Strona główna » Oszustwa na OLX. Jak odzyskać pieniądze? Jak się chronić?

Oszustwa na OLX. Jak odzyskać pieniądze? Jak się chronić?

Z naszych obserwacji wynika, że fala przestępstw internetowych stale rośnie. Prym w pewnym sensie wiodą obecnie oszustwa na portalach ogłoszeniowych, w tym oszustwa na OLX. O nowych metodach działania cyberprzestępców regularnie informuje policja, administracja i portale internetowe. Mimo tego, że przepisy prawa są jasno skonstruowane, a Rzecznik Finansowy, Prezes UOKiK oraz sądy stoją po stronie oszukanych konsumentów, to banki nie chcą respektować zasad, które wydają się być proste. Bank powinien zwrócić Ci pieniądze niemal natychmiast, a jeśli uważa, że były one zwrócone Ci niesłusznie to dopiero wtedy może żądać ich zwrotu.

Z tego poradnika dowiesz się na czym polegaj oszustwo na OLX oraz jak odzyskać pieniądze skradzione metodę oszustwa na OLX. Na końcu poinformujemy również gdzie szukać pomocy, aby szybko odzyskać wszystkie środki.

Jakie są metody oszustwa na OLX?

Oszustwo na OLX polega na udawaniu przez cyberoszusta osoby kupującej w celu wyłudzenia od ofiary (sprzedającego) wrażliwych danych. W tym przypadku chodzi o dane z karty płatniczej. Czasami tylko oszuści próbują w ten sposób wyłudzić dane logowania do bankowości elektronicznej. Cyberoszuści wykorzystują do popełnienia przestępstwa komunikatory Whatsapp oraz Messenger, jak również fałszywe strony podszywające się pod firmy kurierskie, firmy płatnicze, banki itp.

Klasyczny przebieg oszustwa na OLX:

 • Po wystawieniu produktu przez sprzedającego na portalu OLX odzywa się osoba (pozorny kupujący), która zwykle tzw. łamaną polszczyzną informuje, że dokonała zakupy wystawionego przedmiotu.
 • Rzekomy kupujący oświadcza, że chce zapłacić za towar korzystając z płatności OLX.
 • Następnie oszust wysyła do link, który przekierowuje do fałszywej strony, która tylko udaje usługę płatności OLX, ale nią nie jest. Na fałszywej stronie internetowej sprzedający proszony jest o podanie kilku danych, które w zamiarze mają umożliwić oszustowi popełnienie czynu, tj. numer i datę ważności karty oraz kod CVV/CVC.
 • Kolejny etap do sytuacja, w której ofiara oszustwa na OLX dostaje SMS z banku z kodem do autoryzacji. Ofiara oszustwa na OLX myśląc, że akceptuje płatność na swoją rzecz dodaje karty do Google Pay lub Apple Pay.
 • Efektem całego procesu jest czyszczenie konta osoby oszukanej ze wszystkich środków, które znajdują się na rachunku bankowym.

Oszustwa na OLX – wysyłka za pobraniem (firma kurierska):

Jako dodatkowy wariant oszustwa na OLX, o którym warto wspomnieć jest wykorzystanie przez oszustów zaufania do firm kurierskich. Cyberprzestępcy podszywają się pod pocztę polską oraz firmy kurierskie. Można przyznać, że w tym przypadku profesjonalizm w działaniu jest na bardzo wysokim poziomie.

Potencjalny kupujący (oszust) jest głęboko zainteresowany zakupem i w tym celu zorganizował już odbiór przesyłki przez kuriera. W wiadomości na komunikatorze (np. WhatsApp) przesyła link do podrobionej strony firmy przewozowej i prosi o uzupełnienie danych z karty oraz adresu, gdzie ma być odebrana paczka. Następnie pieniądze za sprzedaż wraz z kosztami wysyłki mają zostać przelane na kartę ofiary. W ten sposób dochodzi do kradzieży pieniędzy z konta bankowego niczego nieświadomej ofiary.

Kradzież danych osobowych. Efekt? Wyłudzenie kredytu!

Zdarza się tak, że oszustwo na OLX może być powodem powstania jeszcze innych problemów. Oszuści internetowi wykradają dane osobowe swoich ofiar. W tym imię i nazwisko, PESEL, serię i nr dokumentu tożsamości. Z pomocą tych danych mogą w przyszłości wziąć kredyt lub pożyczkę. które dodatkowo obciążą finansowo ich ofiary. Oczywiście istnieją możliwości ustalenia nieistnienia takich zobowiązań. Sprawa jednak w takiej sytuacji niemal zawsze opiera się o sąd i wymaga pomocy doświadczonego prawnika. Doświadczenia jakie zbieramy dają wyraźny sygnał, że takie sprawy można zakończyć pozytywnie dla osoby poszkodowanej.

Jak nie dać się wrobić w oszustwo na OLX?

Mimo zaawansowanych technik manipulacji można rozpoznać oszustwa na OLX i uniknąć kradzieży pieniędzy. Należy stosować się do kilku dosyć prostych zasad w zakresie ogólnie pojętego bezpieczeństwa w sieci:

 • Dokładnie weryfikuj czy potencjalny kupujący biegle i sprawnie posługuje się językiem polskim. Jeśli zauważysz, że używany jest niepoprawny szyk zdania, liczne błędy językowe, gramatyczne oraz stylistyczne to musisz wzmóc czujność.
 • Unikaj komunikowania się z kupującymi poza używanym portalem ogłoszeniowym (np. OLX). Szczególnie z wykorzystaniem komunikatorów Whatsapp oraz Messenger.
 • Nie korzystaj z rozliczeń poza portalem ogłoszeniowym. Sprawdź dokładnie instrukcję płatności na OLX.
 • Bardzo wnikliwie analizuj odwiedzane strony. Szczególnie te. Które przekierowują po kliknięciu w link. Sprawdzaj dokładnie adres strony internetowej i porównuj go z oryginalnym, który możesz z łatwością znaleźć korzystają z przeglądarki Google.
 • Dokładnie czytaj treść przesyłanych Ci SMS-ów z banku. Jeśli masz wątpliwości albo czegoś nie rozumiesz to nie potwierdzaj transakcji.

NAJWAŻNIEJSZA ZASADA!

Do otrzymania środków wystarczy sam numer konta bankowego i nie są do tego potrzebne żadne inne informacje. W szczególności dane kart płatniczych (kredytowych).

Gdzie zgłosić oszustwo na OLX?

W zależności od tego na jakim etapie jest twój przypadek i jakie dane wyciekły inaczej będzie przebiegało zgłoszenie oszustwa. Dlatego poniżej wyjaśniamy gdzie zgłosić oszustwo na OLX:

Serwis OLX zgłoszenie oszustwa

Pod każdym ogłoszeniem na portalu jest specjalny przycisk „Zgłoś naruszenie”. Jeśli masz podejrzenia, że ktoś próbuje wyłudzić od ciebie pieniądze skorzystaj z tej opcji. W formularzu zgłoszeniowym dokładnie opisz na czym polega problem. Dzięki temu administratorzy serwisu będą mogli podjąć właściwe działania. Między innymi dzięki takim zgłoszeniom udało się zablokować wiele podejrzanych transakcji.

– ZAWIADOMIENIE NA POLICJĘ –

Kiedy tylko dowiesz się, że padłes ofiara oszustwa na OLX internetowego natychmiast złóż zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Zrobisz to w najbliższej jednostce Policji albo Prokuratury. Wobec tego, że cyberoszuści świetnie się maskują i anonimizują swoje ruchy to w dużej liczbie spraw nie udaje się ustalić sprawcy przestępstwa. To nie szkodzi. Jest to jednak ruch konieczny dla powodzenia w sprawie.

– REKLAMACJA BANKOWA –

Powiadom o całej sytuacji bank prowadzący Twój rachunek bankowy, z którego dokonano kradzieży pieniędzy. Złóż jednocześnie reklamację bankową. Z naszego doświadczenia wynika, że grubo ponad 90% przypadków kończy się negatywnym rozpatrzeniem reklamacji. Nie martw się, to standardowa procedura bankowa. Złożenie reklamacji jest warunkiem koniecznym do podjęcia dalszych działań i odzyskania zabranych Ci pieniędzy.

– RAPORT BIK –

Natychmiast złóż wniosek o raport BIK. W ten sposób dowiesz się, czy cyberoszuści nie zaciągnęli na Twoje dane osobowe zobowiązań finansowych. Wyłudzenie kredytu to niestety spotykane zjawisko. Przy okazji warto wykupić taką usługę jak Alert BIK. Dzięki niej w czasie rzeczywistym dowiesz się czy ktoś nie próbuje zaciągać kredytów i pożyczek na Twoje dane.

Kiedy wykonasz wszystkie te czynności musisz zacząć realną walkę o sprawiedliwość. W końcu z twojego konta zniknęły pieniądze. Możliwe też, że oszuści dodatkowo wzbogacili się twoim kosztem zaciągając na Ciebie kredyty i pożyczki. Teraz pokażemy Ci co można zrobić, aby walczyć o swoje!

Jak odzyskać pieniądze stracone w wyniku oszustwa na Vinted?

Jak wspomnieliśmy wyżej banki same z siebie nie wykonują obowiązków wynikających z przepisów prawa. Nie oddają środków ofiarom przestępstw internetowych (w tym oszustwa na OLX) pomimo wyraźnego obowiązku przewidzianego ustawą. Nie ma na tym etapie znaczenia w jaki sposób doszło do zdarzenia. Odmowa banku przywrócenia salda na rachunku (zwrotu pieniędzy) na tym etapie powinna mieć co do zasady miejsce tylko w przypadku umyślnego działania ofiary oszustwa.

UWAGA! To bank prowadzący Twoje konto zobowiązany jest do uzupełnienia jego salda do wysokości utraconych przez Ciebie pieniędzy. Jeśli tego nie zrobi uzyskujesz prawną możliwość ubiegania się o to w sądzie.

W zależności od tego jakie były skutki działania oszusta możemy wskazać na dwie możliwe czynności procesowe, tj.:

 • złożenie pozwu o zapłatę przeciwko bankowi,
 • złożenie pozwu o stwierdzenie nieważności zawartych umów pożyczek/kredytów.

Musisz wiedzieć, że opłata sądowa w tego rodzaju sprawie nie może być wyższa niż 1000 zł!

Oszustwo na OLX. Kto mi pomoże?

W Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) od dłuższego czasu zajmujemy się pomocą osobom pokrzywdzonym cyberprzestępstwami. Wiemy jak wygląda oszustwo internetowe i z jakimi problemami spotykają się osoby, które zostały nim dotknięte. Dlatego posiadamy w naszej ofercie pomoc osobom oszukanym w sieci. W szczególności tym, które straciły pieniądze i na które zostały zaciągnięte zobowiązania finansowe w wyniku działań przestępnych.

Wyżej wskazaliśmy, że nie jest istotne czy sprawca oszustwa na Vinted został złapany czy też nie. W obu przypadkach jesteśmy w stanie podejmować działania zmierzające do uzyskania wyniku zadowalającego dla naszych Klientów.

Poprzez wiele lat naszej działalności pomogliśmy setkom osób wyjść na finansowa prostą. Pomagaliśmy w postępowaniach sądowych z bankami, chwilówkami czy firmami windykacyjnymi przed sądami w całej Polsce. Działamy zdalnie, w związku z czym dostęp do prawnika o wysokiej specjalizacji jest obecnie bardzo łatwy. Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu. Nie musisz nawet wychodzić z domu czy pracy, aby uzyskać pomoc prawną. To ogromne udogodnienie. Daje oszczędność czasu, ale też pieniędzy, ponieważ ceny usług w Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) są ustalane na niskich poziomach względem stawek proponowanych w stacjonarnych kancelariach prawnych.

UWAGA! Wstępna analiza prawna jest u nas całkowicie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje. W jej ramach uzyskujesz darmową analizę dokumentów i poradę prawnika – specjalisty.

Potrzebujesz pomocy prawnej? Zadzwoń do nas lub napisz jeszcze dzisiaj. Możesz również wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy. Zadzwonimy do Ciebie najpóźniej kolejnego dnia roboczego i ustalimy jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nami:

4.7/5 - (52 votes)

Skuteczne oddłużanie. Bezpłatna analiza sprawy!

Wpadłeś w problemy finansowe, masz problem z windykacją, zostałeś pozwany do sądu albo w Twojej sprawie jest już komornik?

Nie ryzykuj działań na własną rękę. Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników, specjalistów w oddłużaniu i antywindykacji.

Nasz prawnik za darmo przeanalizuje Twoją sprawę i dobierze taki rodzaj pomocy, który będzie najskuteczniejszy w Twojej sytuacji.

DARMOWA ANALIZA

Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby ustalić możliwość i zakres pomocy prawnej w oddłużeniu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: