Strona główna » Oszustwo na AnyDesk. O co w tym chodzi i jak je rozpoznać?

Oszustwo na AnyDesk. O co w tym chodzi i jak je rozpoznać?

Każdego miesiąca co najmniej kilkanaście tysięcy osób staje się ofiarami cyberprzestępców. Kategorie oszustw internetowych oraz ich kaliber są różne. Nie umniejsza to jednak faktowi, że przestępczość internetowa stała się wrośniętym elementem naszego życia społecznego. Tak, jak pospolite kradzieże. Z racji tego, że oszuści posługują się wieloma technikami manipulacji oraz stale je udoskonalają, postanowiliśmy w tym artykule przybliżyć temat oszustwa na AnyDesk, jako części oszustw inwestycyjnych. W materiale wskażemy jak wygląda oszustwo na AnyDesk, jak go uniknąć oraz co zrobić, kiedy internetowi przestępcy uśpili naszą czujność i na uniknięcie zagrożenia jest już za późno.

UWAGA! Padłeś ofiarą oszustwa internetowego? Z Twojego konta bankowego zniknęły pieniądze albo ktoś zaciągnął na twoje dane osobowe kredytu lub pożyczki? Możesz działać! W Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) pomagamy w tego rodzaju sprawach. Robimy to zawodowo. Chcesz uzyskać darmową analizę swojej sprawy? Napisz do nas lub zadzwoń (530 333 130).

Jak wygląda oszustwo na AnyDesk?

Tak, jak wspomnieliśmy wyżej, oszustwo na AnyDesk nie jest samodzielnym bytem. Zazwyczaj współwystępuje z innym typem oszustwa. Z naszej praktyki wynika, że najczęściej oszustwo na AnyDesk występuje wspólnie z:

Cały koncept oszustwa zbudowany jest na naiwności i niedoświadczeniu ofiary oszustwa głównego. Zazwyczaj oszustwo główne wygląda tak, że z potencjalna ofiarą kontakt nawiązuje oszust podający się za brokera (maklera). Proponuje zainwestowanie a początku niewielkiej kwoty celem sprawdzenia jak działa inwestycja. Może to być nawet kilkaset złotych. Cyberprzestępca może:

  • założyć konto ofierze oszustwa na fałszywej stronie udającej platformę brokerską,
  • pomóc założyć ofierze prawdziwej konto brokerskie na prawdziwej platformie brokerskiej.

W obu przypadkach oszust wymaga zainstalowania na urządzeniu ofiary programu AnyDesk. Cyberprzestępca przekonuje „inwestora – ofiarę”, że jest to oprogramowanie niezbędne do prawidłowego procesu zakładania konta na platformie brokerskiej oraz dalszych działań, w tym wpłat oraz wypłat inwestowanych środków wraz z zarobkiem. Prawda jednak jest taka, że program AnyDesk służy do zdalnego podglądu pulpitu. Oszust po zainstalowaniu programu może nie tylko podglądać co robisz na swoim urządzeniu, ale tez przejmować kontrolę nad tym co jest robione. Przykładowo oszust korzystający z programu AnyDesk może widzieć jak logujesz się na konto bankowe i może na tym koncie dokonywać transakcji. W tym wypłacać środki albo zawierać umowy kredytów w Twoim imieniu. Oczywiście w zdecydowanej większości przypadków potrzebna jest dodatkowa autoryzacja, np. kodem SMS, ale oszuści potrafią świetnie manipulować swoimi ofiarami, które podają im otrzymywane kody.

Co zrobić, aby nie dać wmanewrować się w oszustwo na AnyDesk?

Skoro oszustwo na AnyDesk występuje zwykle w połączeniu z oszustwami inwestycyjnymi, to należy mieć zasadę, że „nie rozumie, nie inwestuję”. Pamiętaj, że założenie indywidualnego konta maklerskiego możesz dokonać z wielu ogólnopolskich bankach, np. ING czy Alior Bank. Nie jest tutaj potrzebna żadna pomoc osoby, której nie znasz. Natomiast założenie konta na innych platformach brokerskich też nie jest trudne. Trzeba tylko wiedzieć gdzie takie konto bezpiecznie założyć i nie korzystać z platform, które nie mają żadnej historii i których zwyczajnie nie znamy.

Nie byłoby oszustw na AnyDesk i oszustw inwestycyjnych, gdyby przyszłe ofiary oszustów rozumiały w stopniu podstawowym jak działają rynki finansowe. Jeśli ktoś obiecuje nam „pewny” zysk i to jeszcze wyrażony w setkach procent, w krótkim odstępie czasu to możemy z góry założyć, że to niemal  na pewno Scam. Nie ma czegoś takiego jak pewny zysk w inwestycjach. Zawsze istnieje ryzyko. Szczególnie, gdy przedmiotem inwestycji są akcje, obligacje korporacyjne czy tym bardziej kryptowaluty.

Uzupełnieniem powyższego niech będą jeszcze takie proste zasady bezpieczeństwa jak:

  • nie podawaj nikomu swoich danych takich jak PESEL, data urodzenia, imię panieńskie matki, jeśli nie masz pewnością z kim rozmawiasz i jakie są jego intencje,
  • nie podawaj na nieznanych stornach internetowych danych kart CVC i CCV,
  • nie klikaj w reklamy obiecujące szybkie i ponadprzeciętne zyski przy relatywnie niewielkim wkładzie,
  • nie instaluj na swoich urządzeniach oprogramowania, którego funkcji nie jesteś pewien.

Wskazane wyżej zasady może nie spowodują, że w 100% będziesz bezpieczny, ale zdecydowanie zminimalizują ryzyko, że padniesz ofiarą oszustwa internetowego.

Zostałem oszukany na AnyDesk. Co zrobić? Jak odzyskać pieniądze?

Kiedy jest już za późno i padłeś ofiarą oszustwa na AnyDesk to nie załamuj rąk i nie poddawaj się. Na to właśnie liczą oszuści internetowi i bank, w którym masz założone konto. Dlaczego mówimy o banku? Dlatego, że to jego obowiązkiem w przypadku cyberoszustwa jest przywrócenie salda utraconych środków sprzed dokonania przestępstwa. Wynika to wprost w przepisów prawa. Jednak zanim dojdziemy do sedna sprawy warto odnotować jakie czynności należy wykonać, aby ubiegać się o zwrot skradzionych pieniędzy z konta bankowego albo unieważnić kredyt lub pożyczkę.

– ZGŁOŚ SPRAWĘ ORGANOM ŚCIGANIA

Pierwsza sprawa to zgłoszenie przestępstwa na policję albo prokuraturę. W większości spraw nie dochodzi do wykrycia sprawcy, ale jest to czynności obowiązkowa jaką należy wykonać przed wdrożeniem procedury odzyskiwania pieniędzy. Znalezienie sprawcy nie ma dla sprawy w tym przypadku żadnego znaczenia.

– ZŁÓŻ REKLAMACJĘ BANKOWĄ

Jak już uporasz się ze złożeniem zawiadomienia o możliwości popełnienia oszustwa na Twoją szkodę to nie czekaj długo i złóż reklamację bankową. Najlepiej zrobić to pisemnie w oddziale Twojego banku, który prowadzi rachunek, z którego zniknęły środki. Z naszych obserwacji wynika, że zdecydowana większość reklamacji bankowych rozpatrywana jest negatywnie. Nie martw się. Nie ma to żadnego wpływu na procesu odzyskiwania pieniędzy. Jest to standardowa procedura jaką należy przebyć.

– UZYSKAJ RAPORT BIK

Ostatnia kwestia to uzyskanie raportu BIK. Warto go mieć, ponieważ umożliwia wcześniejsze wykrycie działań oszustów. Chodzi oczywiście o zaciągnięcie przez oszustów zobowiązań na konto ofiary.

Bank odmówił zwrotu pieniędzy po oszustwie na AnyDesk. Co dalej?

Jak już wspomnieliśmy wyżej banki notorycznie odmawiają uwzględniania reklamacji. Konsekwencją takiego zachowania jest konieczność złożenia przeciwko bankowi pozwu do sądu o zapłatę. W przypadku kradzieży pieniędzy z konta bankowego będzie to pozew o zapłatę. Jeśli zaś chodzi o wyłudzenie kredytu lub pożyczki na dane ofiary oszustów to wówczas trzeba złożyć do sądu pozew o stwierdzenie nieistnienia albo nieważności danej umowy. O tym jaki ma to być konkretnie pozew zawsze każdorazowo decyduje prawnik zajmujący się tego rodzaju sprawami. W Kancelarii EUROLEGE będzie to specjalista od spraw cyberbezpieczeństwa.

Na pewno nie warto się poddawać i walczyć o swoje. Oczywiście każdą sprawę należy omówić indywidualnie z prawnikiem. Nie zawsze okoliczności wskazują na zasadność podejmowania działań. Banki z natury rzeczy nastawione są na zysk i odmowa uwzględnienia reklamacji jest pewnego rodzaju przyjętą strategią. Z tego tez względu koniecznie trzeba analizować sprawę wieloaspektowa, ale mając na uwadze politykę banków w całej Polsce.

Warto w tym miejscu odnotować, że po stronie oszukanych konsumentów stoją nie tylko sądy, ale też Prezes UOKiK oraz Rzecznik Finansowy, którzy w swoich opiniach niekorzystnie wypowiadają się o praktykach banków, które nie chcą zwracać pieniędzy samodzielnie, bez inicjowania spraw sądowych.

Oszustwo na AnyDesk. Kto mi pomoże?

W Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) od dłuższego czasu zajmujemy się pomocą osobom pokrzywdzonym cyberprzestępstwami. Wiemy jak wygląda oszustwo internetowe i z jakimi problemami spotykają się osoby, które zostały nim dotknięte. Dlatego posiadamy w naszej ofercie pomoc osobom oszukanym w sieci. W szczególności tym, które straciły pieniądze i na które zostały zaciągnięte zobowiązania finansowe w wyniku działań przestępnych.

Wyżej wskazaliśmy, że nie jest istotne czy sprawca oszustwa na AnyDesk został złapany czy też nie. W obu przypadkach jesteśmy w stanie podejmować działania zmierzające do uzyskania wyniku zadowalającego dla naszych Klientów.

Poprzez wiele lat naszej działalności pomogliśmy setkom osób wyjść na finansowa prostą. Pomagaliśmy w postępowaniach sądowych z bankami, chwilówkami czy firmami windykacyjnymi przed sądami w całej Polsce. Działamy zdalnie, w związku z czym dostęp do prawnika o wysokiej specjalizacji jest obecnie bardzo łatwy. Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu. Nie musisz nawet wychodzić z domu czy pracy, aby uzyskać pomoc prawną. To ogromne udogodnienie. Daje oszczędność czasu, ale też pieniędzy, ponieważ ceny usług w Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) są ustalane na niskich poziomach względem stawek proponowanych w stacjonarnych kancelariach prawnych.

UWAGA! Wstępna analiza prawna jest u nas całkowicie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje. W jej ramach uzyskujesz darmową analizę dokumentów i poradę prawnika – specjalisty.

Potrzebujesz pomocy prawnej? Zadzwoń do nas lub napisz jeszcze dzisiaj. Możesz również wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy. Zadzwonimy do Ciebie najpóźniej kolejnego dnia roboczego i ustalimy jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nami:

4.7/5 - (59 votes)

Skuteczne oddłużanie. Bezpłatna analiza sprawy!

Wpadłeś w problemy finansowe, masz problem z windykacją, zostałeś pozwany do sądu albo w Twojej sprawie jest już komornik?

Nie ryzykuj działań na własną rękę. Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników, specjalistów w oddłużaniu i antywindykacji.

Nasz prawnik za darmo przeanalizuje Twoją sprawę i dobierze taki rodzaj pomocy, który będzie najskuteczniejszy w Twojej sytuacji.

DARMOWA ANALIZA

Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby ustalić możliwość i zakres pomocy prawnej w oddłużeniu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: