Nota obciążeniowa. Co to jest?

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, to bardzo prawdopodobne, że miałeś już do czynienia z notą obciążeniową. Kto może wystawić ten dokument, w jakich przypadkach może to zrobić i z czym wiąże się jego otrzymanie? Sprawdź, co warto wiedzieć o nocie obciążeniowej.

Nowa obciążeniowa – co to jest?

Nota obciążeniowa, nazywana również notą księgową, dokumentuje koszty, ale takie, które nie podlegają podatkowi VAT. Korzysta się z niej raczej rzadko, ale może się ona okazać bardzo pomocna. Na pewno wielu przedsiębiorców, widząc taki dokument, zacznie się zastanawiać, z czym ma do czynienia. Nota księgowa obejmuje operacje, jakie nie zostały wykazane na rachunkach lub na fakturach. Najczęściej dotyczy ona firm, które współpracują z organizacjami pozarządowymi.

To, co musi się znajdować w takim dokumencie, reguluje art. 21 ustawy o rachunkowości. Do takich obowiązkowych elementów należą numer noty księgowej, dane stron, których dotyczy rozliczenie, opis operacji i jej wartość, data tej operacji i sporządzenia dowodu, a także podpis wystawcy. W dokumencie musi być odnotowane również stwierdzenie jego sprawdzenia i zakwalifikowanie do ujęcia w księgach rachunkowych.

Nota obciążeniowa może być wystawiona w celu naliczenia odsetek za opóźnienie w płatności, przeniesienia na nabywcę kosztów czy też jako dokumentacja roszczenia związanego z wypłatą odszkodowania przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Noty obciążeniowe a antywindykacja

Częstym zastosowaniem noty obciążeniowej jest wspomniane obciążenie dłużnika odsetkami lub karami umownymi za nieterminową płatność. Możesz otrzymać taki dokument bez względu na to, czy opóźnienie w zapłacie wynika z Twojej winy. Wierzyciel może również oczekiwać rekompensaty za opóźnienie, która wynosi co najmniej 40 euro, w przypadku gdy dług nie przekracza 5 tys. złotych, a nawet 100 euro, jeśli jest on równy lub przewyższa 50 tys. złotych. Jak powinieneś zareagować na takie noty obciążeniowe? Czy jedynym, co możesz zrobić jest zapłacenie kwoty, która została wskazana w dokumencie? Bardzo prawdopodobne, że uda Ci się tego uniknąć. Nasza kancelaria podejmuje się antywindykacji nawet w najbardziej skomplikowanych sprawach. Co możemy dla Ciebie zrobić?

Nota obciążeniowa – zasięgnij pomocy Kancelarii Anty-Dług

Nota księgowa nie musi oznaczać konieczności zapłaty kwoty, która z niej wynika. Pierwszym krokiem do rozwiązania problemu jest kontakt z naszą kancelarią. Od lat reprezentujemy zadłużonych klientów na terenie całego kraju. Mamy doświadczony zespół, możemy zapoznać się z Twoją sytuacją i ocenić ją. Nie musisz przyjeżdżać do naszej kancelarii – możemy się komunikować na odległość, nawet telefonicznie. Co ważne – nie zwlekaj. Im szybciej zajmiemy się Twoją sprawą, tym większe są szanse na pozytywne jej zakończenie.

4.9/5 - (49 votes)

Skuteczne oddłużanie. Bezpłatna analiza sprawy!

Wpadłeś w problemy finansowe, masz problem z windykacją, zostałeś pozwany do sądu albo w Twojej sprawie jest już komornik?

Nie ryzykuj działań na własną rękę. Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników, specjalistów w oddłużaniu i antywindykacji.

Nasz prawnik za darmo przeanalizuje Twoją sprawę i dobierze taki rodzaj pomocy, który będzie najskuteczniejszy w Twojej sytuacji.

DARMOWA ANALIZA

Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby ustalić możliwość i zakres pomocy prawnej w oddłużeniu.

Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przed wyrażeniem zgody zapoznaj się z Regulaminem korzystania z witryny, Regulaminem udzielania pomocy prawnej oraz Polityką prywatności.