Czy komornik może zająć pieniądze z ulgi na dzieci? - Anty Dług Kancelaria Oddłużeniowa

Czy komornik może zająć pieniądze z ulgi na dzieci?

Postępowanie egzekucyjne należy do jednych z najmniej przyjemnych przeżyć. Niewątpliwie każda zabierana złotówka z konta bankowego czy wynagrodzenia za pracę boli. Czy jednak komornik może wszystko zabrać? Czy może pieniądze z ulgi na dziecko wolne są od zajęcia komorniczego?

Ulga na dziecko a komornik. Czy komornik może zabrać środki z ulgi na dzieci.

Zgodnie z przepisami pieniądze stanowiące ulgę na dziecko są zwrotem podatkowym. W świetle przepisów prawa komornik sądowy uprawniony jest do zajmowanie należnych dłużnikowi innych wierzytelności, nie wymienionych wprost w przepisach. Za takie właśnie „inne wierzytelności” uznaje się wierzytelności należne z różnego rodzaju urzędów, w tym urzędów skarbowych jako zwrot podatku. W świetle tak skonstruowanych przepisów komornik może zająć pieniądze z ulgi na dzieci.

Wynika to z faktu, że pieniądze z ulgi na dzieci nie należą do dzieci, ale do rodzica dzieci, a więc osoby zadłużonej. Komornik dokonując zajęcia wierzytelności w urzędzie skarbowym dokonuje zajęcia środków należnych rodzicom, a nie dzieciom.

Czy można odzyskać pieniądze zabrane przez komornika z ulgi na dzieci?

Odzyskanie pieniędzy zabranych z ulgi na dzieci przez komornika sądowego jest możliwe. Zależy jednak od tego, czy postępowanie sądowego nie było obarczone istotnymi wadami formalnymi. Jakimi? Otóż jeżeli o całej sprawie sądowej osoba zadłużona dowiaduje się dopiero od komornika, to najpewniej tytuł wykonawczy jest istotnie wadliwy. Co to oznacza? W praktyce uchylenie wadliwego tytułu wykonawczego oraz obowiązek zwrotu wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy.

I tutaj powstają jednak problemy. Komornik sam z siebie takiej egzekucji nie umorzy, a wierzyciel nie odda pieniędzy. Należy w tym celu złożyć w sądzie wniosek i czekać na rozstrzygnięcie. Bez fachowego pełnomocnika na osobę zadłużoną czekają liczne pułapki. Bardzo łatwo jest nie dopełnić podstawowych formalności i przegrać nawet wygraną sprawę.

Jeśli potrzebują Państwo pomocy w sprawach egzekucji komorniczych to naturalnie zapraszamy do kontaktu. Udzielamy bezpłatnych, wstępnych konsultacji prawnych. A jeśli istnieją szanse na dalsza pomoc również możemy ją zapewnić. Jesteśmy dostępni pod numerem telefonu 884 652 886.