Czy komornik może zająć 500 plus?

Rodzina 500 plus to rządowym program, który ma na celu pomóc rodzicom w wychowaniu i rozwoju dzieci, dzięki comiesięcznym świadczeniom pieniężnym w wysokości 500 zł na każde dziecko. Choć program funkcjonuje od 1 kwietnia 2016 roku, dopiero od lipca 2019 roku pieniądze mogą otrzymywać wszyscy rodzice, bez względu na wysokość dochodu.

Aby otrzymywać comiesięczne świadczenia, należy złożyć wniosek w odpowiednim terminie. Kwota świadczenia jest przyznawana każdemu małoletniemu dziecku do 18 roku życia. Do jej odbioru jest uprawniony rodzic, opiekun prawny lub opiekun faktyczny beneficjenta.

Czy 500 plus podlega zajęciu komorniczemu?

Świadczenie udzielane w ramach programu 500 plus ma charakter zasiłku wychowawczego i zostało zdefiniowane w ustawie o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Zgodnie z obowiązującymi przepisami komornik nie może prowadzić zajęcia m.in. z:

  • zasiłku macierzyńskiego i zasiłku ojcowskiego,
  • zasiłku pielęgnacyjnego,
  • renty rodzinnej dla sierot,
  • zasiłku socjalnego z MOPS,
  • alimentów,
  • zasiłku na rzecz rodzin ubogich wypłacanego przez samorząd terytorialny lub budżet państwa,
  • innych zasiłków wypłacanych dla potomstwa.

Z tego wynika, że także świadczenie udzielane w ramach programu jest wyłączone z zajęć komorniczych. Dlatego na pytanie, czy komornik może zabrać 500 +, należy udzielić odpowiedzi przeczącej.

500 + a komornik 2021

Jednak ustalenie, czy komornik może zająć 500 plus nie rozwiązuje problemu. Jak udowadnia praktyka życia codziennego, komornicy podejmują próby zajmowania kwot objętych świadczeniem. W związku z tym, czy 500 plus może zająć komornik, czy jest to świadczenie całkowicie wolne od zajęcia?

Komornik pomimo obowiązywania przepisów wyłączających jego uprawnienie do prowadzenia egzekucji z zasiłków wychowawczych, może je zignorować i zająć świadczenie należne z tytułu 500+. Jednak to od dłużnika zależy, czy pozwoli komornikowi na taki akt bezprawia. Przepisy wyraźnie udzielają negatywnej odpowiedzi na pytanie, czy 500 plus może zabrać komornik.

Ponadto, Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało na swojej stronie wyraźny apel skierowany do komorników, by nie prowadzili egzekucji ze świadczeń z programu Rodzina 500+:

„Minister zwraca się do komorników, by respektowali mówiące o tym przepisy art. 833 § 6 Kodeksu postępowania cywilnego. W przypadku ich naruszenia komornikom grozi odpowiedzialność dyscyplinarna: od kary upomnienia do wydalenia z zawodu”.

Pomimo tej wyraźnej przestrogi, zdarzały się egzekucje ze świadczenia 500 plus.

Komornik a 500 plus – jak uniknąć zajęcia?

Wiesz już, czy komornik może zabrać 500 +. Jednak co zrobić, gdy kwota świadczenia rzeczywiście zostanie zajęta?

Przede wszystkim nie można wpadać w panikę, ponieważ działanie komornika jest niezgodne z obowiązującymi przepisami. Co więcej, aby to udowodnić, nie trzeba wikłać się w skomplikowane postępowanie przed sądem. W tym przypadku Ministerstwo Sprawiedliwości ponownie przychyla się ku beneficjentom programu Rodzina 500 plus.

Jeśli komornik zajął świadczenie, należy złożyć skargę na czynności komornika. Termin na wniesienie skargi na czynności komornika, wynosi tydzień (7 dni) i liczony jest od dnia, w którym dłużnik dowiedział się o wszczęciu egzekucji ze świadczenia 500 plus. W tej sprawie można także złożyć zawiadomienie do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Na jakim koncie 500 plus jest bezpieczne?

Jedynym wymogiem jest przechowywanie środków pieniężnych z programu Rodzina 500 plus na socjalnym koncie bankowym. Na takim koncie gromadzone są przychody socjalne i wychowawcze, z których komornik nie może prowadzić egzekucji. Dłużnik powinien poinformować komornika o założeniu lub istnieniu takiego konta.

Jeśli jednak środki pieniężne z tytułu programu Rodzina 500 plus będą wpływać na zwykłe konto, na które trafiają także inne środki finansowe, np. z tytułu wynagrodzenia za pracę, uratowanie ich przed zajęciem komorniczym może być utrudnione.

W przypadku, gdy borykasz się także z innymi problemami z komornikiem zgłoś się ze swoim problemem do kancelarii Anty-Dlug – oferujemy darmową analizę sprawy oraz reprezentujemy Klientów w sądzie przez cały czas trwania postępowania.

Nie pozwól komornikowi zabrać świadczenia należnego Twojemu dziecku!

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Masz sprawę w sądzie albo u komornika? Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy swojej sytuacji. Nasz prawnik ustali jakie masz możliwości oddłużenia i jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nasza Kancelarią jeszcze dzisiaj:

  • Zadzwoń: 884 652 886
  • Napisz: kontakt@anty-dlug.pl
  • Wyślij zgłoszenie: https://www.anty-dlug.pl/kontakt/
5/5 - (42 votes)

Skuteczne oddłużanie. Bezpłatna analiza sprawy!

Wpadłeś w problemy finansowe, masz problem z windykacją, zostałeś pozwany do sądu albo w Twojej sprawie jest już komornik?

Nie ryzykuj działań na własną rękę. Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników, specjalistów w oddłużaniu i antywindykacji.

Nasz prawnik za darmo przeanalizuje Twoją sprawę i dobierze taki rodzaj pomocy, który będzie najskuteczniejszy w Twojej sytuacji.

DARMOWA ANALIZA

Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby ustalić możliwość i zakres pomocy prawnej w oddłużeniu.

Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przed wyrażeniem zgody zapoznaj się z Regulaminem korzystania z witryny, Regulaminem udzielania pomocy prawnej oraz Polityką prywatności.