Strona główna » Jak rozmawiać z windykatorem?

Jak rozmawiać z windykatorem?

Masz wiele połączeń przychodzących od pracowników firmy windykacyjnej? A może w miejscu pracy albo zamieszkania nachodzi Cię windykator terenowy? Poniżej poruszamy tematykę windykacji oraz pokazujemy czy oraz jak rozmawiać z windykatorem.

Czy muszę rozmawiać z windykatorem? Kim jest windykator?

Przede wszystkim, zanim dojdziemy do odpowiedzi na zadanie w tytule pytanie musimy wyjaśnić kwestię najważniejszą. A zatem kim jest windykator? Być może zdziwi to wiele osób czytających naszego bloga, ale windykator – nie ważne czy telefoniczny czy terenowy – jest pracownikiem firmy windykacyjnej. Zaznaczanym, zwykłym pracownikiem, bez żadnych uprawnień władczych. Właściwie to powinniśmy zacząć od tego, że firma windykacyjna to zwykła, prywatna firma, która coś od Ciebie żąda. A zatem jej pracownik jest jedynie przedłużeniem jej braku jakiejkolwiek sprawczości nad Twoją osobą.

Czy z windykatorem trzeba rozmawiać? Oczywiście, że nie musisz rozmawiać z pracownikiem firmy windykacyjnej. Jeśli nie ma na to ochoty to możesz odłożyć słuchawkę jeśli jest to rozmowa telefoniczna albo odmówić rozmowy jeśli odwiedza Cię windykator terenowy.

Jak rozmawiać z windykatorem?

Cóż, jeśli już chcesz rozmawiać z windykatorem to pamiętaj, że to on do Ciebie przychodzi, a nie Ty. Pamiętaj także i o tym, iż nie ma on wobec Ciebie żadnych uprawnień i nie musisz udzielać mu odpowiedzi na postawione pytania. Ponadto w każdym momencie możesz przerwać rozmowę bez żądnych negatywnych konsekwencji. Windykator może Cię jedynie o coś poprosić, ale nie może Ci nic nakazać.

Jak rozmawiać z windykatorem? Przede wszystkim trzymaj się w sposób całkowicie żelazny założeń i zadawaj pytania. Nie odpowiadaj, jeśli windykator nie odpowie konkretnie na postawione przez Ciebie pytania będące wyrazem Twoich wątpliwości.

Schemat postępowania (pytań) w rozmowie z windykatorem:

  1. poproś o okazanie dokumenty stwierdzającego upoważnienie do rozmowy z Tobą – wydrukowana na drukarce legitymacji, chociażby podpisana to za mało;
  2. jeśli pkt. 1 został zrealizowany poproś o uprawnienie do złożenia podpisu na dokumencie uprawniającym do rozmowy dla osoby, która takie upoważnienie podpisała;
  3. zapytaj w sprawie jakiego zadłużenia jest telefon albo wizyta – poproś o podanie numeru umowy pożyczki, daty zawarcia oraz osoby występującej po stronie banku jako pełnomocnik;
  4. zadaj pytanie dotyczące kwoty zadłużenia – z czego ona wynika, poproś o dokładnie wyliczenie z uwzględnieniem dokonanych dotychczas spłat, czyli na co te spłaty zostały zaliczone oraz w jakiej proporcji. Wszystko musi się zgadzać co do złotówki. Poproś o dokładne wyliczenia, co z czego wynika;
  5. zapytaj się o datę wymagalności roszczenia, którego spłaty żąda od Ciebie windykator – niech wskaże w jaki sposób data wymagalności została wyliczona.

Windykator wchodzi do domu lub mieszkania? Broń się!

Pracownik firmy windykacyjnej nie ma prawa wchodzić do Twojego mieszkania czy domu. Nie może także nachodzić Cię w pracy w sprawie zadłużenia. Nie jest uprawniony do niczego, co mogłoby narazić Ciebie na pogardę ze strony osób trzecich albo napiętnowanie twojego środowiska. Pracownik firmy windykacyjnej nie może zgodnie z prawem informować osób trzecich o Twoich długach.

A co, jeśli windykator działa niezgodnie z prawem? Jeśli narusza Twój mir domowy albo odwiedza Cię w pracy możesz wezwać policję. Takie działania mogą nosić znamiona przestępstwa czy to naruszenia spokoju domowego czy też nawet uporczywego nękania.

Jeżeli natomiast windykator dzwoni do Ciebie po kilka razy dziennie to również może dopuszczać się przestępstwa uporczywego nękania. Ponadto możesz żądać w takiej sytuacji zadośćuczynienia za doznane krzywdy, a więc odpowiedniej sumy pieniężnej.

Masz problem z windykacją? Możesz do nas zadzwonić na numer 530 333 130. Chętnie udzielimy wsparcia.

4.8/5 - (31 votes)

Skuteczne oddłużanie. Bezpłatna analiza sprawy!

Wpadłeś w problemy finansowe, masz problem z windykacją, zostałeś pozwany do sądu albo w Twojej sprawie jest już komornik?

Nie ryzykuj działań na własną rękę. Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników, specjalistów w oddłużaniu i antywindykacji.

Nasz prawnik za darmo przeanalizuje Twoją sprawę i dobierze taki rodzaj pomocy, który będzie najskuteczniejszy w Twojej sytuacji.

DARMOWA ANALIZA

Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby ustalić możliwość i zakres pomocy prawnej w oddłużeniu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: