Strona główna » Wezwanie do sądu a praca. Co z wynagrodzeniem za czas nieobecności w pracy?

Wezwanie do sądu a praca. Co z wynagrodzeniem za czas nieobecności w pracy?

Dostałeś zawiadomienie o rozprawie sądowej? Pracujesz i nie jesteś pewien jaki wpływ będzie miało Twoje stawiennictwo w sądzie na pracę i wynagrodzenie? Czy pracodawca może odmówić Ci udziału w rozprawie, na której musisz się stawić osobiście i obowiązkowo? Odpowiedź na te i inne pytania uzyskasz po przeczytaniu tego materiału.

UWAGA! Otrzymałeś wezwanie na rozprawę sądową jako strona pozwana w sporze sądowym o zapłatę długu? W tym długów wynikających z kredytów, pożyczek, czynszów i innych podobnych? Dobrze trafiłeś! W Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) zajmujemy się pomocą w takich sprawach od wielu lat. Na końcu materiału znajdziesz sposoby kontaktu.

Jakie mogą być wezwania do sądu?

W praktyce wyróżnia się dwa rodzaje wezwań do sądu w sprawie cywilnej. Pierwsze – obowiązkowe, drugie – nieobowiązkowe. Ponadto wezwanie na rozprawę możemy być w charakterze strony (powoda albo pozwanego) albo też świadka bądź biegłego. Z racji potrzeb wynikających z charakteru opracowania skupimy się w artykule na wezwaniu świadka oraz strony procesu.

Wezwanie do sądu a praca. Jak to wygląda?

Jeśli pracownik zostaje wezwany do sądu i jego stawiennictwo jest obowiązkowe to pracodawca nie może odmówić pracownikowi zwolnienia z wykonywania obowiązków pracowniczych. Chodzi tutaj o czas samej rozprawy oraz czas dojazdu i przyjazdu pracownika. Jeśli świadek lub strona będąca pracownikiem musi stawić się na rozprawę w sądzie oddalonym znacznie od miejsca zamieszkania to wówczas zwykle dochodzi do zwolnienia z całego dnia pracującego (roboczego).

Pracownik jednak musi zadbać o to, aby pracodawca udzielił mu wolnego. Przede wszystkim pracodawca udziela wolnego pracownikowi, który musi stawić się w sądzie po okazaniu dokumentu stanowiącego wezwanie z obowiązkiem stawiennictwa. Zawsze obowiązek stawiennictwa dotyczy świadka. Natomiast co do stron procesu to stawiennictwo może być w sprawie cywilnej obowiązkowe albo nieobowiązkowe.

Czy w przypadku osób, które dostały wezwanie do sądu cywilnego bez obowiązku stawiennictwa pracodawca musi udzielić wolnego? Spotkać można w tym względzie różne opinie i komentarze. Przeważaj jednak takie, które wskazują, że pracodawca w przypadku obowiązkowego stawiennictwa może nie zwolnić pracownika z obowiązku wykonywania pracy. Pracownik w takiej sytuacji może poprosić pracodawcę o urlop i stawić się na wezwanie sądu mimo tego, że jego stawiennictwo nie jest obowiązkowe.

Wezwanie do sądu a wynagrodzenie za pracę. Czy dostanę pensję za czas nieobecności w pracy z powodu sprawy sądowej?

Odpowiadając na postawione wyżej pytanie należy ustalić w jakim charakterze pracownik ma stawić się w sądzie. Niemniej nie zawsze pracodawca nie jest zobowiązany płacić pracownikowi, który stawił się na wezwanie sądu. Czym innym jest złożenie w sądzie wniosku o pokrycie kosztów stawiennictwa. W tym przypadku będzie to dotyczyło świadka, który stawił się na wezwanie sądu. Wówczas świadek, który musiał zwolnić się z pracy może złożyć wniosek o pokrycie kosztów związanych z utratą zarobku, kosztów dojazdu i powrotu do miejsca zamieszkania. Dotyczy to jednak świadków. W przypadku stron sytuacja się mocno komplikuje, ponieważ są one bezpośrednio zainteresowane w sprawie. Mogą one żądać zapłaty dopiero we wniosku o zwrot kosztów procesu.

Mam sprawę sądową o zapłatę długu. Czy warto korzystać z pomocy prawnika – specjalisty?

Osoby mające postępowania sądowe o zapłatę długu zwykle trafiają na problem już na samym początku. Zazwyczaj wszystko rozbija się o to, aby złożyć skuteczne pismo do sądu. Naturalnie trzeba przede wszystkim wiedzieć jakie ma to być pismo, aby niczego nie pomylić i nie przegrać już starcie. Niemal zawsze odpowiedź pozwanego na pierwsze pismo z sądu to:

Łatwo w tego rodzaju pismach popełnić błędy. Zazwyczaj są to błędy formalne. Ich popełnienie natomiast skutkuje zawsze negatywnymi skutkami procesowymi. W tym np. odrzuceniem środka zaskarżenia.

Z tego też względu warto korzystać z pomocy prawnika w sprawach sądowych o zapłatę. Dzięki temu strona (głównie pozwany) uniknie przykrości związanych z błędami, które może łatwo popełnić.

Gdzie szukać pomocy w obronie procesowej? Kto mi pomoże za rozsądną cenę?

Na rynku usług prawniczych możemy znaleźć wiele ofert kancelarii prawnych proponujących pomoc. Rzecz jednak w tym, że nie każdy prawnik zna się dobrze na sprawach oddłużeniowych. W tym zakresie powstają specjalne kancelarie zwane antywindykacyjnymi (oddłużeniowymi), które zajmują się wyłącznie tym segmentem prawa. Dobry wybór kancelarii prawnej w sprawie o zapłatę długu to niezwykle istotne zadanie. Bardzo mocno determinujące przyszłe szanse na skuteczne oddłużanie.

W Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) od wielu lat świadczymy pomoc prawną osobom zadłużonym. Mamy za sobą tysiące wygranych procesów, w których łączna suma wartości przedmiotu sporu wyniosła kilkadziesiąt milionów złotych. Dzięki wysokiej specjalizacji jesteśmy w stanie szybko reagować w procesie. Znamy bardzo dobrze metody działań procesowych naszych przeciwników ponieważ mierzymy się z nimi w sądach każdego dnia.

Dlaczego jeszcze Kancelaria EUROLEGE? Naszym dużym atutem jest łatwość w dostępie do pomocy prawnika – specjalisty w swoim fachu. Działamy zdalnie na terenie całego kraju. Nasi prawnicy pomagają w sprawach przed każdym sądem i komornikiem w Polsce. Nie musisz wychodzić z domu czy pracy, aby mieć dostęp do w pełni profesjonalnej i fachowej pomocy doświadczonego prawnika. Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu.

Co bardzo ważne, wstępna analiza sprawy w Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) jest całkowicie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje.

Potrzebujesz pomocy w swojej sprawie sądowej? Pozwał Cię bank, chwilówka albo firma windykacyjna i chcesz się bronić? Napisz do nas lub zadzwoń. Możesz również wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej. Zadzwonimy do Ciebie najpóźniej kolejnego dnia roboczego i ustalimy jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nami:

4.7/5 - (45 votes)

Skuteczne oddłużanie. Bezpłatna analiza sprawy!

Wpadłeś w problemy finansowe, masz problem z windykacją, zostałeś pozwany do sądu albo w Twojej sprawie jest już komornik?

Nie ryzykuj działań na własną rękę. Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników, specjalistów w oddłużaniu i antywindykacji.

Nasz prawnik za darmo przeanalizuje Twoją sprawę i dobierze taki rodzaj pomocy, który będzie najskuteczniejszy w Twojej sytuacji.

DARMOWA ANALIZA

Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby ustalić możliwość i zakres pomocy prawnej w oddłużeniu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: