Rozprawa sądowa to niezwykle ważne, a jednocześnie stresujące wydarzenie dla wielu osób. Większość ludzi nigdy lub bardzo rzadko bywa w sądzie, a co za tym idzie, często nie wiemy jak zachowywać się przed rozprawą, oraz w jej trakcie. Niezależnie od tego, jaki jest powód jej przeprowadzenia, warto wiedzieć, jakie zasady panują na terenie sądu i co zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na osiągnięcie celu w przypadku, gdy jesteśmy jedną ze stron? W tym artykule dowiesz się, jak wygląda rozprawa sądowa, ile trwa oraz jak się do niej przygotować. Zachęcamy do lektury.
UWAGA! Masz wezwanie na rozprawę sądową o zapłatę długu? Nie wiesz co napisać, powiedzieć i jak się zachować? Skorzystaj z pomocy Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) i odbierz darmową analizę prawną swojej sprawy. Dowiesz się przy okazji jak możemy Ci pomóc w sporze sądowym z bankiem, chwilówką albo firmą windykacyjną. Napisz do nas lub zadzwoń (530 333 130).
Spis treści:
Kto uczestniczy w rozprawie sądowej?
W przebieg rozprawy sądowej zaangażowanych jest wiele różnych osób, które w jej trakcie nazywane są w sposób niecodzienny. Jeśli chcesz dobrze zrozumieć całą sprawę, koniecznie zapoznaj się z poniższymi terminami:
- powód – jest to osoba, która rozpoczyna rozprawę, wnosząc konkretny pozew sądowy,
- pozwany – jest to osoba, która odpowiada na wniesiony przez powoda pozew,
- świadkowie – podczas rozprawy zarówno jedna, jak i druga strona ma prawo do powołania świadków, którzy złożą zeznania. Warto pamiętać jednak, że świadek nie musi wyrazić zgody na powołanie do tej roli.
Na sali rozpraw oprócz powoda, pozwanego i ich pełnomocników znajduje się również sąd, który reprezentowany jest przez sędziego (zazwyczaj rozprawy odbywają się z udziałem jednego sędziego) oraz protokolant, który zajmuje się protokołowaniem sprawy.
Jak wygląda rozprawa sądowa?
Pierwszy etap rozprawy sądowej składa się z jej wywołania, sprawdzenia obecności, a także poproszenie świadków o poczekanie na korytarzu. W pierwszej kolejności sąd poświęca uwagę wnioskom stron. Jest to również moment, w którym strony mogą poprosić o coś sąd np.: czas do namysłu lub złożyć pismo. Początek rozprawy to odpowiedni moment na uporanie się z tymi kwestiami. Zazwyczaj sędzia prowadzący dopytuje czy w sprawie nic się nie zmieniło lub strony mają nowe wnioski.
Kolejnymi ważnymi etapami są kolejno informacyjne przesłuchanie stron, a następnie świadków, biegłych oraz ponowne przesłuchanie stron. Świadek po wezwaniu podchodzi do mównicy, przedstawia się i opowiada o sprawie. Następnie zajmuje swoje miejsce przy publiczności. Po wyczerpaniu wszelkich czynności procesowych, które zostały zaplanowane na konkretną rozprawę, sąd wydaje decyzję procesową co do dalszego przebiegu sprawy.
Ile trwa rozprawa sądowa?
Jedną z najbardziej czasochłonnych czynności podczas rozprawy sądowej zdecydowanie jest przesłuchiwanie świadków lub samych stron postępowania. Czas przeprowadzanej czynności jest zależny od wielu czynników takich jak okoliczności sprawy. Przesłuchanie każdej z osób uczestniczących w rozprawie może potrwać od kilkunastu minut do nawet kilku godzin. W niektórych przypadkach ze względu na czas trwania przesłuchań sąd jest zmuszony wyznaczyć kolejny termin, aby dokończyć czynności procesowe. Czasami jednak sąd ogranicza się do ujawniania złożonych w sprawie dokumentów. W takim przypadku rozprawa trwa zaledwie kilkanaście minut.
Bardzo trudno jest zatem określić ile konkretnie trwa rozprawa sądowa. Może ona przeciągnąć się nawet do kilku godzin. Warto wiedzieć również, że poszczególne rozprawy rozpisane w wokandzie mogą się przedłużać, co spowoduje opóźnienie w rozpoczęciu kolejnych. Należy wziąć to pod uwagę w przypadku planowania dnia, w którym odbyć ma się nasza rozprawa.
Czas oczekiwania na rozprawę sądową.
Czas oczekiwania na rozprawę sądową jest uzależniony od tego, jak bardzo jest skomplikowana, oraz do sądu której instancji trafia nasza sprawa. Kluczową kwestią jest również to, jak bardzo obłożony w tym czasie jest sam sędzia. Warto zdać sobie sprawę, że niektórzy sędziowie mają w ciągu roku do rozpatrzenia nawet kilkaset spraw. Część z nich należy do bardzo skomplikowanych.
Na rozpoczęcie pierwszej rozprawy czeka się od 3 do nawet kilkunastu miesięcy. Zwykle, gdy rozprawa ma się odbyć w niewielkim sądzie rejonowym, czas oczekiwania jest o wiele krótszy. Wpływ na to, czy rozprawa odbędzie się szybko ma również tempo pracy oraz szybkość rozpoznawania spraw przez sędziego.
Jak przygotować się do rozprawy sądowej?
Niezależnie od tego, w jakim charakterze udajemy się do sądu, warto jest pamiętać o kilku kluczowych kwestiach, które pomogą nam oszczędzić sobie nieprzyjemnych chwil lub jeszcze większego stresu. Jedną z najważniejszych kwestii jest dokładne sprawdzenie, w jakim sądzie oraz jakiej sali odbędzie się rozprawa. Pozwoli to uniknąć nerwowych poszukiwań odpowiedniej lokalizacji chwilę przed samą rozprawą.
Do sądu dobrze jest przyjechać z większym wyprzedzeniem, aby uniknąć opóźnienia spowodowanego korkami. Koniecznością jest zabranie ze sobą dowodu osobistego oraz trzymanie go pod ręką w taki sposób, aby bez problemu okazać go sędziemu. Do sądu należy ubrać się w strój formalny. Jest to zasada, która obowiązuje z szacunku do sędziego.
Jak zachowywać się w sądzie?
Po wejściu do gmachu Sądu wszyscy uczestnicy rozpraw przechodzą przez specjalne bramki, przy których ochrona sprawdza, czy na teren obiektu nie są wnoszone niebezpieczne przedmioty. Zatem pierwszą niezwykle istotną sprawą jest zakaz przynoszenie wszelkich broni, amunicji czy przedmiotów używanych do walki. Do budynku nie należy również wprowadzać zwierząt.
W trakcie rozprawy należy zdjąć nakrycie głowy, nie wolno spożywać posiłków ani płynów. Warto pamiętać także o wyłączeniu wszelkich urządzeń mogących zakłócić przebieg rozprawy. Podczas gdy Sąd wchodzi na salę lub ją opuszcza, wszyscy znajdujący się w tym pomieszczeniu powinni wstać. Do sądu zwracamy się formułą ,,Wysoki Sądzie”.
Profesjonalna pomoc w oddłużaniu.
W naszej Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) od wielu lat pomagamy osobom zadłużonym. Za prowadzenie tego typu spraw odpowiedzialny jest zespół doświadczonych radców prawnych. Nasi prawnicy doskonale wiedzą, jak poprowadzić cały proces, aby uniknąć spłaty długów, które są przedawnione, nieudowodnione albo w ogóle nienależne.
Dzięki temu, że pracujemy zdalnie, możemy zapewnić Ci pomoc prawną przed każdą instytucją w Polsce. Zachęcamy do bezpłatnej analizy sprawy, która do niczego nie zobowiązuje. Jeśli potrzebujesz pomocy zadzwoń lub napisz do nas.
Skontaktuj się z nami:
- Zadzwoń: 530 333 130 (kliknij w numer)
- Napisz: kontakt@eurolege.pl
- Wyślij zgłoszenie: anty-dlug.pl/zgloszenie