Komornik sądowy ma szczególne uprawnienia. Mając na uwadze łatwość przeprowadzania zajęć kont bankowych, emerytur, rent i wynagrodzeń za pracę te formy egzekucji stały się bardzo powszechne. Czy komornik jednak może zająć całą emeryturę jeśli ta wpływa na konto bankowe osoby zadłużonej będącej emerytem? O tym poniżej.
Mam konto bankowe, na które wpływa emerytura. Czy komornik może mi ją zabrać w całości?
Ograniczenia egzekucji z emerytur i rent regulują przepisy prawa. Komornik nie jest uprawniony do egzekucji środków pochodzących z tych świadczeń poniżej ustawowego minimum. Co jednak stanie się, jeśli raz potrącone środki w ZUS albo KRUS zostaną przelane na konto bankowe zajęte przez komornika?
W takiej sytuacji istnieje ryzyko, że bank dokona przelewu pieniędzy znajdujących się na koncie na rachunek komornika. Możliwe jest także, że bez takiego przelewania pieniądze na koncie zostaną zablokowane. Co w takiej sytuacji może zrobić osoba zadłużona?
Jeśli pieniądze jeszcze nie zostały przelane na konto komornika, a jedynie zablokowane, to należy o wszystkim powiadomić bank prowadzący rachunek bankowy i komornika. Trzeba pamiętać, że to nie komornik, a bank prowadzący rachunek odpowiada za prawidłowość przelewów.
Jeżeli zdarzy się jednak, że środki zostaną przelane na konto komornika, to wówczas o całej sytuacji należy go powiadomić. Środki takie powinny wrócić do osoby zadłużonej. Jeśli tak się nie stanie koniecznym będzie złożenie skargi na czynności komornika (o ile jest jeszcze termin) albo skargi w trybie nadzoru do prezesa sądu rejonowego, przy którym działa komornik.
Mam egzekucję emerytury z konta bankowego. Co zrobić?
Zdarza się, że egzekucje komornicze prowadzone są w oparciu o tytuły wykonawcze, które nie powinny funkcjonować w obrocie prawnym. Dlaczego? Ponieważ zdarzają się takie nakazy zapłaty – głównie wydawane w EPU -, które nie były prawidłowo doręczane osobom mającym egzekucję komorniczą. Jak to możliwe?
Zazwyczaj powody sąd dwa, a są nimi: wyjazd za granicę albo przeprowadzka. Jeśli o całej sprawie sądowej dowiedziałeś się dopiero od komornika to nie jest jeszcze za późno! Możesz żądać umorzenia egzekucji. Jest wtedy wysoka szansa na to, że nawet odzyskasz zabrane w toku egzekucji pieniądze.
UWAGA! Takie postępowania jak opisane powyżej nie jest łatwe i wiąże się z koniecznością złożenia odpowiednich wniosków w sądzie. Aby wyeliminować ewentualne błędy zachęcamy do skorzystania z pomocy doświadczonych w tych sprawach pełnomocników procesowych.
Gdzie można znaleźć pomoc w sprawach związanych z egzekucją komorniczą? Zadzwoń do nas (530 333 130) i sprawdź jak możemy Ci pomóc! Wstępna analiza sprawy jest całkowicie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje.