Strona główna » Czy komornik może zająć konto bankowe?

Czy komornik może zająć konto bankowe?

Postępowanie egzekucyjne prowadzone jest zawsze przez komornika sądowego i może przybierać różne formy. Wiele zależy od wierzyciela, ale też od tego jaki majątek posiada osoba zadłużona. Należy pamiętać, że obowiązkiem komornika jest nie tylko to, aby szybko ściągnąć zadłużenie, ale także i to, aby egzekucja była jak najmniej dotkliwa dla dłużnika.

Jakie są sposoby egzekucji? Czy komornik może zająć rachunek bankowy?

Zgodnie z przepisami kodeksu postepowania cywilnego do podstawowych form egzekucji należą:

  • egzekucja z nieruchomości, np. dom, mieszkanie, działka;
  • egzekucja z ruchomości, np. samochód, telewizor, komputer;
  • egzekucja z rachunku bankowego;
  • egzekucja z wynagrodzenia za pracę;
  • egzekucja z renty;
  • egzekucja z emerytury;
  • egzekucja z innych wierzytelności, np. egzekucja z umowy zlecenia.

Czy egzekucja z konta bankowego jest dopuszczalna w polskim prawie?

Jak wyżej napisaliśmy egzekucja z rachunku bankowego jest dopuszczalną formą egzekucji w polskim porządku prawnym. Nawet więcej, jest preferowaną przez komorników sądowych formą egzekucji obok egzekucji z wynagrodzenia za pracę, rent i emerytur.

Dlaczego tak się dzieje? Zasadniczo z dwóch powodów.

Pierwszy powód, to ten, który poruszaliśmy wyżej. Jest to jeden z najmniej uciążliwych sposobów egzekucji. Odbywa się na odległość i nie wiąże się z negatywnymi przeżyciami osoby zadłużonej, które mogą powstać podczas osobistej wizyty komornika sądowego w miejscu zamieszkania. Ponadto zabór środków w konta bankowego jest też mniej dotkliwy niż zajęcie telewizora, lodówki czy nawet samochodu przez komornika sądowego.

Drugim powodem jest oszczędność czasu komornika oraz łatwość prowadzenie egzekucji z konta bankowego. Komornik właściwie jednym kliknięciem jest w stanie szybko sprawdzić czy osoba zadłużona posiada konto bankowe. Robi to przez system OGNIVO, który skupia wszystkie banki działające na terytorium Polski. Wystarczy do tego komornikowi jedynie numer PESEL osoby zadłużonej.

Czy można zablokować komornika będącego na koncie bankowym?

Odpowiedź na pytanie zależy od tego, czy istnieją prawdziwe i rzetelne podstawy do uchylenia tytułu wykonawczego pochodzącego od sądu. On bowiem daje podstawę do toczenia wobec osoby zadłużonej postępowania egzekucyjnego.

Jeśli o całej sprawie dowiedziałeś się dopiero od komornika, a wcześniej nie przychodziły do Ciebie żadne pisma z sądu w tej sprawie to możliwe jest skuteczne działanie.

Nic jednak samo się nie zrobi i potrzebne są działania z Twojej strony. Jeśli nie wiesz jak sobie poradzić z komornikiem i chciałbyś bezpłatnie sprawdzić swoje położenie prawne to zapraszamy do kontaktu.

Zadzwoń do nas na numer 884 652 886 i dowiedz się więcej.

4.9/5 - (27 votes)

Skuteczne oddłużanie. Bezpłatna analiza sprawy!

Wpadłeś w problemy finansowe, masz problem z windykacją, zostałeś pozwany do sądu albo w Twojej sprawie jest już komornik?

Nie ryzykuj działań na własną rękę. Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników, specjalistów w oddłużaniu i antywindykacji.

Nasz prawnik za darmo przeanalizuje Twoją sprawę i dobierze taki rodzaj pomocy, który będzie najskuteczniejszy w Twojej sytuacji.

DARMOWA ANALIZA

Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby ustalić możliwość i zakres pomocy prawnej w oddłużeniu.

Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przed wyrażeniem zgody zapoznaj się z Regulaminem korzystania z witryny, Regulaminem udzielania pomocy prawnej oraz Polityką prywatności.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: