Strona główna » Czy komornik może zająć chorobowe?

Czy komornik może zająć chorobowe?

Zasiłek chorobowy jest świadczeniem wypłacanym osobom pracującym, ale nie mogącym przejściowo wykonywać pracy na rzecz pracodawcy. Świadczenie zwane zasiłkiem chorobowym wypłacane jest przez ZUS. Czy może być jednak przedmiotem egzekucji komorniczej? A jeśli tak, to ile z zasiłku chorobowego może zabrać komornik?

Chorobowe a komornik.

Jak wspomnieliśmy wyżej zasiłek chorobowy (chorobowe) jest świadczeniem wypłacanym przez Państwo ze środków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Z racji tego, że nie jest wynagrodzeniem za pracę, podlega również innemu reżimowi i ochronie.

Jak się okazuje, przepisy prawa wskazują, że komornik może zająć chorobowe.

Ile komornik może zabrać z chorobowego?

Zgodnie z art. 140 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku „o emeryturach i rentach z Fundusz Ubezpieczeń Społecznych” komornik może zabrać:

  • 25% zasiłku chorobowego jeśli przedmiotem egzekucji są inne świadczenia niż alimentacyjne;
  • 60% zasiłku chorobowego jeśli przedmiotem egzekucji są świadczenia alimentacyjne.

Poniżej przedstawiamy treść art. 140 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy:

„Potrącenia, o których mowa w art. 139, mogą być dokonywane, z zastrzeżeniem art. 141, w następujących granicach:

1) świadczeń alimentacyjnych, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 3 – do wysokości 60% świadczenia; 2) należności egzekwowanych związanych z:

a) odpłatnością za pobyt w domach pomocy społecznej,

b) odpłatnością za pobyt w zakładach opiekuńczo-leczniczych,

c) odpłatnością za pobyt w zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, do wysokości 50% świadczenia;

3) innych egzekwowanych należności – do wysokości 25% świadczenia.”

Komornik na chorobowym. Jak zablokować egzekucję?

Czytając ten artykuł musisz mieć świadomość, że działania komornika sądowego można w pewnych sytuacjach zatrzymać. Mało tego, zdarza się, że nawet odzyskanie wszystkich zabranych pieniędzy jest możliwe! Jak to się dzieje? Otóż wszystko zależy od tego, czy na etapie postępowania sądowego nie doszło do istotnych uchybień ze strony sądu. A wypadki takie wcale nie są rzadkie, szczególnie, jeśli nakaz zapłaty w sprawie wydawał e-sąd w procedurze EPU.

Pamiętaj jednak, że całą procedura związana z uchylanie tytułu wykonawczego i blokowaniem egzekucji nie jest zadaniem łatwym. Wymaga wiedzy oraz cierpliwości. Należy działać dwutorowo. Złożyć wniosek do sądu, a jednocześnie prowadzić korespondencję z komornikiem. Na pewno odradzamy działanie na własną rękę jeśli nie masz doświadczenia w tego typu sprawach.

Jeśli potrzebujesz pomocy możesz do nas zadzwonić albo napisać. Chętnie pomożemy. Dzięki naszej pomocy już tysiące osób z całego kraju uzyskało pełne oddłużenie. Kontakt z nami do niczego nie zobowiązuje, a wstępną analizę Twojej sprawy wykonamy całkowicie za darmo. Zapraszamy do kontaktu.

Tel: 884 652 886

Mail: kontakt@anty-dlug.pl

4.9/5 - (25 votes)

Skuteczne oddłużanie. Bezpłatna analiza sprawy!

Wpadłeś w problemy finansowe, masz problem z windykacją, zostałeś pozwany do sądu albo w Twojej sprawie jest już komornik?

Nie ryzykuj działań na własną rękę. Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników, specjalistów w oddłużaniu i antywindykacji.

Nasz prawnik za darmo przeanalizuje Twoją sprawę i dobierze taki rodzaj pomocy, który będzie najskuteczniejszy w Twojej sytuacji.

DARMOWA ANALIZA

Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby ustalić możliwość i zakres pomocy prawnej w oddłużeniu.

Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przed wyrażeniem zgody zapoznaj się z Regulaminem korzystania z witryny, Regulaminem udzielania pomocy prawnej oraz Polityką prywatności.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: