Strona główna » Windykator a komornik. Jakie są różnice?

Windykator a komornik. Jakie są różnice?

Kim jest windykator a kim jest komornik? Takie pytania często zadają osoby mające problemy z długami. Jak się okazuje, w praktyce windykator i komornik to zupełnie odrębne podmioty. A zatem jakie są różnice pomiędzy windykatorem a komornikiem? O tym poniżej.

Kim jest i jak działa windykator?

Windykator to zwykły pracownik firmy windykacyjnej czy firmy pożyczkowej, tzw. „chwilówki”. Windykatorzy właściwie dzielą na kilka kategorii, tj.:

  • windykator telefoniczny,
  • windykator piszący wezwania do zapłaty,
  • windykator terenowy.

Jakie kompetencje wobec osoby zadłużonej ma windykator terenowy? Właściwie żadnych. Jego możliwości w przymusowym ściąganiu zadłużenia są takie same – albo i mniejsze – niż dostawcy pizzy. Dlatego lepiej jest ustalić, czego nie może windykator terenowy. Dlatego wymienimy teraz po kolei kilka czynności, których nie może robić windykator terenowy:

  • wchodzić do domu osoby zadłużonej bez jej wyraźnej zgody i woli,
  • rozpowiadać informacji o zadłużeniu wśród rodziny, znajomych czy sąsiadów,
  • przychodzić do miejsca pracy osoby zadłużonej i mówić o jej problemach finansowych.

Jest to kilka z czynności, jakich windykator terenowy nie może robić. A co, jeśli będzie przekraczał swoje kompetencje? Przede wszystkim możesz zwrócić się do policji albo prokuratury zgłaszając uporczywe nękanie. Ponadto może żądać usunięcia skutków naruszenia Twojego dobrego imienia i zadośćuczynienia na drodze powództwa cywilnego. Możliwości masz zatem całkiem sporo, a prawo stoi po Twojej stronie, a nie po stronie windykatora terenowego.

Kim jest i co może komornik?

W przypadku komornika sądowego mamy zupełnie odwrotną sytuację. Komornik sądowy może bardzo dużo względem dłużnika. Jednak jego czynności mogą być wykonywane tylko wówczas, gdy wierzyciel posiada tytuł wykonawczy. Zazwyczaj takim tytułem wykonawczym jest prawomocny nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym wydany przez sąd. Jak zatem widać komornik sądowy nie może działać na podstawie samych twierdzeń wierzyciela o istnieniu roszczenia. Komornik musi posiadać solidne podstawy, mające swoje źródło w orzeczeniu sądowym, aby swoimi czynnościami utrudnić życie dłużnika.

Co może komornik? Niestety wachlarz czynności jakie może wykonać komornik względem osoby zadłużonej jest wiele. Jak stanowiąc przepisy kodeksu postępowania cywilnego, komornik może prowadzić:

  • egzekucję z konta bankowego,
  • egzekucję z wynagrodzenia za pracę,
  • egzekucję z renty i emerytury,
  • egzekucję z nieruchomości (np. domu, mieszkania, działki),
  • egzekucję z innych świadczeń i wierzytelności, o ile nie są one wyłączone z możliwości ich zajęcia.

W odróżnieniu od windykatora terenowego komornik sądowy może wykonywać swoje działania bez wiedzy, a nawet zgody dłużnika! Wszystko wynika z uprawnień, jakie otrzymał komornik sądowy. Dzięki nim komornik sądowy może np. wchodzić do domu osoby zadłużonej pod przymusem wykorzystując do tego służby porządkowe czy też zajmować konto bankowe albo wynagrodzenie za pracę osoby zadłużonej nawet wbrew jej woli.

Mam komornika sądowego. Czy mogę się oddłużyć?

Odpowiadając krótko na postawione pytanie: to zależy od sytuacji. Wszystko bowiem uzależnione jest od tego, czy przed pojawieniem się komornika otrzymywałeś jako osoba pozwana jakiekolwiek pisma z sądu w tej konkretnej sprawie. Jeśli TAK, to najpewniej niewiele da się zrobić poza odciąganiem w czasie całej procedury egzekucyjnej. Jeśli NIE, to wtedy pojawia się realna szansa na umorzenie egzekucji i odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy!

Jak to możliwe? Wszystko jest wynikiem błędów popełnianych przez sądy jeszcze na etapie postępowań rozpoznawczych. Szczególnie duże ilości błędów w zakresach dotyczących doręczeń przesyłek sądowych – bo o tym tutaj mowa – dotyczy EPU czyli postępowania prowadzonego przez e-sąd w Lublinie.

A zatem jeśli masz komornika, pojawił się on znienacka, a Ty o całej sprawie dowiedziałeś się dopiero po pierwszej czynności komornika sądowego to masz szansę na uratowanie swojego majątku! Musisz tylko zacząć działać. Wiemy, że nie jest to proces łatwy. Jednak w naszej Kancelarii EUROLEGE opracowaliśmy system działania na odległość. Dzięki urządzeniom umożliwiającym kontaktowanie się na odległość jesteśmy w stanie prowadzić zdalnie procesy przed sądami i komornikami w całej Polsce.

Skontaktuj się z nami:

4.9/5 - (46 votes)

Skuteczne oddłużanie. Bezpłatna analiza sprawy!

Wpadłeś w problemy finansowe, masz problem z windykacją, zostałeś pozwany do sądu albo w Twojej sprawie jest już komornik?

Nie ryzykuj działań na własną rękę. Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników, specjalistów w oddłużaniu i antywindykacji.

Nasz prawnik za darmo przeanalizuje Twoją sprawę i dobierze taki rodzaj pomocy, który będzie najskuteczniejszy w Twojej sytuacji.

DARMOWA ANALIZA

Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby ustalić możliwość i zakres pomocy prawnej w oddłużeniu.

Imię(wymagane)
Wysyłając zgłoszenie potwierdzasz, że zapoznałeś się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i akceptujesz ich warunki.

Zgoda jest dobrowolna. Ale bez wyrażenia zgody nie możemy wykonać analizy prawnej Twojej sprawy i niczego Ci doradzić. Masz prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Masz prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. Administratorem Twoich danych jest EUROLEGE sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Grzybowska 87.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: