Strona główna » Pismo do komornika. Jak napisać pismo do komornika?

Pismo do komornika. Jak napisać pismo do komornika?

Kontakt z komornikiem to doświadczenie, które nie należy do przyjemnych. Najczęściej spowodowany jest problemami finansowymi w postaci zadłużeń. Niestety każda osoba zadłużona musi liczyć się z możliwością przeprowadzenia wobec niej postępowania egzekucyjnego. W jego trakcie komornik będzie informował nas o kolejnych krokach postępowania za pomocą listów. Niestety prędzej czy później pojawi się konieczność odpowiedzi. W tym artykule dowiesz się jak napisać pismo do komornika oraz co powinno się w nim znaleźć. Zapraszamy do lektury.

UWAGA! Komornik prowadzi przeciwko Tobie postępowanie egzekucyjne? Czy wiesz, że w niektórych wypadkach możliwe jest umorzenie egzekucji i odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy? W Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) znajdziesz wsparcie doświadczonych prawników. Uzyskasz bezpłatną analizę sprawy, po której dowiesz się, czy w Twojej sprawie możliwe jest podjęcie skutecznych działań przeciwko aktywnie prowadzonej egzekucji. Oczywiście możesz wówczas skorzystać z pomocy prawnej na rozsądnych warunkach. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego (530 333 130) albo mailowego (kontakt@eurolege.pl).

Rodzaje pism do komornika

Wyróżniamy wiele rodzajów pism do komornika:

  • wniosek o umorzenie egzekucji – dłużnik może złożyć ten wniosek jedynie w przypadkach, które określone zostały w kodeksie prawa cywilnego tj.: pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności, uiszczenie wymaganych w przyszłości świadczeń za następne 6 miesięcy do depozytu sądowego albo w momencie, gdy otrzymamy pismo o komornika bez wcześniejszego zawiadomienia
  • wniosek o wstrzymanie egzekucji – poprawne złożenie tego rodzaju wniosku skutkuje wstrzymaniem czynności egzekucyjnych przez komornika lub uniemożliwia ich rozpoczęcie. Będzie miał on swoje uzasadnienie np. w momencie zajęcia świadczenia, które nie podlega egzekucji, np. 500 plus a komornik (komornik nie może zająć świadczenia 500+)
  • wniosek o zawieszenie egzekucji – wniosek ten możemy złożyć w momencie, gdy podczas egzekucji pojawią się problemy, które jesteśmy w stanie rozwiązać. Dzięki niemu dalsze czynności egzekucyjne zostają odłożone w czasie.
  • wniosek o rozłożenie długu na raty – dobrze uzasadniony wniosek o rozłożenie długu na raty, może pomóc nam je spłacić np. w trudnej sytuacji finansowej. Warto pamiętać jednak, że w pierwszej kolejności należy podjąć próbę ugody z wierzycielem.
  • skarga na komornika – pismo to kierowane jest do sądu w przypadku gdy mamy pewne obiekcje co do wykonawcy egzekucji. Warto wiedzieć jednak, że jest ono składane za pośrednictwem komornika, który jest łącznikiem między sądem a dłużnikiem. Na jego napisanie mamy jedynie tydzień.

Pismo od komornika – co robić?

Niestety pismo otrzymane od komornika oznacza, że sprawa, której dotyczy dokument, prawdopodobnie została już rozpatrzona. Najczęściej komornik koresponduje z nami z powodu rozpoczętego postępowania egzekucyjnego, a co za tym idzie, otrzymał prawo do wyegzekwowania długu. W przypadku gdy nie odbierzesz pisma, którego nadawcą jest komornik, działasz jedynie na swoją niekorzyść. W przypadku postępowania egzekucyjnego niestety dłużnik ma bardzo krotki czas na ustosunkowanie się do otrzymanego pisma i ewentualne działania, które zatrzymają lub opóźnia egzekucję.

W przypadku otrzymania pisma od komornika pierwsze co należy zrobić to zapisać datę odbioru danego dokumentu, która jest wyznacznikiem terminu, w jakim należy się do niego ustosunkować. Następnie koniecznie należy sprawdzić, czy tytuł wykonawczy, na który powołuje się komornik, jest prawidłowy. W przypadku gdy nie otrzymaliśmy wcześniej żadnego pisma z sądu na ten temat, koniecznie należy skontaktować się z prawnikiem.

W jakim celu piszemy pismo do komornika?

Najczęstszym powodem, dla którego piszemy pismo do komornika, jest rozłożenie zadłużenia na raty. Niestety większość dłużników, od których egzekwowana jest dana kwota, nie może spłacić jej w całości. Dobrze napisane i uzasadnione pismo do komornika pomoże nam rozłożyć dług na raty, dzięki czemu spłacimy go nawet, jeśli znajdujemy się w ciężkiej sytuacji finansowej.

Niezwykle istotną informacją jest fakt, że komornik nie jest żadną stroną w sprawie. Stronami są jedynie wierzyciel i dłużnik. W związku z tym sedno sprawy nie może zostać wyjaśnione z komornikiem, lecz w pierwszej kolejności należy zwrócić się do wierzyciela. Komornik jest jedynie wykonawcą wcześniej zleconego ściągnięcia długu.

Jak napisac pismo do komornika?

Podczas pisania odpowiedzi na pismo otrzymane od komornika warto pamiętać, że powinno być ono skierowane do wierzyciela, u którego posiadamy dług a dopiero później do kancelarii komorniczej. Warto pamiętać, że w składanym wniosku muszą znajdować się konkretne informacje takie jak: PESEL, numer telefonu dłużnika, adres zamieszkania, a także dane wierzyciela. Niezbędne jest również podanie całkowitej kwoty zadłużenia oraz złożenie szczegółowej propozycji ugody.

We wniosku warto jest uargumentować dlaczego nie jesteśmy w stanie spłacić długu w całości np.: z powodu trudnej sytuacji materialnej. Co więcej, aby potwierdzić swoje słowa warto jest dodać załączniki w postaci wyciągów z kont bankowych, stałych rachunków, zwolnień lekarskich czy aktu zgonu bliskiej osoby.

Pismo do komornika – wzór

Pismo do komornika powinno zostać napisane według konkretnego, narzuconego z góry wzoru, dzięki czemu spełni wszelkie wymogi formalne. Pamiętajmy jednak, że wszelkie negocjacje prowadzone z komornikiem powinny zostać poprzedzone kontaktem i próbą porozumienia z wierzycielem. Egzekutor – w tym przypadku komornik nie ma żadnych uprawnień, które pozwalają mu na podejmowanie decyzji bez zgody wierzyciela. W przypadku braku kontaktu z drugą stroną warto jest porozumieć się z kancelarią komorniczą i spróbować ustalić nowe warunki.

Podczas tworzenia pisma do komornika warto pamiętać o szczegółach takich jak: miejscowość i data napisania dokumentu w prawym górnym rogu, dane osobowe wierzyciela lub reprezentującej go kancelarii prawnej z lewej strony kartki. Konieczne będzie także umieszczenie sformułowania, jakim jest ,,Wniosek o rozłożenie długu na raty” lub innego nagłówka odpowiadającego treści dokumentu.

Pismo do wierzyciela czy komornika?

Wiele osób zadłużonych nie zdaje sobie sprawy, że komornik jest jedynie wykonawcą egzekucji, który nie jest uprawniony do wszystkich działań związanych ze sprawą. Wszelkie próby nawiązania ugody powinny zostać skierowane do wierzyciela. Następnie może on wraz z pomocą komornika podjąć decyzje o dalszych krokach.

Dopiero po konsultacji i otrzymaniu zielonego światła od drugiej strony komornik może prowadzić rozmowy dotyczące ugody, czyli rozłożenia długu na raty czy umorzenia, zawieszenia egzekucji.

Pismo do komornika – pomoc prawna.

Podobnie jak w przypadku innych dokumentów czy pism kierowanych do Instytucji Państwowych warto jest przestrzegać się gotowych wzorów, które znaleźć można na różnych stronach wątpliwego pochodzenia. Źle przygotowany dokument może pozbawić nas jakiejkolwiek szansy na ugodę czy osiągnięcia zamierzonego celu, a nawet poważnie zaszkodzić. Pisma te mają zazwyczaj standaryzowany i formalny ton, którego bezwzględnie należy się trzymać.

Nasi specjaliści to niezwykle doświadczeni prawnicy, którzy pomogą Ci w przygotowaniu skutecznego pisma do komornika czy Sądu. Kancelaria EUROLEGE (właściciel serwisu) dostępna jest dla swoich klientów w każdym miejscu w Polsce. Wszystko to dzięki niezwykle wygodnemu, zdalnemu modelowi pracy. W przypadku egzekucji komorniczej liczy się każdy dzień. Nie zwlekaj i skontaktuj się z nami.

Skontaktuj się z nami:

4.9/5 - (37 votes)

Skuteczne oddłużanie. Bezpłatna analiza sprawy!

Wpadłeś w problemy finansowe, masz problem z windykacją, zostałeś pozwany do sądu albo w Twojej sprawie jest już komornik?

Nie ryzykuj działań na własną rękę. Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników, specjalistów w oddłużaniu i antywindykacji.

Nasz prawnik za darmo przeanalizuje Twoją sprawę i dobierze taki rodzaj pomocy, który będzie najskuteczniejszy w Twojej sytuacji.

DARMOWA ANALIZA

Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby ustalić możliwość i zakres pomocy prawnej w oddłużeniu.

Imię(wymagane)
Wysyłając zgłoszenie potwierdzasz, że zapoznałeś się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i akceptujesz ich warunki.

Zgoda jest dobrowolna. Ale bez wyrażenia zgody nie możemy wykonać analizy prawnej Twojej sprawy i niczego Ci doradzić. Masz prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Masz prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. Administratorem Twoich danych jest EUROLEGE sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Grzybowska 87.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: