Wiele w przestrzeni medialnej słychać o elektronicznym postepowaniu upominawczym. W skrócie EPU. Jednak czym EPU jest? Jak działa oraz jak bronić się przed orzeczeniami wydawanymi w tym trybie przez sąd? Czy elektroniczne postępowanie upominawcze może być podstawą wszczęcia egzekucji komorniczej? A jeśli tak, to w jaki sposób sobie z tym poradzić? Na te i inne powiązane pytania odpowiemy w poniższym materiale.
UWAGA! Dostałeś nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym (EPU)? Masz szansę się odwołać i umorzyć to postępowanie! Masz na to tylko 2 tygodnie. Warto w tym zakresie korzystać z pomocy specjalistów. W Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) od lat zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Potrzebujesz wsparcia doświadczonego prawnika? Na końcu artykułu dowiesz się jak taką pomoc uzyskać i na co możesz liczyć.
Spis treści:
Czym jest EPU?
Elektroniczne postępowanie upominawcze (EPU) wprowadzone zostało do polskiego porządku prawnego w 2010 roku. W założeniu miało odciążyć sądy powszechne (głównie sądy rejonowe) z prostych spraw o zapłatę. Co do zasady korzystać mieli z uproszczonej procedury EPU podmioty pozywające masowo, a więc głównie:
- banki,
- firmy pożyczkowe (np. windykacja Provident),
- firmy windykacyjne (np. windykacja KRUK, Alektum itp.).
- firmy ubezpieczeniowe,
- spółdzielnie mieszkaniowe.
Z biegiem czasu okazało się, że EPU stało się ofiarą własnego sukcesu i liczba wnoszonych pozwów stale wzrastała. Pozwy w trybie EPU składać zaczęły już nie tylko wielkie firmy dochodzące roszczeń masowo, ale też mniejsze firmy (z różnych branż), a nawet osoby fizyczne (konsumenci).
Jaki sąd wydaje nakazy zapłaty w EPU? Czym jest e-sąd?
Jedynym sądem, który wydaje nakazy zapłaty w EPU jest Sąd Rejonowy Lublin – Zachód w Lublinie (VI Wydział Cywilny) czyli tzw. e-sąd w Lublinie. We wskazanym sądzie powołany został specjalny wydział, do którego spływają pozwy z całego kraju.
Dlaczego wierzyciele (powodowie) tak chętnie wybierają EPU?
Podstawową przyczyną wyboru przez wierzycieli e-sądu i procedury EPU jest szybkość i łatwość postępowania. Wystarczy bowiem posiadać konto w portalu e-sądu, aby w łatwy i szybki sposób złożyć pozew, a następnie monitorować cały proces na etapie postępowania elektronicznego. Co ważne, całość korespondencji powoda (wierzyciela) z e-sądem odbywa się elektronicznie za pośrednictwem platformy.
Co prawda szybkość i łatwość procedury EPU jest głównym czynnikiem składania pozwów w tym trybie, ale nie jedynym. Bardzo ważne są również koszty całego procesu oraz szybkość rozpatrywania sprawy. Koszt pozwu w EPU to zaledwie 1/4 podstawowej opłaty od pozwu. Zatem mamy do czynienia z daleko idącą oszczędnością. Jeśli mamy na uwadze, że z EPU korzystają w większości podmioty masowe, to oszczędności mogą iść nawet z miliony złotych. Dodatkowym atutem EPU – jak wskazaliśmy chwilę wcześniej – jest szybkość rozpatrywania spraw. Wydawanie nakazów zapłaty w EPU przez e-sąd jest bardzo szybkie. W porównaniu z sądem tradycyjnym oszczędność czasu to nierzadko tygodnie, a nawet niekiedy miesiące.
Co pozwany otrzymuje z e-sądu?
Osoba pozwana do e-sądu może otrzymać list polecony. Zawartość takiego listu poleconego z sądu to:
- nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym (EPU),
- pozew,
- pouczenie o sposobie i trybie złożenia odwołania (sprzeciw od nakazu zapłaty).
Na tak otrzymanej przesyłce warto jest odnotować datę odbioru. Będzie to pomocne w późniejszym ustaleniu terminu właściwego dla złożenia odwołania.
Jak, kiedy i gdzie odwołać się od nakazu zapłaty wydanego w EPU?
Kiedy otrzymasz nakaz zapłaty wydany przez e-sąd w EPU musisz zacząć działać. Na skuteczne złożenie odwołania, a więc sprzeciwu od nakazu zapłaty w EPU masz zaledwie 2 tygodnie. Termin liczy się od dnia, w którym otrzymałeś przesyłkę sądową.
Sprzeciw od nakazu zapłaty w EPU możesz złożyć zakładając sobie profil na portalu e-sądu albo w formie tradycyjnego, papierowego sprzeciwu. W sprzeciwie od nakazu zapłaty w EPU musisz zawrzeć wszystkie zarzuty, twierdzenia i dowody. Powinien on także zawierać przynajmniej szczątkowe uzasadnienie.
Warto na pewno skorzystać z pomocy prawnika w tego rodzaju kwestii jak odwołanie od nakazu zapłaty w EPU. Pozwoli to na uniknięcie prostych błędów, które niekiedy dyskwalifikują złożony sprzeciw.
Czy odwołanie od nakazu zapłaty w EPU jest odpłatne?
Złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty w EPU jest całkowicie bezpłatne. Oznacza to, że od sprzeciwu od nakazu zapłaty w EPU nie pobiera się żadnych opłat sądowych. Z resztą podobnie jak w odwołaniu od innego, podobnego orzeczenia jakim jest nakaz zapłaty w postepowaniu upominawczym.
Czy nakaz zapłaty z e-sądu jest groźny?
Pomimo tego, że nakaz zapłaty z e-sądu wygląda trochę jak niepodpisane wezwanie do zapłaty z firmy windykacyjnej to zdecydowanie jest groźny. Brak złożenia odwołania od nakazu zapłaty wydanego przez e-sąd w EPU powoduje jego uprawomocnienie się. Prawomocny nakaz zapłaty w postepowaniu upominawczym w EPU po nadaniu klauzuli wykonalności może stanowić podstawę prowadzenia postepowania egzekucyjnego (komorniczego)!
W związku z tym zalecamy, aby od każdego nakazu zapłaty w EPU składać sprzeciw od nakazu zapłaty i tym samym wchodzić w spór z powodem. Na pewno warto. Nasze statystyki pokazują, że w sprawach, w których reprezentowaliśmy naszych Klientów jako Kancelaria Anty – Dług wygrywaliśmy dużo ponad połowę spraw sądowych z powództwa banków, chwilówek i firm windykacyjnych.
Komornik na podstawie nakazu z e-sądu. Czy można coś jeszcze zrobić?
Jeśli otrzymałeś pismo od komornika to w pewnych warunkach możesz jeszcze działać w celu uchronienia swojego majątku. Warunek? Zanim pojawił się komornik nie otrzymywałeś żadnych pism z sądu. W takich warunkach możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji komorniczej, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika środków (zwrot wszystkich pieniędzy zabranych przez komornika w toku całego postępowania egzekucyjnego).
Przeprowadzenie skutecznego oddłużania z komornikiem nie jest łatwe. W pierwszej kolejności osoba zadłużona mająca egzekucję musi ustalić u komornika następujące informacje:
- nazwa tytułu wykonawczego (np. nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym),
- nazwa sądu, który wydał tytuł wykonawczy,
- data wydania tytułu wykonawczego,
- nazwa wierzyciela,
- sygnatura akt sprawy sądowej.
Mając takie dane należy zadzwonić do sądu, który wydał tytuł wykonawczy i zapytać się na jaki adres sąd wysyłał korespondencję. Zapewne okaże się, że był to stary i dawno nieaktualny adres. Chociażby stary adres zameldowania u rodziców. Należy w tym kontekście wiedzieć, że adres zameldowania nie ma żadnego znaczenia. Liczy się adres, pod którym pozwany (aktualnie windykowany) mieszkał i przebywał.
Dalej pozostaje już kwestia złożenia wniosku do sądu o doręczenie tytułu egzekucyjnego oraz złożenie odwołania do sądu. Należy równolegle korespondować także z komornikiem. W tym zakresie pismo do komornika musi obejmować wniosek przynajmniej o tymczasowe zawieszenie egzekucji. Często zdarza się, że istnieje również potrzeba wymiany pism z wierzycielem. Zdecydowanie w sprawach oddłużania na etapie komorniczym zalecamy korzystanie z pomocy wykwalifikowanego prawnika.
Jak i gdzie mogę zgłosić o pomoc w załatwieniu sprawy sądowej i komorniczej?
W Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) już od wielu lat niesiemy skuteczną pomoc osobom zadłużonym. Naszą pasją jest ciągłe poszerzanie wiedzy i zdobywanie nowych doświadczeń w zakresie oddłużania. Dzięki naszym działaniom tysiące ludzi w całej Polsce otrzymały pomoc fachowego prawnika od spraw długów. Wszystko w rozsądnej, niewysokiej cenie.
Jak możesz się do nas zgłosić o pomoc? Działamy zdalnie na terenie całego kraju. Wystarczy, że masz telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu. W ten sposób możesz otrzymać wstępną, darmową analizę swojej sprawy bardzo szybko. Zadzwoń do nas lub napisz. Możesz wysłać do nas zgłoszenie również przez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej.
Skontaktuj się z nami:
- Zadzwoń: 530 333 130 (kliknij w numer)
- Napisz: kontakt@eurolege.pl
- Wyślij zgłoszenie: anty-dlug.pl/zgloszenie