Strona główna » Wezwanie do sądu a praca. Co z wynagrodzeniem za czas nieobecności w pracy?

Wezwanie do sądu a praca. Co z wynagrodzeniem za czas nieobecności w pracy?

Dostałeś zawiadomienie o rozprawie sądowej? Pracujesz i nie jesteś pewien jaki wpływ będzie miało Twoje stawiennictwo w sądzie na pracę i wynagrodzenie? Czy pracodawca może odmówić Ci udziału w rozprawie, na której musisz się stawić osobiście i obowiązkowo? Odpowiedź na te i inne pytania uzyskasz po przeczytaniu tego materiału.

UWAGA! Otrzymałeś wezwanie na rozprawę sądową jako strona pozwana w sporze sądowym o zapłatę długu? W tym długów wynikających z kredytów, pożyczek, czynszów i innych podobnych? Dobrze trafiłeś! W Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) zajmujemy się pomocą w takich sprawach od wielu lat. Na końcu materiału znajdziesz sposoby kontaktu.

Jakie mogą być wezwania do sądu?

W praktyce wyróżnia się dwa rodzaje wezwań do sądu w sprawie cywilnej. Pierwsze – obowiązkowe, drugie – nieobowiązkowe. Ponadto wezwanie na rozprawę możemy być w charakterze strony (powoda albo pozwanego) albo też świadka bądź biegłego. Z racji potrzeb wynikających z charakteru opracowania skupimy się w artykule na wezwaniu świadka oraz strony procesu.

Wezwanie do sądu a praca. Jak to wygląda?

Jeśli pracownik zostaje wezwany do sądu i jego stawiennictwo jest obowiązkowe to pracodawca nie może odmówić pracownikowi zwolnienia z wykonywania obowiązków pracowniczych. Chodzi tutaj o czas samej rozprawy oraz czas dojazdu i przyjazdu pracownika. Jeśli świadek lub strona będąca pracownikiem musi stawić się na rozprawę w sądzie oddalonym znacznie od miejsca zamieszkania to wówczas zwykle dochodzi do zwolnienia z całego dnia pracującego (roboczego).

Pracownik jednak musi zadbać o to, aby pracodawca udzielił mu wolnego. Przede wszystkim pracodawca udziela wolnego pracownikowi, który musi stawić się w sądzie po okazaniu dokumentu stanowiącego wezwanie z obowiązkiem stawiennictwa. Zawsze obowiązek stawiennictwa dotyczy świadka. Natomiast co do stron procesu to stawiennictwo może być w sprawie cywilnej obowiązkowe albo nieobowiązkowe.

Czy w przypadku osób, które dostały wezwanie do sądu cywilnego bez obowiązku stawiennictwa pracodawca musi udzielić wolnego? Spotkać można w tym względzie różne opinie i komentarze. Przeważaj jednak takie, które wskazują, że pracodawca w przypadku obowiązkowego stawiennictwa może nie zwolnić pracownika z obowiązku wykonywania pracy. Pracownik w takiej sytuacji może poprosić pracodawcę o urlop i stawić się na wezwanie sądu mimo tego, że jego stawiennictwo nie jest obowiązkowe.

Wezwanie do sądu a wynagrodzenie za pracę. Czy dostanę pensję za czas nieobecności w pracy z powodu sprawy sądowej?

Odpowiadając na postawione wyżej pytanie należy ustalić w jakim charakterze pracownik ma stawić się w sądzie. Niemniej nie zawsze pracodawca nie jest zobowiązany płacić pracownikowi, który stawił się na wezwanie sądu. Czym innym jest złożenie w sądzie wniosku o pokrycie kosztów stawiennictwa. W tym przypadku będzie to dotyczyło świadka, który stawił się na wezwanie sądu. Wówczas świadek, który musiał zwolnić się z pracy może złożyć wniosek o pokrycie kosztów związanych z utratą zarobku, kosztów dojazdu i powrotu do miejsca zamieszkania. Dotyczy to jednak świadków. W przypadku stron sytuacja się mocno komplikuje, ponieważ są one bezpośrednio zainteresowane w sprawie. Mogą one żądać zapłaty dopiero we wniosku o zwrot kosztów procesu.

Mam sprawę sądową o zapłatę długu. Czy warto korzystać z pomocy prawnika – specjalisty?

Osoby mające postępowania sądowe o zapłatę długu zwykle trafiają na problem już na samym początku. Zazwyczaj wszystko rozbija się o to, aby złożyć skuteczne pismo do sądu. Naturalnie trzeba przede wszystkim wiedzieć jakie ma to być pismo, aby niczego nie pomylić i nie przegrać już starcie. Niemal zawsze odpowiedź pozwanego na pierwsze pismo z sądu to:

Łatwo w tego rodzaju pismach popełnić błędy. Zazwyczaj są to błędy formalne. Ich popełnienie natomiast skutkuje zawsze negatywnymi skutkami procesowymi. W tym np. odrzuceniem środka zaskarżenia.

Z tego też względu warto korzystać z pomocy prawnika w sprawach sądowych o zapłatę. Dzięki temu strona (głównie pozwany) uniknie przykrości związanych z błędami, które może łatwo popełnić.

Gdzie szukać pomocy w obronie procesowej? Kto mi pomoże za rozsądną cenę?

Na rynku usług prawniczych możemy znaleźć wiele ofert kancelarii prawnych proponujących pomoc. Rzecz jednak w tym, że nie każdy prawnik zna się dobrze na sprawach oddłużeniowych. W tym zakresie powstają specjalne kancelarie zwane antywindykacyjnymi (oddłużeniowymi), które zajmują się wyłącznie tym segmentem prawa. Dobry wybór kancelarii prawnej w sprawie o zapłatę długu to niezwykle istotne zadanie. Bardzo mocno determinujące przyszłe szanse na skuteczne oddłużanie.

W Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) od wielu lat świadczymy pomoc prawną osobom zadłużonym. Mamy za sobą tysiące wygranych procesów, w których łączna suma wartości przedmiotu sporu wyniosła kilkadziesiąt milionów złotych. Dzięki wysokiej specjalizacji jesteśmy w stanie szybko reagować w procesie. Znamy bardzo dobrze metody działań procesowych naszych przeciwników ponieważ mierzymy się z nimi w sądach każdego dnia.

Dlaczego jeszcze Kancelaria EUROLEGE? Naszym dużym atutem jest łatwość w dostępie do pomocy prawnika – specjalisty w swoim fachu. Działamy zdalnie na terenie całego kraju. Nasi prawnicy pomagają w sprawach przed każdym sądem i komornikiem w Polsce. Nie musisz wychodzić z domu czy pracy, aby mieć dostęp do w pełni profesjonalnej i fachowej pomocy doświadczonego prawnika. Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu.

Co bardzo ważne, wstępna analiza sprawy w Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) jest całkowicie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje.

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie sądowej? Pozwał Cię bank, chwilówka albo firma windykacyjna i chcesz się bronić? Napisz do nas lub zadzwoń. Możesz również wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej. Zadzwonimy do Ciebie najpóźniej kolejnego dnia roboczego i ustalimy jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nami:

4.7/5 - (45 votes)

Skuteczne oddłużanie. Bezpłatna analiza sprawy!

Wpadłeś w problemy finansowe, masz problem z windykacją, zostałeś pozwany do sądu albo w Twojej sprawie jest już komornik?

Nie ryzykuj działań na własną rękę. Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników, specjalistów w oddłużaniu i antywindykacji.

Nasz prawnik za darmo przeanalizuje Twoją sprawę i dobierze taki rodzaj pomocy, który będzie najskuteczniejszy w Twojej sytuacji.

DARMOWA ANALIZA

Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby ustalić możliwość i zakres pomocy prawnej w oddłużeniu.

Imię(wymagane)
Wysyłając zgłoszenie potwierdzasz, że zapoznałeś się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i akceptujesz ich warunki.

Zgoda jest dobrowolna. Ale bez wyrażenia zgody nie możemy wykonać analizy prawnej Twojej sprawy i niczego Ci doradzić. Masz prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Masz prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. Administratorem Twoich danych jest EUROLEGE sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Grzybowska 87.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: