzystają cyberoszuści. W Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) widzieliśmy m.in. oszustwo na DHL czy oszustwo na DPD. Jak więc wygląda tytułowe oszustwo na paczkę? Na co uważać? Końcowo, co zrobić. Kiedy oszustwo na paczkę stało się też naszym udziałem i zostaliśmy skrzywdzeni? Na te i inne powiązane pytania odpowiemy w poniższym artykule.
UWAGA! Oszuści internetowi ukradli Ci pieniądze z konta albo zaciągnęli na Ciebie kredytu lub pożyczki? Masz prawo i możliwość ubiegania się o zwrot pieniędzy albo stwierdzenia nieistnienia zobowiązań. Zwykle konieczne jest złożenie pozwu przeciwko bankowi. Zajmujemy się tym zawodowo. Więcej informacji znajdziesz na końcu materiału.
Spis treści:
Jak wyglądają internetowe oszustwa?
Podane w tytule oszustwo na paczkę jest zaledwie jedną z wielu metod działania cyberprzestępców. W naszej praktyce widzieliśmy już wiele, a wśród najczęściej spotykanych metod działania oszustów w Internecie należą:
- oszustwo na Vinted
- oszustwo na OLX
- oszustwo na pracownika banku,
- oszustwo na BLIK,
- oszustwo na Bitcoina i inne kryptowaluty.
Właściwie nie sposób wyliczyć i podać jak szeroką gamą metod posługują się przestępcy internetowi, aby osiągnąć swój cel. Jaki? Przede wszystkim kradzież pieniędzy z konta bankowego lub wyłudzenie kredytu albo pożyczki na dane osobowe swojej ofiary. Każde z tych zdarzeń jest bardzo groźne i należy mu przeciwdziałać. Jeśli nie uda się zapobiec zdarzeniu to oczywiście warto, aby skutki działania oszustów były jak najmniej dotkliwe.
Przebieg oszustwa na paczkę. Uważaj na dwa typy działań przestępców.
W przypadku oszustwa na paczkę możemy co do zasady wskazać dwa podstawowe modele działań oszustów. Pierwszy, samodzielny. Drugi, gdy oszustwo na paczkę występuje razem z innym typem oszustwa internetowego, np. oszustem na OLX.
Oszustwo na paczkę (np. DHL, DPD) może polegać na rozsyłaniu przez przestępców internetowych dużej ilości SMS albo maili do przypadkowych osób. Im więcej, tym lepiej. Szczególnie, gdy mamy okres przedświąteczny, w którym ilość wysyłanych paczek znacząco wzrasta. Oszustwo na paczkę jako samodzielny byt oszustwa internetowego polega na tym, że ofiara oszustwa klika w link przesłany jej w SMS albo mailu. Zwykle chodzi o dopłacenie jakiejś niedużej sumy pieniędzy albo o zaginięcie przesyłki. Po wpisaniu danych na stronie internetowej spreparowanej przez oszustów dochodzi do wykradania środków z kont bankowych lub zaciągania zobowiązań kredytowych na dane osoby pokrzywdzonej.
Drugi typ oszustwa na paczkę nie występuje samodzielnie. Chociaż w przebiegu jest bardzo podobny do typu podstawowego. Różnica polega jedynie na tym, że mail albo SMS od rzekomego kuriera wysyłany jest w wyniku prawdziwego zdarzenia, jakim jest np. zakup przedmiotu na portalu ogłoszeniowym (np. OLX, Vinted). Wówczas otrzymując maila lub SMS od oszusta jesteśmy skłonni do szybszego podania naszych danych, w tym numerów i kodów CVC lub CVV naszych kart płatniczych lub kredytowych.
Jak uniknąć oszustwa na paczkę? Na co zwracać uwagę?
W celu uniknięcia oszustwa na paczkę musisz uważać na kilka rzeczy. Po pierwsze nie klikaj zawsze i natychmiast w przesyłane Ci linki w SMS albo mailowo. Po drugie, dokładnie weryfikuj adresy internetowe, które zapisane są w linkach. Nie podawaj żadnych danych, a w szczególności danych wrażliwych, takich jak
- imię i nazwisko,
- nazwisko panieńskie matki,
- numer PESEL,
- dane karty płatniczej/kredytowej,
- loginy i hasła.
Stosując się do tego rodzaju wytycznych możesz uniknąć przykrych sytuacji. Oczywiście zawsze można mieć gorszy dzień, ale korzystając z podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci zdecydowanie minimalizujemy możliwość wystąpienia negatywnych zdarzeń. Do takich jak pisaliśmy wyżej należy kradzież pieniędzy z konta bankowego czy wyłudzenie kredytów i pożyczek na nasze dane osobowe.
Oszustwo na paczkę. Zostałem okradziony. Co dalej? Gdzie zgłosić?
Padłeś ofiarą oszustwa na paczkę (DHL, DPD lub inny kurier)? Z Twojego konta bankowego zniknęły pieniądze? A może oszuści nabrali na Twoje dane osobowe kredyty lub pożyczki? Sytuacja nie jest beznadziejna, a w tego rodzaju oszustwach szansa na odwrócenie niekorzystnych zdarzeń jest stosunkowo wysoka. Ważne, aby nie poddawać się i walczyć o swoje. Nawet, jeśli policja rozłoży ręce i nie znajdzie sprawcy a bank odmówi uwzględnienia Twojej reklamacji. Jednak po kolei. Co trzeba zrobić? Poniżej schemat działania w przypadku oszustwa na paczkę.
– ZAWIADOMIENIE NA POLICJĘ –
Kiedy tylko dowiesz się, że padłes ofiara oszustwa internetowego natychmiast złóż zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Zrobisz to w najbliższej jednostce Policji albo Prokuratury. Wobec tego, że cyberoszuści świetnie się maskują i anonimizują swoje ruchy to w dużej liczbie spraw nie udaje się ustalić sprawcy przestępstwa. To nie szkodzi. Jest to jednak ruch konieczny dla powodzenia w sprawie.
– REKLAMACJA BANKOWA –
Powiadom o całej sytuacji bank prowadzący Twój rachunek bankowy, z którego dokonano kradzieży pieniędzy. Złóż jednocześnie reklamację bankową. Z naszego doświadczenia wynika, że grubo ponad 90% przypadków kończy się negatywnym rozpatrzeniem reklamacji. Nie martw się, to standardowa procedura bankowa. Złożenie reklamacji jest warunkiem koniecznym do podjęcia dalszych działań i odzyskania zabranych Ci pieniędzy.
– RAPORT BIK –
Natychmiast złóż wniosek o raport BIK. W ten sposób dowiesz się, czy cyberoszuści nie zaciągnęli na Twoje dane osobowe zobowiązań finansowych. Wyłudzenie kredytu to niestety spotykane zjawisko. Przy okazji warto wykupić taką usługę jak Alert BIK. Dzięki niej w czasie rzeczywistym dowiesz się czy ktoś nie próbuje zaciągać kredytów i pożyczek na Twoje dane.
Kiedy wykonasz wszystkie te czynności musisz zacząć realną walkę o sprawiedliwość. W końcu z twojego konta zniknęły pieniądze. Możliwe też, że oszuści dodatkowo wzbogacili się twoim kosztem zaciągając na Ciebie kredyty i pożyczki. Teraz pokażemy Ci co można zrobić, aby walczyć o swoje!
Jak odzyskać pieniądze stracone w wyniku oszustwa na paczkę?
Jak wspomnieliśmy wyżej banki same z siebie nie wykonują obowiązków wynikających z przepisów prawa. Nie oddają środków ofiarom przestępstw internetowych (w tym oszustwa na paczkę) pomimo wyraźnego obowiązku przewidzianego ustawą. Nie ma na tym etapie znaczenia w jaki sposób doszło do zdarzenia. Odmowa banku przywrócenia salda na rachunku (zwrotu pieniędzy) na tym etapie powinna mieć co do zasady miejsce tylko w przypadku umyślnego działania ofiary oszustwa.
UWAGA! To bank prowadzący Twoje konto zobowiązany jest do uzupełnienia jego salda do wysokości utraconych przez Ciebie pieniędzy. Jeśli tego nie zrobi uzyskujesz prawną możliwość ubiegania się o to w sądzie.
W zależności od tego jakie były skutki działania oszusta możemy wskazać na dwie możliwe czynności procesowe, tj.:
- złożenie pozwu o zapłatę przeciwko bankowi,
- złożenie pozwu o stwierdzenie nieważności zawartych umów pożyczek/kredytów.
Musisz wiedzieć, że opłata sądowa w tego rodzaju sprawie nie może być wyższa niż 1000 zł!
Oszustwo na paczkę. Kto mi pomoże?
W Kancelarii EUROLEGE (właściciel seriwsu) od dłuższego czasu zajmujemy się pomocą osobom pokrzywdzonym cyberprzestępstwami. Wiemy jak wygląda oszustwo internetowe i z jakimi problemami spotykają się osoby, które zostały nim dotknięte. Dlatego posiadamy w naszej ofercie pomoc osobom oszukanym w sieci. W szczególności tym, które straciły pieniądze i na które zostały zaciągnięte zobowiązania finansowe w wyniku działań przestępnych.
Wyżej wskazaliśmy, że nie jest istotne czy sprawca oszustwa na Vinted został złapany czy też nie. W obu przypadkach jesteśmy w stanie podejmować działania zmierzające do uzyskania wyniku zadowalającego dla naszych Klientów.
Poprzez wiele lat naszej działalności pomogliśmy setkom osób wyjść na finansowa prostą. Pomagaliśmy w postępowaniach sądowych z bankami, chwilówkami czy firmami windykacyjnymi przed sądami w całej Polsce. Działamy zdalnie, w związku z czym dostęp do prawnika o wysokiej specjalizacji jest obecnie bardzo łatwy. Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu. Nie musisz nawet wychodzić z domu czy pracy, aby uzyskać pomoc prawną. To ogromne udogodnienie. Daje oszczędność czasu, ale też pieniędzy, ponieważ ceny usług w Kancelarii EUROLEGE są ustalane na niskich poziomach względem stawek proponowanych w stacjonarnych kancelariach prawnych.
UWAGA! Wstępna analiza prawna jest u nas całkowicie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje. W jej ramach uzyskujesz darmową analizę dokumentów i poradę prawnika – specjalisty.
Potrzebujesz pomocy prawnej? Zadzwoń do nas lub napisz jeszcze dzisiaj. Możesz również wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy. Zadzwonimy do Ciebie najpóźniej kolejnego dnia roboczego i ustalimy jak możemy Ci pomóc.