Czy komornik może zająć konto oszczędnościowe? - Anty Dług Kancelaria Oddłużeniowa

Czy komornik może zająć konto oszczędnościowe?

Masz komornika i konto oszczędnościowe? Jesteś ciekawy czy komornik może zająć konto oszczędnościowe? Odpowiadamy!

Konto oszczędnościowe a komornik.

Komornik sądowy uprawniony jest do prowadzenia egzekucji przy wykorzystaniu wszystkich, dostępnych form. Wśród nich znajduje się egzekucja z rachunku bankowego. W ślad za tym, że konto oszczędnościowe to również rachunek bankowy to komornik może zająć konto oszczędnościowe.

Wiele osób zastanawia się, jak to możliwe, że komornik bez trudu znajduje konto bankowe osoby zadłużonej? Zasada działania komornika jest dosyć prosta. Korzysta on z tzw. systemu OGNIVO. System ten umożliwia komornikowi wysyłanie zapytań do wszystkich banków w Polsce z informacją o tym, czy osoba X nie posiada w tym banku żądnego rachunku bankowego. Komornik wysyłając zapytanie wskazuje numer PESEL osoby zadłużonej. W ten sposób wyszukiwanie rachunków bankowych we wszystkich bankach w Polsce jest bardzo łatwe i szybkie.

Co zrobić kiedy komornik zajmie konto oszczędnościowe?

Jeśli komornik dokona już zajęcia konta oszczędnościowego to osoba zadłużona nie pozostaje bez szans na działanie. Może w pierwszej kolejności złożyć skargę na czynności komornika. Skargę na czynności komornika składa się do sądu rejonowego, przy którym działa komornik w terminie tygodnia od dnia, w którym osoba zadłużona otrzymała informację o zajęciu konta bankowego. Opłata od skargi na czynności komornika wynosi 100 zł i musi zostać uiszczona przy wnoszeniu skargi. Raczej nie ma co liczyć na to, że sąd zwolni z jej opłacania osobę zadłużoną. Niewątpliwie jednak można próbować.

Możliwe jest również skierowanie skargi w trybie nadzoru nad komornikiem do prezesa sądu rejonowego, przy którym działa komornik. W takim przypadku skarga nie podlega opłacie. Nie ma też na nią żadnego terminu.

UWAGA! Jeżeli komornik pojawił się nagle i bez wcześniejszych pism sądowych w tej sprawie, to możesz żądać umorzenia egzekucji i zwrotu zabranych pieniędzy!

Jak to możliwe? Wszystkiemu winne są nieprawidłowości, jakie mogły wystąpić w sądzie rozpatrującym Twoją sprawę o zapłatę. Możliwe, że komornik działa w oparciu o wadliwy tytuł wykonawczy. A tym samym musisz doprowadzić do jego uchylenia.

Jak zablokować komornika na koncie?

Umorzenie egzekucji komorniczej na koncie bankowym jest możliwe. Trzeba jednak podejść do takiej sprawy metodycznie i wiedzieć gdzie i w jaki sposób złożyć pismo. Wszystko rozpoczyna się od złożenia wniosku w sądzie, a więc nie zalecamy działania na własną rękę. Bardzo łatwo o błąd, który może przekreślić szansę powodzenia w sprawie.

Dlatego zalecamy korzystanie w takich sytuacjach z pomocy doświadczonych prawników w sprawach oddłużeniowych.

Chętnie pomagamy przed sądami i komornikami w całej Polsce.

Zadzwoń do nas i dowiedz się więcej co możemy dla Ciebie zrobić! Tel: 884 652 886

Wstępna analiza sprawy jest u nas całkowicie bezpłatna i nie zobowiązuje do dalszej współpracy.