Czy komornik może zająć konto nienależące do dłużnika?

Egzekucja z rachunku bankowego dłużnika jest jedną z najczęściej stosowanych form przymusowego ściągnięcia długów przez komornika. Czy jednak pieniądze wpływające na konto osoby trzeciej, która nie jest dłużnikiem, mogą być zajęte? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź niżej.

Nie jestem dłużnikiem. Czy komornik może zająć moje konto bankowe?

Jeśli egzekucja prowadzona jest przeciwko dłużnikowi, to musisz wiedzieć, że tylko jego konta mogą zostać zajęte przez komornika. Wyjątkiem jest konto wspólne, np. konto małżeńskie. Jeśli Twoja wypłata wpływa na konto osoby trzeciej, np. wyłączne konto żony, to komornik nie będzie w stanie dokonać zajęcia. Wynika to z faktu, że komornicy sądowi operują na systemie OGNIVO. Umożliwia on szybkie dokonywanie zajęć rachunków bankowych w oparciu o jedno zapytanie. Pytania dotyczą natomiast jedynie osoby zadłużonej i jej rachunków bankowych. Dane osób trzecich, nie będących dłużnikami nie mogą być ujawniane.

PAMIETAJ! Jeśli nie jesteś dłużnikiem egzekwowanym, Twoje konto nie może zostać zajęte przez komornika.

4.6/5 - (48 votes)

Skuteczne oddłużanie. Bezpłatna analiza sprawy!

Wpadłeś w problemy finansowe, masz problem z windykacją, zostałeś pozwany do sądu albo w Twojej sprawie jest już komornik?

Nie ryzykuj działań na własną rękę. Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników, specjalistów w oddłużaniu i antywindykacji.

Nasz prawnik za darmo przeanalizuje Twoją sprawę i dobierze taki rodzaj pomocy, który będzie najskuteczniejszy w Twojej sytuacji.

DARMOWA ANALIZA

Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby ustalić możliwość i zakres pomocy prawnej w oddłużeniu.

Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przed wyrażeniem zgody zapoznaj się z Regulaminem korzystania z witryny, Regulaminem udzielania pomocy prawnej oraz Polityką prywatności.