Strona główna » Upadłość konsumencka (bankructwo konsumenckie) 2024. Opinie. Wniosek. Czy warto ogłaszać?

Upadłość konsumencka (bankructwo konsumenckie) 2024. Opinie. Wniosek. Czy warto ogłaszać?

Każdego dnia do naszej Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) trafiają osoby, które mają duże problemy z długami. Różne są etapy i stopnie zadłużenia. Jednak w zdecydowanej większości przypadków możliwe jest wdrożenie skutecznego oddłużania. Upadłośc konsumencka nie jest wbrew obiegowym opiniom dobrym rozwiązaniem dla osoby zadłużonej. Oczywiście, gdy nie ma innych możliwości i warunków to pozostaje tylko ona. Niemniej czy warto ogłaszać upadłośc konsumencką? A może lepiej skorzystać z innych form oddłużania, np. oddłużanie z chwilówek? O tym w dzisiejszym materiale, do którego przeczytania zachęcamy.

UWAGA! Masz problemy z długami? Zastanawiasz się jak wyjść z długów? W Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) zajmujemy się profesjonalnym oddłużaniem. Nasi prawnicy dokładnie wytłumaczą Ci na czym polega cały proces, aby ominąć niekorzystną co do zasady upadłośc konsumencką. Na czym polega profesjonalne oddłużanie i jak możesz się do nas zgłosić po bezpłatną analizę sprawy? O tym w dalszej części materiału.

Na czym polega upadłośc konsumencka?

Zacznijmy od próby zdefiniowania czym jest upadłość konsumencka. Wedle przepisów prawa upadłośc konsumencka to sytuacja, w jakiej konsument otrzymuje prawną możliwość anulowania swoich długów po przeprowadzeniu postępowania upadłościowego. Upadłość konsumencką ogłasza sąd, ale przeprowadzana jest już przez syndyka. Warto tutaj odnotować, że syndyk to nie komornik sądowy i ma zupełnie inne uprawnienia względem osoby zadłużonej. Zdecydowanie dalej idące. Syndyk może bardzo silnie ingerować w życie majątkowe osoby upadłej o czym napiszemy za chwilę.

Dodajmy w tym miejscu, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej następuje na mocy postanowienia sądu. Dopiero od tego momentu możemy mówić o upadłym konsumencie i jako takiej upadłości konsumenckiej.

Upadłość konsumencka – opinie prawników i klientów. Jak z wnioskiem o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Dlaczego nie upadłośc konsumencka? Takie pytania potrafią zadawać klienci, szukający opinii o upadłości konsumenckiej. Jak się okazuje opinie o upadłości konsumenckiej bywają różne, a osoby siedzące w środowisku oddłużania widzą czarne strony całego zdarzenia. O co konkretnie chodzi?

W pierwszej kolejności musimy tutaj wskazać, że przed kilkoma laty (zanim zmieniono przepisy) ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie było łatwym zadaniem. Wynikało to z faktu, że sąd już na etapie badania wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej badał stopień przyczynienia się wnioskodawcy (jeszcze nie upadłego) do powstania stanu niewypłacalności. Jeśli uznał, że stopień przyczynienia się był znaczny to wówczas oddalany był wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Obecne przepisy zostały skonstruowane zupełnie inaczej. Pozornie korzystnie dla konsumenta, a w rzeczywistości bardzo niekorzystnie. Na czym polega ten swoisty paradoks? Aktualnie ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie jest trudnym zadaniem. Właściwie większość wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej zostaje uwzględniona pozytywnie. Gdzie zatem jest haczyk? Zgodnie z obecnymi przepisami badanie przez sąd przyczynienia się upadłego do powstania stanu niewypłacalności następuje już po zakończeniu postępowania upadłościowego. Może ono trwać latami – nawet skrajnie kilkanaście lat. Wynikiem takiego badania może być np. odmowa umorzenia zobowiązań upadłego. W takiej sytuacji, po wielu latach wyrzeczeń i walki upadły konsument może wyjść z postępowania bez majątku i z długami. Dlatego warto mieć taką wiedzę zanim zdecydujemy się na ogłaszanie upadłości konsumenckiej.

Jak upadłość konsumencka wpływa na życie upadłego?

W odróżnieniu od postępowania egzekucyjnego (komorniczego) upadły ma bardzo ograniczone prawo decydowania o swoim majątku i dochodach. Poza podstawowymi czynnościami życia codziennego (np. zakupy jedzenia, tańszej odzieży, paliwa) co do zasady musi o wszystko pytać syndyka. Upadłość konsumencka nie bez przyczyny została kiedyś nazwana pewnego rodzaju ubezwłasnowolnieniem w życiu cywilnym.

Upadły konsument powinien uzyskać zgodę syndyka na większe zakupy, np. droższej odzieży, samochodu czy sprzętu RTV i AGD. Brak zgody syndyka i dokonanie zbyt drogich zakupów może być potraktowane jako naruszenie zasad postępowania upadłościowego. Skutek? Umorzenie postępowania i zakaz ogłaszania upadłości na kilka kolejnych lat.

Co zamiast upadłości konsumenckiej? Jakie możliwości?

Jeśli uznasz, że upadłośc konsumencka nie jest dla Ciebie to warto skorzystać z oferty oddłużania konsumenckiego. Mówiąc najprościej, profesjonalne oddłużanie konsumenckie polega na podejmowaniu przez prawnika od spraw długów działań faktycznych i prawnych, których celem jest umorzenie zobowiązania w całości albo jego znacząca redukcja. Proces oddłużania może być realizowany w różny sposób, w zależności od etapu, na jakim znajduje się sprawa danego konsumenta.

Z tego powodu możemy wymienić trzy (3) podstawowe etapy windykacji długów. Na każdym z tych etapów możliwe jest co do zasady wdrożenie działań pomocowych. Wyróżnić możemy zatem tutaj:

  • etap windykacji polubownej (dobrowolnej, przedsądowej),
  • etap windykacji sądowej,
  • etap windykacji komorniczej (przymusowej).

Na etapie postępowania przedsądowego (polubownego) zwykle osoba zadłużona ma szerokie możliwości działania. Zazwyczaj windykacja na etapie przedsądowym ogranicza się do takich działań jak:

Oczywiście ostatnia z czynności występuje najrzadziej i nie jest preferowana przez większość wierzycieli.

Sprawa sądowa. Tutaj można jeszcze wiele ugrać i uzyskać sądowe oddłużenie.

Kolejna sprawa to możliwość skierowania przeciwko osobie potencjalnie zadłużonej pozwu o zapłatę. Wówczas trzeba jedynie pamiętać, aby:

  • zapisywać datę odbioru przesyłki sądowej,
  • udzielać odpowiedzi na pisma sądowe w terminach (zwykle nie dłuższych niż 2 tygodnie od dnia otrzymania pisma),
  • zgłaszać się o pomoc do profesjonalnych kancelarii prawnych zajmujących się pomocą w sprawach sądowych o zapłatę z powództwa instytucji finansowych.

Za takie odpowiedzi na pisma sądowe uznać można w szczególności:

UWAGA! Brak złożenia odwołania (odpowiedzi) do sądu skutkować może poważnymi konsekwencjami prawnymi. Włącznie z uprawomocnieniem się orzeczeń sądowych zasądzających dług i wizją szybkiego pojawienia się komornika sądowego. Dlatego zalecamy, aby nie bagatelizować pism sądowych.

Oddłużanie kiedy jest już komornik. Czy to w ogóle możliwe?

Okazuje się, że możliwości oddłużania występują również wtedy, gdy w sprawie działa już komornik sądowy. Jest to co prawda trudniejsze i nie zawsze możliwe do wykonania, ale w niektórych sytuacjach da się to zrobić. Od czego to zależy? Przede wszystkim od tego czy zanim pojawił się w Twoim życiu komornik otrzymywałeś jakiekolwiek pisma z sądu w danej sprawie. Jeśli „NIE” to znaczy, że Twoja szansa na umorzenie egzekucji i odzyskanie pieniędzy zabranych przez komornika jest całkiem wysoka! Wiemy coś na ten temat, ponieważ od wielu lat zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach, które prowadzimy na terenie całego kraju.

Przeprowadzenie skutecznego oddłużania z komornikiem nie jest łatwe. W pierwszej kolejności osoba zadłużona mająca egzekucję musi ustalić u komornika  następujące informacje:

Mając takie dane należy zadzwonić do sądu, który wydał tytuł wykonawczy i zapytać się na jaki adres sąd wysyłał korespondencję. Zapewne okaże się, że był to stary i dawno nieaktualny adres. Chociażby stary adres zameldowania u rodziców. Należy w tym kontekście wiedzieć, że adres zameldowania nie ma żadnego znaczenia. Liczy się adres, pod którym pozwany (aktualnie windykowany) mieszkał i przebywał.

Dalej pozostaje już kwestia złożenia wniosku do sądu o doręczenie tytułu egzekucyjnego oraz złożenie odwołania do sądu. Należy równolegle korespondować także z komornikiem. W tym zakresie pismo do komornika musi obejmować wniosek przynajmniej o tymczasowe zawieszenie egzekucji. Często zdarza się, że istnieje również potrzeba wymiany pism z wierzycielem. Zdecydowanie w sprawach oddłużania na etapie komorniczym zalecamy korzystanie z pomocy wykwalifikowanego prawnika.

Jak i gdzie mogę zgłosić o pomoc w załatwieniu sprawy sądowej i komorniczej?

W Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) już od wielu lat niesiemy skuteczną pomoc osobom zadłużonym. Naszą pasją jest ciągłe poszerzanie wiedzy i zdobywanie nowych doświadczeń w zakresie oddłużania. Dzięki naszym działaniom tysiące ludzi w całej Polsce otrzymały pomoc fachowego prawnika od spraw długów. Wszystko w rozsądnej, niewysokiej cenie.

Jak możesz się do nas zgłosić o pomoc? Działamy zdalnie na terenie całego kraju. Wystarczy, że masz telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu. W ten sposób możesz otrzymać wstępną, darmową analizę swojej sprawy bardzo szybko. Zadzwoń do nas lub napisz. Możesz wysłać do nas zgłoszenie również przez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej.

Skontaktuj się z nami:

4.7/5 - (60 votes)

Skuteczne oddłużanie. Bezpłatna analiza sprawy!

Wpadłeś w problemy finansowe, masz problem z windykacją, zostałeś pozwany do sądu albo w Twojej sprawie jest już komornik?

Nie ryzykuj działań na własną rękę. Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników, specjalistów w oddłużaniu i antywindykacji.

Nasz prawnik za darmo przeanalizuje Twoją sprawę i dobierze taki rodzaj pomocy, który będzie najskuteczniejszy w Twojej sytuacji.

DARMOWA ANALIZA

Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby ustalić możliwość i zakres pomocy prawnej w oddłużeniu.

Imię(wymagane)
Wysyłając zgłoszenie potwierdzasz, że zapoznałeś się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i akceptujesz ich warunki.

Zgoda jest dobrowolna. Ale bez wyrażenia zgody nie możemy wykonać analizy prawnej Twojej sprawy i niczego Ci doradzić. Masz prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Masz prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. Administratorem Twoich danych jest EUROLEGE sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Grzybowska 87.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: