Strona główna » Oszustwa internetowe. Co zrobić? Jak zgłosić i jak odzyskać pieniądze?

Oszustwa internetowe. Co zrobić? Jak zgłosić i jak odzyskać pieniądze?

Oszustwa internetowe to obecnie zjawisko występujące notorycznie. Okazuje się, że można im przeciwdziałać, ale trzeba znać metody działania internetowych przestępców. Czym zatem jest oszustwo internetowe? Jak się przed nim chronić i co zrobić kiedy oszuści włamią się na nasze konto i ukradną pieniądze? Tego wszystkiego dowiesz się po przeczytaniu tego artykułu.

UWAGA! Padłeś ofiarą oszustwa internetowego? Ktoś ukradł Ci pieniądze z konta albo zaciągnął na Twoje konto pożyczkę albo kredyt w Internecie? Można wszystko odwrócić, ale koniecznie musisz podjąć szybkie działania. W Kancelarii EUROLEGE (właściciel seriwsu) zajmujemy się tego rodzaju sprawami i pomagamy na terenie całej Polski. Więcej informacji na końcu materiału.

Jak wygląda oszustwo internetowe?

Można otwarcie powiedzieć, że oszustwo internetowe to bardzo głębokie pojęcie. Oznacza ono szereg możliwych zdarzeń, których skutkiem jest dokonanie przez oszusta kradzieży pieniędzy z konta bankowego albo zaciągnięcia zobowiązań na konto ofiary oszustwa.

W praktyce Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) możemy wskazać na różne metody i sposoby działania oszustów w Internecie. Jako najczęściej spotykane wskazać możemy bez wątpienia na:

Każde z tych oszustw internetowych potrafią przebieg inaczej. W przypadku oszustwa na Vinted i OLX dochodzi do kontaktu zdalnego ofiary z oszustem w związku z faktycznie istniejącym ogłoszeniem o sprzedaży rzeczy. Ofiarą w tym przypadku jest sprzedający, a kupujący, za którego podaje się oszust przesyła swojej ofierze linki przekierowujące do fałszywych stron internetowych. Zwykle banków albo firm kurierskich.

Oszustwa inwestycyjne oraz te związane z kryptowalutami (także Bitcoinem) dotyczą przekonania ofiary oszustwa o niezwykłej okazji do zarobienia dużych sum pieniędzy. Oszust internetowy wchodzi w relację ze swoją ofiara i przekonuje ją, że inwestując niewielkie sumy pieniędzy na początku zacznie zarabiać wielkie pieniądze. Zwykle takie, które umożliwią jej wakacje do końca życia. Oczywiście ostatecznie „inwestycje” okazują się stratą, a oszuści po pewnym czasie znikają bez śladu. Problem jest również z tym, że oszuści proszą również o instalowanie specjalnych programów na komputerach swoich ofiar. Następnie tak przejmowane urządzenia służą także do zaciągania pożyczek i kredytów w bankowości internetowej.

Oszustwo na pracownika banku z kolei to niezwykle wyrafinowane oszustwo internetowe. Mamy tutaj do czynienia z bardzo zgrabnie uszytą intrygą, w której centralne miejsce zajmuje ofiara, której rzekomo ktoś próbuje skraść pieniądz z konta albo ktoś próbuje zaciągnąć na nią zobowiązania w banku. Oczywiście jest to gra oszusta. Jego zachowanie ma doprowadzić do tego, że ofiara uwierzy jemu, a nie np. pracownikom oddziału banku. W ten sposób zmanipulowana ofiara potrafi przelać oszustowi duże środki. Nawet całe oszczędności.

Oszustwo internetowe – jak się uchronić?

Stosowane przez oszustów internetowych metody i triki są często trudne do rozpoznania. Szczególnie, gdy korzystają oni z bardzo zaawansowanych technik manipulacji oraz kamuflażu swoich działań. Często ofiarom oszustw internetowych wydaje się, że wiadomości przez nich otrzymywane pochodzą od zaufanych nadawców, np. portali ogłoszeniowych, banków, firm kurierskich. Dotyczy to również rozmowy z osobami, które podają się za pracowników banku. Szczególnie, gdy połączenie wykonywane jest z numeru telefonu należącego do banku.

Co więc robić, aby oszustwo internetowe nie stało się naszym udziałem? Przede wszystkim:

  • dokładnie sprawdzaj adresy stron internetowych, na których zostawiasz swoje dane, tym dane kart płatniczych,
  • dokładnie weryfikuj adresy mailowe, z których otrzymujesz wiadomości,
  • nie klikaj w żadne linki i nie pobieraj żadnych plików z maili oraz SMS bez pewności, że pochodzą one z zaufanego źródła,
  • nie ufaj bezgranicznie stronom, które posiadają certyfikat bezpieczeństwa (tzw. zielona kłódka), ponieważ certyfikat ten nie jest żadną gwarancją, że nie jest to strona stworzona i zarządzana przez oszustów,
  • unikaj podawania danych wrażliwych, takich jak numery i kody CVC i CVV, termin ważności karty płatniczej (kredytowej) czy loginy i hasła do bankowości internetowej, profilów w mediach społecznościowych albo poczty e-mail,
  • używaj zaawansowanych i najlepiej płatnych programów antywirusowych.

Pamiętaj, aby w sieci zachować szczególną czujność. Z doświadczenia prawników z Kancelarii Anty – Dług wynika, że zdecydowana większość oszust internetowych wynika z pośpiechu ofiary, jej naiwności albo nadmiernego zaufania.

Zostałem oszukany. Jak i gdzie zgłosić oszustwo internetowe?

Padłeś ofiarą oszustwa internetowego? Z Twojego konta bankowego zniknęły pieniądze? A może oszuści nabrali na Twoje dane osobowe kredyty lub pożyczki? Sytuacja nie jest beznadziejna, a w tego rodzaju oszustwach szansa na odwrócenie niekorzystnych zdarzeń jest stosunkowo wysoka. Ważne, aby nie poddawać się i walczyć o swoje. Nawet, jeśli policja rozłoży ręce i nie znajdzie sprawcy a bank odmówi uwzględnienia Twojej reklamacji. Jednak po kolei. Co trzeba zrobić? Poniżej schemat działania w przypadku oszustwa na Vinted.

– ZAWIADOMIENIE NA POLICJĘ –

Kiedy tylko dowiesz się, że padłes ofiara oszustwa internetowego natychmiast złóż zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Zrobisz to w najbliższej jednostce Policji albo Prokuratury. Wobec tego, że cyberoszuści świetnie się maskują i anonimizują swoje ruchy to w dużej liczbie spraw nie udaje się ustalić sprawcy przestępstwa. To nie szkodzi. Jest to jednak ruch konieczny dla powodzenia w sprawie.

– REKLAMACJA BANKOWA –

Powiadom o całej sytuacji bank prowadzący Twój rachunek bankowy, z którego dokonano kradzieży pieniędzy. Złóż jednocześnie reklamację bankową. Z naszego doświadczenia wynika, że grubo ponad 90% przypadków kończy się negatywnym rozpatrzeniem reklamacji. Nie martw się, to standardowa procedura bankowa. Złożenie reklamacji jest warunkiem koniecznym do podjęcia dalszych działań i odzyskania zabranych Ci pieniędzy.

– RAPORT BIK –

Natychmiast złóż wniosek o raport BIK. W ten sposób dowiesz się, czy cyberoszuści nie zaciągnęli na Twoje dane osobowe zobowiązań finansowych. Wyłudzenie kredytu to niestety spotykane zjawisko. Przy okazji warto wykupić taką usługę jak Alert BIK. Dzięki niej w czasie rzeczywistym dowiesz się czy ktoś nie próbuje zaciągać kredytów i pożyczek na Twoje dane.

Kiedy wykonasz wszystkie te czynności musisz zacząć realną walkę o sprawiedliwość. W końcu z twojego konta zniknęły pieniądze. Możliwe też, że oszuści dodatkowo wzbogacili się twoim kosztem zaciągając na Ciebie kredyty i pożyczki. Teraz pokażemy Ci co można zrobić, aby walczyć o swoje!

Jak odzyskać pieniądze stracone w wyniku oszustwa internetowego?

Jak wspomnieliśmy wyżej banki same z siebie nie wykonują obowiązków wynikających z przepisów prawa. Nie oddają środków ofiarom przestępstw internetowych (w tym oszustwa internetowe) pomimo wyraźnego obowiązku przewidzianego ustawą. Nie ma na tym etapie znaczenia w jaki sposób doszło do zdarzenia. Odmowa banku przywrócenia salda na rachunku (zwrotu pieniędzy) na tym etapie powinna mieć co do zasady miejsce tylko w przypadku umyślnego działania ofiary oszustwa.

UWAGA! To bank prowadzący Twoje konto zobowiązany jest do uzupełnienia jego salda do wysokości utraconych przez Ciebie pieniędzy. Jeśli tego nie zrobi uzyskujesz prawną możliwość ubiegania się o to w sądzie.

W zależności od tego jakie były skutki działania oszusta możemy wskazać na dwie możliwe czynności procesowe, tj.:

  • złożenie pozwu o zapłatę przeciwko bankowi,
  • złożenie pozwu o stwierdzenie nieważności zawartych umów pożyczek/kredytów.

Musisz wiedzieć, że opłata sądowa w tego rodzaju sprawie nie może być wyższa niż 1000 zł!

Oszustwo internetowe. Kto mi pomoże?

W Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) od dłuższego czasu zajmujemy się pomocą osobom pokrzywdzonym cyberprzestępstwami. Wiemy jak wygląda oszustwo internetowe i z jakimi problemami spotykają się osoby, które zostały nim dotknięte. Dlatego posiadamy w naszej ofercie pomoc osobom oszukanym w sieci. W szczególności tym, które straciły pieniądze i na które zostały zaciągnięte zobowiązania finansowe w wyniku działań przestępnych.

Wyżej wskazaliśmy, że nie jest istotne czy sprawca oszustwa internetowego został złapany czy też nie. W obu przypadkach jesteśmy w stanie podejmować działania zmierzające do uzyskania wyniku zadowalającego dla naszych Klientów.

Poprzez wiele lat naszej działalności pomogliśmy setkom osób wyjść na finansowa prostą. Pomagaliśmy w postępowaniach sądowych z bankami, chwilówkami czy firmami windykacyjnymi przed sądami w całej Polsce. Działamy zdalnie, w związku z czym dostęp do prawnika o wysokiej specjalizacji jest obecnie bardzo łatwy. Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu. Nie musisz nawet wychodzić z domu czy pracy, aby uzyskać pomoc prawną. To ogromne udogodnienie. Daje oszczędność czasu, ale też pieniędzy, ponieważ ceny usług w Kancelarii EUROLEGE (właściciel seriwsu) są ustalane na niskich poziomach względem stawek proponowanych w stacjonarnych kancelariach prawnych.

UWAGA! Wstępna analiza prawna jest u nas całkowicie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje. W jej ramach uzyskujesz darmową analizę dokumentów i poradę prawnika – specjalisty.

Potrzebujesz pomocy prawnej? Zadzwoń do nas lub napisz jeszcze dzisiaj. Możesz również wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy. Zadzwonimy do Ciebie najpóźniej kolejnego dnia roboczego i ustalimy jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nami:

4.8/5 - (41 votes)

Skuteczne oddłużanie. Bezpłatna analiza sprawy!

Wpadłeś w problemy finansowe, masz problem z windykacją, zostałeś pozwany do sądu albo w Twojej sprawie jest już komornik?

Nie ryzykuj działań na własną rękę. Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników, specjalistów w oddłużaniu i antywindykacji.

Nasz prawnik za darmo przeanalizuje Twoją sprawę i dobierze taki rodzaj pomocy, który będzie najskuteczniejszy w Twojej sytuacji.

DARMOWA ANALIZA

Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby ustalić możliwość i zakres pomocy prawnej w oddłużeniu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: