Strona główna » Co może zabrać komornik z mieszkania rodziców?

Co może zabrać komornik z mieszkania rodziców?

W dzisiejszym artykule zajmiemy się odpowiedzią na pytanie: co może zabrać komornik z mieszkania rodziców? Skupimy się na aspektach czynności komorniczych w mieszkaniu osoby nie będącej dłużnikiem. Zapraszamy do lektury.

Czy komornik może wejść do mieszkania rodziców?

Komornik sądowy jest osobą pełniącą funkcję publiczną. Jest podmiotem szczególnie chronionym przez prawo i mającym szczególne względem obywateli. Należy jednak pamiętać, że nie oznacza to dowolności w działaniach. Komornik sądowy podlega przepisom prawa, a ich złamanie może skutkować odpowiedzialnością dyscyplinarną komornika, cywilną (odszkodowawczą), a nawet karną!

Odpowiadając na pytanie postawione w tytule: TAK, komornik może wejść do mieszkania rodziców. Jest to jednak odpowiedź uwarunkowana od sytuacji. Jeśli osoba zadłużona będąca dzieckiem mieszka razem z rodzicami, to wówczas komornik jest uprawniony do wejścia do mieszkania rodziców. Domniemywa się bowiem, że w mieszkaniu tym mogą znajdować się rzeczy stanowiące własność dziecka będącego dłużnikiem.

Inaczej jednak przedstawia się sytuacja, jeśli dziecko – dłużnik nie mieszka razem ze swoimi rodzicami. Jeżeli w mieszkaniu rodziców znajdują się rzeczy stanowiące własność dłużnika – dziecka i są ku temu niezbite dowody, to wówczas komornik może wejść do takiego mieszkania. Jeśli jednak nie ma takich dowodów, to komornik nie jest uprawniony do wchodzenia do domu czy mieszkania rodziców.

Co zrobić kiedy komornik wejdzie do mieszkania rodziców?

Wejście komornika do mieszkania rodziców dziecka zadłużonego może być niewątpliwie bardzo kłopotliwe. Dlatego zaleca się, aby w momencie wizyty był co najmniej jeden rodzic, który zaświadczy albo przedstawi dokumenty stwierdzające, że określone rzeczy stanowią jego własność. Może tutaj chodzić np. o telewizor, lodówkę, pralkę czy komputer.

A co, jeśli komornik zajmie rzecz nie należącą do dłużnika – dziecka, ale do rodzica? W takiej sytuacji rodzic zadłużonego dziecka ma uprawnienie do złożenia w sądzie powództwa o wyjęcie przedmiotu spod egzekucji.

4.7/5 - (40 votes)

Skuteczne oddłużanie. Bezpłatna analiza sprawy!

Wpadłeś w problemy finansowe, masz problem z windykacją, zostałeś pozwany do sądu albo w Twojej sprawie jest już komornik?

Nie ryzykuj działań na własną rękę. Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników, specjalistów w oddłużaniu i antywindykacji.

Nasz prawnik za darmo przeanalizuje Twoją sprawę i dobierze taki rodzaj pomocy, który będzie najskuteczniejszy w Twojej sytuacji.

DARMOWA ANALIZA

Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby ustalić możliwość i zakres pomocy prawnej w oddłużeniu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: