Strona główna » Czy komornik może zająć najniższą krajową 2022/2023?

Czy komornik może zająć najniższą krajową 2022/2023?

Minimalne wynagrodzenie za pracę każdego roku ustalane jest w aktach sprawnych rangi rozporządzenia. Ustalane progi minimalnego wynagrodzenia za pracę stanowią o najniższych, dopuszczalnych kwotach, które mogą być wypłacane przez pracodawcę w ramach stosunku pracy. Czy najniższa krajowa podlega egzekucji komorniczej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę a komornik.

Najniższa krajowa jest zasadniczo wolna od zajęcia komorniczego w ogóle. Wyjątkiem jest sytuacja, w której egzekucja komornicza dotyczy należności alimentacyjnych. Wówczas nawet 60% minimalnej krajowej może zabrać komornik i przeznaczyć te środki na spłatę wierzycieli alimentacyjnych, głównie dzieci, które nie są w stanie utrzymać się samodzielnie.

Przypomnijmy. W 2023 roku minimalna krajowa wynosi 3.490 zł brutto. Z tego do wypłaty pracownikowi powyżej 26 roku życia pozostaje 2.709,48 zł. Oznacza to, że komornik może zabrać z wynagrodzenia za pracę w 2023 roku kwotę powyżej 2.709,48 zł.

Płaca na pół etatu a komornik. Ile może zabrać?

Minimalne wynagrodzenie za pracę w przypadku zajęć komorniczych dla podlega stosownemu i proporcjonalnemu zmniejszeniu. A więc jeśli pracujesz na pół etatu i prowadzona jest egzekucja świadczeń niealimentacyjnych (np. za długi z kredytów i pożyczek) to komornikowi nie wolno zająć więcej niż 1/2 minimalnego wynagrodzenia za dany rok. W przypadku pracy na 1/4 etatu będzie to 1/4 minimalnego wynagrodzenia i tak dalej.

Komornik na pensji. Jak zablokować komornik i odzyskać pieniądze?

Niestety, ale egzekucja z wynagrodzenia za prace potrafi być uciążliwa i długotrwała. Jednak dzięki naszemu doświadczeniu wiemy, że część egzekucji komorniczych udaje się umorzyć, a finalnie również odzyskać zabrane przez komornika pieniądze. Jak to możliwe?

Wszystkiemu winne są błędy popełniane przez sądy jeszcze na etapie postępowań rozpoznawczych. Wysyłane na błędne adresy sądowe nakazy zapłaty dają szansę na to, aby umorzyć egzekucję komorniczą. Ostatecznie również dając podstawy do ubiegania się o zwrot wszystkich zabranych środków.

Jak w prosty sposób ustalić, czy są podstawy do wdrożenia proceduty umorzenia egzekucji?

Wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie „czy przed pojawieniem się komornika otrzymywałem/am jakiekolwiek pisma z sądu w tej sprawie?”. Jeśli NIE, to wstępnie sprawę można uznać za pozytywną. Jednak w dalszej kolejności trzeba poszukiwać potwierdzenia.

W naszej Kancelarii pomagamy w ustaleniach. Jeśli chcesz wiedzieć więcej zadzwoń do nas, chętnie pomożemy: 530 333 130.

Jaka jest skala wadliwych tytułów wykonawczych w całym kraju? Ciężko powiedzieć, ale już tylko w naszej Kancelarii mieliśmy kilkaset spraw tego rodzaju. Możemy więc przypuszczać, że sprawy idą w tysiące, a zapewne jest ich dużo więcej. Co ciekawe, większość błędnych doręczeń dotyczy spraw rozpatrywanych przez e-sąd w Lublinie w procedurze EPU.

Skontaktuj się z nami:

Czy można zatrzymać egzekucję z wynagrodzenia za pracę?

W wielu przypadkach można zatrzymać egzekucję komorniczą z wynagrodzenia za pracę, a nawet anulować dług w częci lub w całości.. Aby jednak mieć pewność, konieczna jest dokładna analiza sprawy przez prawnika specjalizującego się w sprawach oddłużeniowych. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, możesz skorzystać z darmowej analizy naszego prawnika. Przejdź na stronę i wypełnij formularz zgłoszeniowy.

Czy można odzyskać pieniądze zabrane przez komornika?

Nie w każdej sytuacji jest to możliwe, ale często zdarza się, że dokumenty z sądu były wysyłane na nieaktualny albo niewłaściwy adres. W takich sytuacjach (oraz kilku innych) można wznowić postępowanie i odzyskać pieniądze zabrane przez komornika. Jeśli masz taki problem, skorzystaj z darmowej analizy prawnej w naszej Kancelarii. Przejdź na stronę i wypełnij formularz zgłoszeniowy.

Jak szybko można zatrzymać egzekucję z wynagrodzenia?

Jeżeli sprawą zajmie się prawnik specjalizujący się w sprawach oddłużeniowych, to bardzo szybko można zatrzymać komornika. W ciągu kilku dni egzekucja zostanie wstrzymana, a po kilkunastu dniach dostaniesz zwrot pieniędzy od komornika. Aby mieć pewność możesz skorzystać z darmowej analizy prawnej naszego mecenasa. Przejdź na stronę i wypełnij formularz zgłoszeniowy.

4.6/5 - (145 votes)

Skuteczne oddłużanie. Bezpłatna analiza sprawy!

Wpadłeś w problemy finansowe, masz problem z windykacją, zostałeś pozwany do sądu albo w Twojej sprawie jest już komornik?

Nie ryzykuj działań na własną rękę. Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników, specjalistów w oddłużaniu i antywindykacji.

Nasz prawnik za darmo przeanalizuje Twoją sprawę i dobierze taki rodzaj pomocy, który będzie najskuteczniejszy w Twojej sytuacji.

DARMOWA ANALIZA

Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby ustalić możliwość i zakres pomocy prawnej w oddłużeniu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: