Strona główna » Przedawnienie długu. Ile wynoszą terminy przedawnienia? 2023 Wymagalność roszczenia.

Przedawnienie długu. Ile wynoszą terminy przedawnienia? 2023 Wymagalność roszczenia.

Niezwykle istotne z punktu widzenia osoby zadłużonej jest przedawnienie długu. Wiedza dotycząca tej sfery prawa ma kolosalne znaczenie dla ustalenia czy płacić czy też tego nie robić. W artykule wskażemy najczęściej spotykane terminy przedawnienia długu. Opiszemy również czego nie robić, aby nie uznać długu oraz czy przedawnienie długu równe jest umorzeniu długów?

UWAGA! Masz zadłużenie w firmie windykacyjnej, pożyczkowej albo w banku? Nie wiesz czy musisz płacić instytucji finansowej? W Kancelarii EUROLEGE (właściciel witryny) pomagamy w wychodzeniu z długów. Profesjonalne oddłużanie to oferta skierowana do osób zadłużonych, które chcą rozpocząć życie bez długów. Potrzebujesz wsparcia prawnego w osiągnięciu tego celu? Na końcu materiału wskażemy czym się zajmujemy oraz jak możesz zgłosić się o pomoc.

Czym jest przedawnienie długu?

Zgodnie z przepisami prawa cywilnego każde roszczenie majątkowe (dług) ulega przedawnieniu. Nie dotyczy to jedynie pewnych wyjątków, jak np. roszczenie współwłaściciela o podział rzeczy albo o eksmisję osoby zajmującej lokal bez tytułu prawnego. Istotą przedawnienia długu jest upływ czasu, jaki potrzebny jest do zaistnienia przedawnienia. W zależności od tego z jakim roszczeniem mamy do czynienia różne będą jego terminy przedawnienia.

Kiedy następuje przedawnienie długu?

Zanim odpowiemy na pytanie „kiedy następuje przedawnienie długu?” zacznijmy od ustalenia terminu prawnego „wymagalność roszczenia”. Jest to bardzo istotne, ponieważ termin przedawnienia długu liczony jest właśnie od daty wymagalności roszczenia. Wymagalność roszczenia to moment, w którym wierzyciel może zgodnie z przepisami umowy albo prawa domagać się zapłaty od swojego dłużnika. Najlepszym przykładem może być tutaj umowa kredytu albo pożyczki. Każda rata pożyczki i kredytu ma termin wymagalności, który wyznacza każdorazowo data płatności raty. Od dnia następnego po upływie terminu zapłaty konkretnej raty bank ma uprawnienie do żądani od swojego klienta, aby ten zapłacił wymagalne zobowiązanie. W przeciwnym wypadku może wypowiedzieć umowę kredytu czy pożyczki. Podobnie wygląda sprawa w przypadku zapłaty za np. rachunek telefoniczny albo za płatną telewizję. Termin jest każdorazowo określony w umowie i wysyłanej fakturze (rachunku).

Ile wynosi przedawnienie długu? Przedawnienie kredytu, pożyczki i innych.

Bardzo ważne jest, aby znać termin przedawnienia długu. Poniżej wskazujemy najczęściej spotykane terminy przedawnienia długu:

  • roszczenia o opłatę karną (mandat) za przejazd bez ważnego biletu (np. MPK, ZTM, PKP, PKS i inne) – 1 rok
  • roszczenia z umowy kredytu – 3 lata
  • roszczenia z umowy pożyczki – 3 lata
  • roszczenia z usług telefonicznych – 3 lata
  • roszczenia z usług Internetu – 3 lata
  • roszczenia z usług płatnej telewizji – 3 lata
  • roszczenia ze składek na ubezpieczenie OC, AC itd. – 3 lata
  • roszczenia stwierdzone prawomocnym orzeczeniem pochodzącym od sądu – 6 lub 10 lat

W ostatnim przypadku wiele zależy od tego kiedy wymagalne stało się roszczenie dochodzone przez wierzyciela. Czy przed, czy po zmianie ustawy kodeks cywilny (KC).

Czy roszczenie przedawnione nie istnieje?

Niestety, ale przedawnienie roszczenia nie powoduje, że roszczenie przestaje istnieć. Nie dokonuje się również proces umorzenia długu. W świetle przepisów prawa cywilnego roszczenie przedawnione jest istniejące, ale dłużnik może uchylić się zgodnie z przepisami i bez żadnych konsekwencji od zapłaty należności. W ten sposób rozwiązany jest problem wierzycieli, którzy zbyt długo zwlekali z dochodzeniem swoich roszczeń. Tym samym osoba zadłużona powinna też mieć możliwość życia bez długów w okolicznościach w jakich wierzyciel nie był zainteresowany dochodzeniem swoich praw.

Uważaj na uznanie długu i zrzeczenie się zarzutu przedawnienia!

W przypadku roszczeń, które nie są przedawnione warto uważać na uznanie długu. Polega ono na dosłownym albo dorozumianym uznaniu długu. Jako bezpośrednie uznanie długu możemy traktować sytuację zawarcia ugody z wierzycielem albo podpisania innego porozumienia uznającego istnienie roszczenia. Z kolei dorozumiane uznanie długu może mieć miejsce w wielu sytuacjach, w których dłużnik wprost nie uznaje zadłużenia, a więc np.:

  • dobrowolna wpłata należności (chociażby niewielkiej kwoty),
  • wniosek o rozłożenie długu na raty,
  • wniosek o przedawnienie długu,
  • wniosek o umorzenie części długu.

Należy pamiętać, że uznanie długu powoduje przerwanie biegu terminu przedawnienia. Te z kolei skutkuje tym, że termin przedawnienia długu biegnie od początku.

Wierzyciel sam, z własnej inicjatywy również może doprowadzić do przerwania biegu terminu przedawnienia. W tym zakresie może wykonać takie czynności jak:

  • złożenie wniosku o zawezwania do próby ugodowej,
  • złożenie pozwu o zapłatę.

Jeśli natomiast roszczenie jest stwierdzone już tytułem wykonawczym (np. prawomocny nakaz zapłaty zaopatrzony w klauzulę wykonalności) to wówczas złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji przerywa bieg terminu przedawnienia. Co ważne, w trakcie trwania postepowania sądowego i egzekucyjnego (komorniczego) przedawnienie długu się zawiesza, a termin biegnie od początku od dnia zakończenia każdego z tych postępowań.

Kto mi pomoże w sprawach windykacji przedawnionych długów?

W Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu)już od wielu lat zajmujemy się pomocą w wychodzeniu z długów. Z naszego wsparcia prawnego skorzystały już tysiące osób z całej Polski. Zapewniamy pomoc już na etapie postępowania przedsądowego (windykacji polubownej). Zakres naszych usług jest jednak dalece szerszy i obejmuje również postępowanie sądowe oraz egzekucyjne (komornicze).

Dzięki nowoczesnemu modelowi obsługi zdalnej jesteśmy w stanie pomagać naszym Klientom w całej Polsce. Bez względu na to gdzie aktualnie mieszkają albo przebywają. Potrzebujesz wsparcia doświadczonych ekspertów od spraw antywindykacji? Napisz do nas lub zadzwoń. Wstępną analizę prawną swojej sprawy otrzymasz całkowicie za darmo!

Skontaktuj się z nami:

4.9/5 - (45 votes)

Skuteczne oddłużanie. Bezpłatna analiza sprawy!

Wpadłeś w problemy finansowe, masz problem z windykacją, zostałeś pozwany do sądu albo w Twojej sprawie jest już komornik?

Nie ryzykuj działań na własną rękę. Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników, specjalistów w oddłużaniu i antywindykacji.

Nasz prawnik za darmo przeanalizuje Twoją sprawę i dobierze taki rodzaj pomocy, który będzie najskuteczniejszy w Twojej sytuacji.

DARMOWA ANALIZA

Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby ustalić możliwość i zakres pomocy prawnej w oddłużeniu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: