Czy windykator może przyjść do pracy? - Anty Dług Kancelaria Oddłużeniowa

Czy windykator może przyjść do pracy?

Wiele milionów Polaków boryka się każdego dnia z różnego rodzaju działaniami firm windykacyjnych. Najpowszechniejszym zjawiskiem jest telefon z windykacji, SMS od windykatora czy list z wezwaniem do zapłaty z firmy windykacyjnej. Takie czynności windykacyjne określane są mianem lekkich, a jednocześnie zdalnych. Gorzej, kiedy do akcji wkracza windykacja terenowa. Czy jednak windykatorowi wolno wiele wobec windykowanej osoby? Czy może wejść do domu? A może windykator może przyjść do pracy osoby zadłużonej? Przeczytaj i poznaj prawdę!

Windykacja w miejscu pracy. Czy windykator może przychodzić do pracy dłużnika?

Nie można mieć wątpliwości, że windykacja terenowa należy do najcięższych i najmniej przyjemnych form odzyskiwania zadłużeń. Jednak osoba będą dłużnikiem musi wiedzieć, że pracownik firmy windykacyjnej nie jest komornikiem sądowym. Windykator jest zwykłym pracownikiem albo usługodawcą prywatnej firmy pożyczkowej czy też windykacyjnej. Ma takie same prawo domagania się zapłaty jak chociażby dostawca pizzy. Niczym taka osoba nie różni się od sprzedawcy garnków. Jeśli nie wierzysz to podczas takiej interwencji windykatora zadzwoń na policję.

Jednak odpowiadając wprost na postawione w tytule pytanie: NIE, windykator nie może przyjść do pracy i tam podejmować się windykacji długów… legalnie. I tutaj słowo „legalnie” jest kluczem. Bowiem pracownik prywatnej firmy windykacyjnej nie może ujawniać w żaden sposób, że osoba windykowana może mieć problem z długami. Nie może oznajmiać takich informacji nie tylko oficjalnie (bezpośrednio), ale także pośrednio, np. poprzez wizytę w stroju oznaczonym emblematami firmy windykacyjnej.

Co zrobić jeśli windykator przyjedzie do pracy? Czy to przestępstwo?

Jeżeli windykator przyszedł już do Twojej pracy to masz do wyboru albo poprosić go o wyjście albo skorzystać z pomocy policji. Ty albo Twój przełożony macie prawo wezwać policję w celu wyprowadzenia pod przymusem osoby, która zakłóca porządek w firmie.

Windykator, który dokonuje wtargnięcia na teren firmy i nie opuszcza jej wbrew stanowisku osób wykonujących tam pracę może popełniać przestępstwo naruszenia miru. I nie tylko. Sama osoba, wobec której skierowane są działania windykacyjne może czuć się ofiarą uporczywego nękania. To dodatkowa kwalifikacja prawna, którą policja powinna wziąć pod uwagę.

Windykator w pracy. Czy mogę żądać odszkodowania?

Oczywiście, że tak. Windykator, który narusza Twoje prawo do prywatności i doprowadza do poniżenia Twojej osoby w oczach współpracowników i szefa ponosi nie tylko odpowiedzialność karną, ale też cywilną. W takiej sytuacji możesz żądać zadośćuczynienia za doznane szkody. Potocznie mówi się, że jest to odszkodowanie od windykatora, ale fachowo nazywa się do zadośćuczynieniem.

Masz problem z windykatorem? Zadzwoń do nas. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sytuację i poszukamy wspólnie rozwiązania umożliwiającego wyjście z tej ciężkiej sytuacji.

Dodatkowe informacje o tym jak rozmawiać z windykatorem dostępne są na naszym blogu w artykule „jak rozmawiać z windykatorem?

Numer telefonu do kontaktu: 884 652 886