Niespłacane, a co za tym idzie mnożące się długi, potrafią stać się zmorą każdego człowieka. Stają się one niezwykle uporczywe, zwłaszcza, gdy w grę zaczynają wchodzić odsetki. Problemy z uregulowaniem zaciągniętych zobowiązań sprawiają, że popaść możemy w spiralę zadłużeń. Nękania ciągłymi telefonami, dodatkowymi odsetkami ze strony wierzycieli to niezwykle trudna sytuacja zarówno dla samego dłużnika, jak i jego najbliższych. Jak wyjść z długów? Kto pomoże mi wyjść z długów? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.
Spis treści:
Co warto wiedzieć o spłacaniu długów?
Największym błędem popełnianym przez dłużników jest szukanie pomocy dopiero w momencie, gdy stopień zadłużenia jest już zaawansowany. Liczne wezwania do zapłaty, pisma od komornika czy mnóstwo telefonów od wierzycieli to znak, że sytuacja dłużnika nie należy do najlepszych. Najgorszą z możliwych opcji jest bierna postawa osoby zadłużonej oraz oczekiwanie na samoistne rozwiązanie problemu. Jedynym sposobem na wyjście z długów jest rozpoczęcie ich spłacania oraz zwrócenie się o pomoc do odpowiednich instytucji.
Niezwykle istotny jest fakt, że postępowanie komornicze to ostatni etap działań, jakimi są windykacje należności. Jest to również najbardziej dotkliwe dla samej osoby zadłużonej. Komornik ma bowiem prawo do zajęcia części wynagrodzenia, czy środków zgromadzonych na koncie bankowym, a nawet zlicytowania majątku np. mieszkania, czy samochodu, dlatego też w pierwszej kolejności należy spłacić dług komorniczy.
Konsekwencje niespłacania długów.
Warto pamiętać, że nieopłacenie nawet niewielkiej raty może spowodować przykre konsekwencje. W praktyce już od pierwszego dnia po ustalonym terminie spłaty wierzyciel ma prawo do naliczania ustawowych odsetek. Oznacza to, że zobowiązanie zaczyna szybko rosnąć. W przypadku niespłacenia należności w pierwszej kolejności wysyłane są wezwania do zapłaty, a jest to dopiero początek nieprzyjemności związanych z zadłużeniem. Osoby borykające się z wszelkiego rodzaju zadłużeniami mogą zostać wpisane do Biura Informacji Gospodarczej. Fakt ten uniemożliwia zaciąganie kolejnych zobowiązań.
Jedynym sposobem na usunięcie danych jest spłata zadłużenia. Oprócz tego sprawa długu trafić może do firmy windykacyjnej. Wiąże się to z o wiele większymi kosztami spłaty. Brak kontaktu ze strony dłużnika może mieć konsekwencje w postaci skierowania sprawy do sądu. Kolejnym, najbardziej problematycznym etapem jest egzekucja komornicza. W określonych przypadkach za niespłacanie długów możemy trafić do więzienia. Są to: unikanie podatków, niezapłacenie grzywny lub alimentów.
Jak wyjść z długów, gdy nie mam pieniędzy?
Sposobów na to, aby wyjść z zadłużenia nie mając pieniędzy, jest wiele. Warto jednak zastanowić się, które będą najlepsze w naszym przypadku. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań tego problemu jest pożyczka konsolidacyjna. Dzięki niej możemy zamienić wszystkie zobowiązania w jedno większe, które będzie miało rozsądną ratę miesięczną oraz dłuższy czas na spłatę. Istnieje również możliwość wydłużenia okresu kredytowania lub odroczenia spłaty w przypadku wielu banków. Dzięki temu uzyskamy więcej czasu na zgromadzenie funduszy lub zmniejszymy ratę miesięczną zobowiązania.
W przypadku gdy zadłużenie nie jest jeszcze zbyt zaawansowane, a kwota do spłaty wygórowana, warto poszukać dodatkowego źródła dochodu, np. praca sezonowa. W niektórych bardziej skomplikowanych przypadkach możliwe jest również częściowe umorzenie zadłużenia. W niektórych sytuacjach należy rozważyć pożyczenie środków na spłatę zadłużenia od rodziny czy sięgnąć po specjalny kredyt dla zadłużonych.
Kto pomoże w spłacie długów?
Jednym z najlepszych rozwiązań w przypadku piętrzących się zadłużeń jest skorzystanie z pomocy ekspertów, którzy z pewnością znajdą rozwiązanie nawet w najtrudniejszych przypadkach, które na pierwszy rzut oka wyglądają na przegrane. Jako osoba zadłużona możesz skorzystać z pomocy:
- doradcy finansowego
- banku
- profesjonalnych pełnomocników, radców prawnych
- firmy windykacyjne czy komornik prowadzący egzekucję
Dobre przygotowanie do spotkania z ekspertem w tej dziedzinie pozwoli uzyskać nam odpowiedzi na nurtujące pytania i zaplanować dalsze działania. Niezwykle istotne jest, aby osobie, z którą podejmujemy współpracę przedstawić wszystkie długi. Warto zebrać również całą dokumentację w postaci umów lub ewentualnych wezwań do zapłaty czy pism od komornika. Poszukując rozwiązania problemów wynikłych z zadłużenia, warto zwrócić się w pierwszej kolejności do instytucji, w której mamy dług. Większość z nich udziela pomocy osobom zadłużonym np. restrukturyzację zobowiązania czy wydłużenie spłaty pożyczki.
Umorzenie długów bankowych – czy jest możliwe?
Umorzenie kredytu to zgoda banku na dalsze niespłacone zaciągniętego w nim zobowiązania. Dzięki temu kredytobiorca może uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji w postaci windykacji, odsetek czy zajęcia komorniczego. W tym przypadku zobowiązanie traktowane jest jak spłacone. Wyróżniamy dwa warianty umorzenia pożyczki: umorzenie całkowite oraz częściowe. W przypadku drugiej z opcji bank rezygnuje z roszczeń do powstałych odsetek. Warto pamiętać, że umorzenie jest jedynie dobrą wolą banku, zatem czynność ta musi być dobrze uzasadniona.
Banki decydują się na umorzenie kredytu lub pożyczki w przypadkach, gdy kredytobiorcy znajdują się w ciężkiej sytuacji życiowej, która nie rokuje poprawy. Dzieje się tak, ponieważ windykacja zlecana przez bank wiąże się ze sporymi kosztami. Czasami może być to o wiele mniej opłacalne niż umorzenie istniejącego zadłużenia. Bank może zgodzić się na umorzenie w przypadku:
- poważnej choroby
- utraty zdolności do pracy
- znacznego pogorszenia sytuacji finansowej na skutek nieszczęśliwego wypadku.
Wskazówki, które pomogą Ci spłacić długi
Warto pamiętać, że dług jest tak samo niewygodny dla wierzyciela, jak i dla Ciebie. Być może warto spróbować negocjować korzystniejsze warunki umowy, które umożliwią spłatę zadłużenia. Możesz poprosić wierzyciela o zaplanowanie nowego harmonogramu, wycofanie ewentualnego pozwu, a także częściowe lub całkowite umorzenie długu. Zanim zaczniesz martwić się brakiem środków na spłatę zadłużenia, upewnij się również czy nie jest on przedawniony.
Kolejnym rozwiązaniem w podbramkowej sytuacji dłużnika jest zgłoszenie upadłości konsumenckiej. Jest to proces sądowy, w trakcie którego orzeka się niewypłacalność osoby fizycznej wobec wierzycieli. Oznacza to, że osoba upadła zostaje uwolniona od komornika oraz wszelkich firm windykacyjnych. Podczas spłaty długów w pierwszej kolejności należy dogadać się z komornikiem, który może zająć nam konto bankowe i uniemożliwić spłatę pozostałych zobowiązań.
Profesjonalna pomoc w spłacaniu długów.
W Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) od wielu lat pomagamy osobom zadłużonym. Za prowadzenie tego typu spraw odpowiedzialny jest zespół doświadczonych radców prawnych. Nasi prawnicy doskonale wiedzą, jak poprowadzić cały proces, aby uniknąć spłaty długów, które są przedawnione, nieudowodnione albo w ogóle nienależne.
Dzięki temu, że pracujemy zdalnie, możemy zapewnić Ci pomoc prawną przed każdą instytucją w Polsce. Zachęcamy do bezpłatnej analizy sprawy, która do niczego nie zobowiązuje. Jeśli potrzebujesz pomocy zadzwoń lub napisz do nas.

Skontaktuj się z nami:
- Zadzwoń: 530 333 130 (kliknij w numer)
- Napisz: kontakt@eurolege.pl
- Wyślij zgłoszenie: anty-dlug.pl/zgloszenie