Czy komornik może zająć pieniądze i pożyczkę z tarczy antykryzysowej?

Z różnego rodzaju form wsparcia w dobie pandemii COVID-19 skorzystało już bardzo wielu polskich przedsiębiorców. Pojawiają się jednak pytania dotyczące ewentualnych zajęć komorniczych a środków otrzymywanych w ramach tarcz. Przebijają się także informacje, że środki takie uległy egzekucji komorniczej. Czy aby słusznie? O tym niżej.

Pieniądze z tarczy antykryzysowej a komornik.

Tytularna pożyczka w ramach świadczeń na rzecz przedsiębiorców nie jest jedynym świadczeniem, które przedsiębiorcy mogą otrzymać. Innymi są np.: dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników czy świadczenia postojowe dla przedsiębiorców.

Czy jednak w obliczy działań komornika świadczenie z pożyczki antykryzysowej jest bezpieczne? I tak i nie. Tak, ponieważ przepisy zabraniają egzekucji z pożyczki otrzymanej w ramach tarczy antykryzysowej. Nie, ponieważ kiedy środki wpływają na konto mogą zostać przekazane komornikowi przez bank prowadzący rachunek, a następnie nieświadomie mogą zostać przez komornika przesłane do wierzycieli.

Oczywiście możliwe jest odzyskanie tych środków, ale to zazwyczaj trwa pewien czas. Dlatego, jeśli wiesz, że na Twoje konto wpłyną środki z tarczy antykryzysowej to nie zapomnij o tym uprzednio powiadomić komornika prowadzącego egzekucję i banku, w którym nasz konto.

Najlepiej jest to zrobić oficjalnym pismem. Ustne uzgodnienia mogą nie być wystarczające. Lepiej jest zadać sobie chociaż odrobinę trudu, aby w przyszłości nie dopuścić do sytuacji, w której na potrzebne pieniądze trzeba będzie czekać tygodniami, jeśli nie miesiącami.

4.9/5 - (34 votes)

Skuteczne oddłużanie. Bezpłatna analiza sprawy!

Wpadłeś w problemy finansowe, masz problem z windykacją, zostałeś pozwany do sądu albo w Twojej sprawie jest już komornik?

Nie ryzykuj działań na własną rękę. Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników, specjalistów w oddłużaniu i antywindykacji.

Nasz prawnik za darmo przeanalizuje Twoją sprawę i dobierze taki rodzaj pomocy, który będzie najskuteczniejszy w Twojej sytuacji.

DARMOWA ANALIZA

Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby ustalić możliwość i zakres pomocy prawnej w oddłużeniu.

Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przed wyrażeniem zgody zapoznaj się z Regulaminem korzystania z witryny, Regulaminem udzielania pomocy prawnej oraz Polityką prywatności.