Strona główna » Czy komornik może zabrać zasiłek dla bezrobotnych?

Czy komornik może zabrać zasiłek dla bezrobotnych?

Czy zasiłek dla osób bezrobotnych podlega zajęciu komorniczemu? A jeśli tak to w jaki sposób można podejmować obronę w przypadku zajęcia komorniczego na zasiłku dla bezrobotnych? Przeczytaj cały artykuł i skorzystaj z bazy bezpłatnej wiedzy prawnej!

Czym jest zasiłek dla bezrobotnych? Ile czasu może być wypłacany?

Zasiłek dla bezrobotnych jest świadczeniem wypłacanym z budżetu państwa na rzecz osób, które stały się bezrobotne. Oczywiście nie jest to świadczenie całkowicie bezwarunkowe, a jego otrzymanie zależy od wysokości zarobków przed zwolnieniem i czasu trwania zatrudnienia. Natomiast okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych uzależniony jest od tego, czy w powiecie, w którym mieszka osoba bezrobotna jest odpowiedni wskaźnik bezrobocia. Zasiłek dla bezrobotnych może być wypłacany – w zależności od powiatu – od 6 miesięcy do 12 miesięcy (1 rok).

Komornik a zasiłek dla bezrobotnych.

Zasiłek dla bezrobotnych traktowany jest w zakresie egzekucji komorniczej jak wynagrodzenie za pracę. Zgodnie z przepisami prawa, jeśli dług jest inny niż alimentacyjny, komornik nie może zająć żadnych kwot powyżej minimalnej krajowej. W 2021 roku jest to kwota odpowiadająca wartości 2061,67 zł.

Oznacza to, że komornik sądowy nie jest uprawniony do zajmowania zasiłku dla bezrobotnych. Nie oznacza to, że mimo wszystko ominą Cię kłopoty…

Komornik zajął konto bankowe, na który spływają pieniądze z zasiłku dla bezrobotnych. Co zrobić?

Jest to najczęściej spotykana sytuacja. W tym miejscu jednak musicie Państwo wiedzieć, że komornik, który dokonuje zajęcia konta w banku nie wie, jakie środki i skąd będą tam spływały. Dlatego to bank, prowadzący Państwa rachunek popełnia błąd, a nie sam komornik.

Jednak co zrobić, jeśli pieniądze z zasiłku dla bezrobotnych spłynęły na konto, które zajmuje komornik? W takiej sytuacji należy jak najszybciej skontaktować się zarówno z bankiem jak i samym komornikiem. Na pewno trzeba zacząć od polubownego i tym samym szybkiego załatwienia sprawy. Jeśli komornik i bank nie zechcą rozmawiać to wówczas pozostaje rozwiązanie bardziej siłowe. Jakie? Skarga na czynności komornika i skarga na bank do Komisji Nadzoru Finansowego lub Rzecznika Finansowego. Takie czynności jednak potrafią trwać długo, dlatego rozwiązanie polegające na wizycie w biurze komornika czy wykonanie telefonu do banku często zaoszczędza wielu przykrości.

Komornik zabrał zasiłek dla bezrobotnych. Co zrobić?

Jeśli komornik zabrał Ci zasiłek dla bezrobotnych to nie możesz czekać. Musisz działać szybko. Pamiętaj, że niekiedy komornicy działają na podstawie wadliwych tytułów wykonawczych. A jeśli tak jest, to można umorzyć egzekucję i nawet odzyskać zabrane dotychczas pieniądze!

Jak to zrobić i od czego zacząć? To już zadanie dla prawników od antywindykacji.

Skontaktuj się z nami:

4.9/5 - (42 votes)

Skuteczne oddłużanie. Bezpłatna analiza sprawy!

Wpadłeś w problemy finansowe, masz problem z windykacją, zostałeś pozwany do sądu albo w Twojej sprawie jest już komornik?

Nie ryzykuj działań na własną rękę. Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników, specjalistów w oddłużaniu i antywindykacji.

Nasz prawnik za darmo przeanalizuje Twoją sprawę i dobierze taki rodzaj pomocy, który będzie najskuteczniejszy w Twojej sytuacji.

DARMOWA ANALIZA

Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby ustalić możliwość i zakres pomocy prawnej w oddłużeniu.

Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przed wyrażeniem zgody zapoznaj się z Regulaminem korzystania z witryny, Regulaminem udzielania pomocy prawnej oraz Polityką prywatności.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: