Strona główna » Czy komornik może zająć stare auto?

Czy komornik może zająć stare auto?

Masz długi i zastanawiasz się czy komornik może zabrać auto należące do osoby zadłużonej? W artykule opisujemy co może zabrać komornik oraz jak ochronić swój majątek przed windykacją.

Czy komornik może zabrać samochód?

Jedną z form egzekucji przymusowej (komorniczej) jest egzekucja z ruchomości. Obok egzekucji z nieruchomości jest uznawana za jedną z najbardziej dotkliwych form przymusowego ściągania zobowiązań. Czym są ruchomości? Wszystkim co właściwie nie jest nieruchomością. Ruchomościami mogą być wszystkie artykuły i sprzęty gospodarstwa domowego, w tym pralka, lodówka, telewizor czy komputer. Za ruchomości uznaje się każdą rzecz, która nie jest trwale związana z gruntem albo z budynkiem, który z tym gruntem połączony jest trwale. Zatem odpowiadając na pytanie postawione w tytule: TAK, komornik może zająć auto dłużnika. Nawet jeśli zajęte auto jest stare.

Jak komornik zajmuje samochód dłużnika?

Zajęcie samochodu osoby zadłużonej przez komornika sądowego dokonywane jest zdalnie. Komornik odnajduje informacje o pojeździe w bazie CEPIK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Dzięki temu komornik posiada wiarygodną wiedzę o tym czy dłużnik jest właścicielem albo współwłaścicielem pojazdu mechanicznego.

Następnie komornik sądowy kieruje do osoby zadłużonej informację o zajęciu ruchomości. W piśmie o zajęciu samochodu znajduje się także informacja o tym pod czyim nadzorem i opieką ma znaleźć się auto. Możliwych jest kilka scenariuszy, tj.:

  • odstawienie pojazdu na parking strzeżony,
  • odstawienie pojazdu komornikowi,
  • pozostawienie pojazdu pod nadzorem dłużnika.

Każda z tych możliwości pozostaje do wyboru komornika. Wyłącznie od komornika sądowego zależy, czy auto podlegające egzekucji komorniczej pozostanie u dłużnika czy też zostanie mu odebrane i odstawione w inne miejsce.

Współwłasność samochodu a komornik. Jak to wygląda w praktyce?

W Polsce jest bardzo wiele pojazdów zarejestrowanych na co najmniej dwie osoby będące jego współwłaścicielami. Nie ma znaczenia kwestia tego czy jest to pierwszy czy drugi współwłaściciel. Z punktu widzenia prawa cywilnego wszystkie osoby są współwłaścicielami pojazdu. Zazwyczaj w praktyce spotyka się współwłasność po 1/2 udziału w prawie własności.

Jak wygląda egzekucja udziału w samochodzie? Dokładnie tak samo jak egzekucja w przypadku jedyne właściciela będącego dłużnikiem. Różnica polega tylko na tym, że w przypadku współwłaścicieli, z których jeden jest dłużnikiem, a drugi nim nie jest, to zajęciu ulega udział przypadający dłużnikowi. Przykładowo niech będzie to 1/2 udziału w prawie własności samochodu. Z praktycznego punktu widzenia egzekucja taka w 99% przypadków skończy się umorzeniem egzekucji z tego powodu, że finalnie nie znajdzie się nabywca chętny do wylicytowania udziału w samochodzie.  Nie ma się też co dziwić takiemu stanowi rzeczy. Ewentualne trudności związane ze współposiadaniem auta przez dwie zupełnie obce osoby może być bardzo kłopotliwe, a wręcz niewykonalne. Z tego powodu egzekucja z udziału w samochodzie zazwyczaj kończy się bezskutecznością.

Komornik zajął samochód. Co robić?

Zajęcie auta przez komornika sądowego jest dla niektórych ciężkim przeżyciem. Szczególnie, jeśli auto stanowi jedyny środek lokomocji w rodzinie. Czy coś można zrobić kiedy komornik zajmuje samochód?

Nie można udzielić jednej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Wszystko bowiem zależy od okoliczności danej sprawy. Z naszego wieloletniego doświadczenia wynika jednak, że istnieje pewna część egzekucji komorniczych, które można umorzyć i odzyskać pieniądze albo odszkodowanie!

Jak to możliwe? Otóż bywają sytuacje, że sądy wydają wadliwe tytuły wykonawcze. W takich sytuacjach możliwe jest umorzenie egzekucji.

Mam komornika. Gdzie się zgłosić?

Jeśli masz komornika to dobrze trafiłeś. W naszej Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) od wielu lat pomagamy osobom zadłużonym w bankach, chwilówkach i firmach windykacyjnych. Reprezentujemy przed komornikami i sądami w całej Polsce. Pomagamy także wszystkim Polakom, którzy wyjechali za granicę i zostawili w kraju problemy finansowe.

U nas sprawę załatwisz szybko i bez wychodzenia z domu. Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu. Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej pomocy? Zadzwoń do nas lub napisz Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.

Skontaktuj się z nami:

4.8/5 - (94 votes)

Skuteczne oddłużanie. Bezpłatna analiza sprawy!

Wpadłeś w problemy finansowe, masz problem z windykacją, zostałeś pozwany do sądu albo w Twojej sprawie jest już komornik?

Nie ryzykuj działań na własną rękę. Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników, specjalistów w oddłużaniu i antywindykacji.

Nasz prawnik za darmo przeanalizuje Twoją sprawę i dobierze taki rodzaj pomocy, który będzie najskuteczniejszy w Twojej sytuacji.

DARMOWA ANALIZA

Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby ustalić możliwość i zakres pomocy prawnej w oddłużeniu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: