Strona główna » Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. Jak napisać? Jaki termin i opłata?

Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. Jak napisać? Jaki termin i opłata?

Każdego dnia setki, jeśli nie tysiące nakazów zapłaty w postępowaniu upominawczym lądują w rękach Polaków. Nie mamy właściwie dnia, aby osoby z całego kraju nie dzwoniły do nas z pytaniem: „Dostałem nakaz zapłaty w postepowaniu upominawczym. Co mam zrobić?”. W takiej sytuacji konieczne jest dokładne przyjrzenie się sprawie i wnikliwa analiza samego pozwu oraz dokumentów. Końcowym efektem starań prawnika jest sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. Czym właściwie jest to pismo? Jak napisać sprzeciw od nakazu zapłaty, gdzie go wnieść? Czy jest jakiś termin na złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty i czy podlega on opłacie? O tym właśnie jest ten artykuł. Zapraszamy.

Czym jest sprzeciw od nakazu zapłaty? Na co uważać wnosząc sprzeciw od nakazu zapłaty?

Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym jest środkiem zaskarżenia orzeczenia sądowego zwanego nakazem zapłaty w postępowaniu upominawczym. Oznacza to, że jeśli nie zgadzasz się jako osoba pozwana z treścią rozstrzygnięcia sądu to możesz takie właśnie orzeczenie zaskarżyć.

Tak wygląda czysta teoria. W praktyce złożenie skutecznego sprzeciwu od nakazu zapłaty nie jest zadaniem łatwym. Błędy popełniane przy samodzielnym składaniu sprzeciwu od nakazu zapłaty potrafią zniweczyć każde starania. Dlaczego? Ponieważ wadliwe sformułowanie sprzeciwu od nakazu zapłaty może zakończyć się jego odrzuceniem. Odrzucenie sprzeciwu od nakazu zapłaty to fatalna sytuacja. Oznacza, że osoba pozwana nie będzie miała możliwości wytłumaczyć swojego stanowiska sędziemu. W efekcie odrzucenia sprzeciwu może dojść do tego, że pozwany zapłaci dług, który mógłby nawet nie istnieć albo być przedawniony!

Jak napisać i gdzie wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty?

W celu skonstruowania skutecznego i wolnego od wad sprzeciwu od nakazu zapłaty trzeba wiedzieć kilka rzeczy. Po pierwsze, musisz wiedzieć, że sprzeciw od nakazu zapłaty w postepowaniu upominawczym musi spełniać wszystkie wymogi pisma procesowego. Przede wszystkim koniecznym jest:

 • oznaczenie sądu, do którego kierowany jest sprzeciw (będzie to sąd, który wydał nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym),
 • wskazanie stron sporu sądowego, poprzez podanie ich imion i nazwisk, a jeśli nie są to osoby fizyczne poprzez podanie nazwy,
 • oznaczenie rodzaju pisma (należy wskazać, że jest to sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym),
 • wskazanie czy zaskarża się nakaz zapłaty w całości, czy w części,
 • podniesienie zarzutów procesowych (np. zawyżonego roszczenia, przedawnienia – z tym osoby nie mające praktyki mają najwięcej kłopotów),
 • podanie dowodów, które ma przeprowadzić sąd, np. zeznania świadków, przesłuchanie stron, dokument potwierdzający spłatę zadłużenia,
 • złożenie własnoręcznego podpisu pod dokumentem,
 • wymienienie załączników składanego sprzeciwu.

Wobec tego, że sprzeciw od nakazu zapłaty jest pierwszym pismem w sprawie osoby pozwanej, ale jednocześnie kolejnym pismem w toku sprawy, konieczne jest zachowanie jeszcze dodatkowych wymogów. A są nimi:

 • oznaczenie miejsca zamieszkania z podaniem dokładnego adresu,
 • wskazanie sygnatury akt sprawy, np. I Nc 12345/21.

Jak widać, sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym nie jest zadaniem prostym do wykonania. Konieczność zachowania wszystkich wymogów formalnych bywa kłopotliwe. Dlatego zawsze warto zapytać o radę prawników od antywindykacji (oddłużania).

Jaki jest termin na złożenie sprzeciw od nakazu zapłaty do sądu?

Tak jak większość pism sądowych, również sprzeciw od nakazu zapłaty jest pismem terminowym. Oznacza to, że na złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty do sądu osoba pozwana ma określony przepisami kodeksu postępowania cywilnego termin. Ile ma pozwany na złożenie sprzeciwu od sądowego nakazu zapłaty? Dokładnie są to 2 tygodnie. Termin na złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty liczy się od dnia, w którym osoba pozwana otrzymała przesyłkę z sądu.

PAMIĘTAJ! Odbierając nakaz zapłaty z sądu odnotuj datę odbioru. Najlepiej zapisz sobie datę na kopercie albo na nakazie zapłaty.

A co, jeśli jako pozwany nie złożysz sprzeciwu od nakazu zapłaty w terminie? Niestety, ale nakaz zapłaty uprawomocni się i w skutkach prawnych jego moc będzie jak prawomocnego wyroku. To z kolei spowoduje, że powód (wierzyciel) będzie mógł po nadaniu klauzuli wykonalności żądać przymusowej egzekucji długu przez komornika.

Jak widać brak złożenia sprzeciwu od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym może być bardzo dolegliwe. Takie same skutki będzie miało złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty po terminie 2 tygodni liczonych od dnia odbioru.

Sprzeciw od nakazu zapłaty – opłata.

Zdecydowana większość pism składanych do sądu podlega opłacie. Jakie pisma składane do sądu podlegają opłacie? Oto kilka z nich:

 • pozew,
 • zarzuty od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym,
 • sprzeciw od wyroku zaocznego,
 • apelacja,
 • wniosek o stwierdzenie nabycia spadku,
 • wniosek o wpis w księdze wieczystej, np. hipoteki.

W tym miejscu mamy dobrą wiadomość. Sprzeciw od nakazu zapłaty nie podlega opłacie sądowej. Dla pozwanego oznacza to, że sprzeciw od nakazu zapłaty jest darmowy, bezpłatny.

Kto mi pomoże napisać sprzeciw od nakazu zapłaty?

Dostałeś nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym i zastanawiasz się co zrobić? Obawiasz się, że popełnisz błąd i przegrasz bez możliwości uczciwego procesu? Nie martw się! W Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) od wielu lat pomagamy osobom pozwanym w sporach sądowych przeciwko:

 • bankom,
 • firmom windykacyjnym,
 • firmom pożyczkowym, tzw. „chwilówkom”.

Dzięki naszej pomocy setki osób w całym kraju zyskały wolność finansową. Jeśli zależy Ci na profesjonalnym załatwieniu Twojej sprawy to zgłoś się już dzisiaj. Nasz konsultant przyjmie zgłoszenie, a Ty otrzymasz bezpłatną analizę prawną swojej sprawy.

Skontaktuj się z nami:

4.8/5 - (44 votes)

Skuteczne oddłużanie. Bezpłatna analiza sprawy!

Wpadłeś w problemy finansowe, masz problem z windykacją, zostałeś pozwany do sądu albo w Twojej sprawie jest już komornik?

Nie ryzykuj działań na własną rękę. Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników, specjalistów w oddłużaniu i antywindykacji.

Nasz prawnik za darmo przeanalizuje Twoją sprawę i dobierze taki rodzaj pomocy, który będzie najskuteczniejszy w Twojej sytuacji.

DARMOWA ANALIZA

Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby ustalić możliwość i zakres pomocy prawnej w oddłużeniu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: