Cywilne postępowanie sądowe jest co do zasady jawne. Dla wszystkich. Także dla publiczności. Za wyjątkiem spraw rozpatrywanych przy drzwiach zamkniętych na sali sądowej mogą siedzieć nie tylko strony czy świadkowie, ale także Ci, którzy mają ochotę zapoznać się z działaniem sądów. W przypadku stron (np. powód i pozwany w procesie) postępowanie jest dla nich zawsze otwarte (jawne). Nie umniejszają temu przepisy dotyczące rozpatrywania spraw na posiedzeniu niejawnym przez sąd. Ostatecznie w tego rodzaju sprawach strona zawsze jest informowana listownie (list z sądu) o tym, że toczy się postępowanie sądowe z jej udziałem.
Trafiają do naszej kancelarii liczne zapytania od czytelników w temacie „jak sprawdzić czy jest założona sprawa w sądzie?”. Postanowiliśmy więc szerzej zająć się tym tematem i opisać go na blogu.
UWAGA! Masz sprawę sądową o zapłatę długu i chcesz uzyskać pomoc doświadczonego prawnika? A może otrzymałeś pismo z sądu i chcesz na nie odpowiedzieć? Nie musisz się martwić. W Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) już na starcie otrzymasz bezpłatną analizę swojej sprawy. Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj materiał do samego końca.
Spis treści:
Czy sąd zawsze powiadamia o sprawie sądowej?
Tak jak wspomnieliśmy już na wstępie, strony postępowania zawsze informowane są o tym, że w ich sprawie toczy się postępowanie sądowe. Takie powiadomienie mogą mieć różną formę i różną treść. W zależności od sposobu rozpatrywania sprawy sądowej. Kiedy jest wyznaczona rozprawa sądowa to sąd wysyła stronom zawiadomienie o terminie rozprawy. Takie pismo, w którym wskazuje się miejsce oraz czas posiedzenia sądowego. Co do zasady sąd podaje również czy stawiennictwo stron jest obowiązkowe czy też nie. W dobie rozpraw cyfrowych możliwe jest również wyznaczenie rozprawy zdalnej i zażądanie przez sąd aktualnego adresu mailowego, na który może przesłać link do rozprawy zdalnej.
Inna z kolei sytuacja będzie miała miejsce, gdy sąd rozpatruje sprawę na posiedzeniu niejawnym. W sprawach cywilnych o zapłatę to dosyć powszechne zjawisko. Na posiedzeniu niejawnym sąd może wydać takie orzeczenia (od których można się naturalnie odwołać) jak:
- nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym,
- nakaz zapłaty w elektronicznym postepowaniu upominawczym (EPU),
- nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym,
- wyrok zaoczny,
- wyrok zwykły bez przeprowadzenia rozprawy.
Przesyłki sądowe dostarczane są obecnie przez doręczyciela publicznego, którym jest Poczta Polska S.A. W momencie, w którym doręczenie pierwszego pisma w sprawie nie jest możliwe (nieprawidłowy adres) to wówczas przesyłka może być doręczona przez komornika sądowego. Nie ma to jednak nic wspólnego z postępowaniem egzekucyjnym. Komornik sądowy w przewidzianych przepisami KPC zasadach może zastępować działania listonosza.
Jak sprawdzić wcześniej czy jest założona sprawa w sądzie?
Osoba pozwana w sprawie o zapłatę może znacznie wcześniej sprawdzić czy wpłynął wobec niej jakikolwiek pozew. Warto jednak uświadomić sobie, że tryb ustalania jest różny w zależności od tego w jaki sposób został złożony pozew. Inaczej wygląda to w przypadku pozwów tradycyjnych, a inaczej, gdy chodzi o tzw. e-sąd.
– SPRAWA PRZED SĄDEM ELEKTRONICZNYM (E-SĄD) –
W przypadku sądu elektronicznego (e-sąd) można sprawdzić czy jest założona sprawa w bardzo łatwy sposób. Wystarczy zarejestrować się na platformie internetowej e-sądu, która dostępna jest po linkiem: https://www.e-sad.gov.pl/rejestracjaUzytkownika.aspx
Dysponując już założonym kontem w portalu e-sądu masz wgląd do starych, jak i aktualnie prowadzonych spraw sądowych. W ten sposób dowiesz się bardzo szybko, ze wpłynął wobec Ciebie pozew. Mało tego, poznasz również działania sądu dużo wcześniej. Zanim otrzymasz oficjalne informacje w drodze pisemnej.
– SPRAWA PRZED SĄDEM TRADYCYJNYM (REJONOWY I OKRĘGOWY) –
Jeśli chodzi natomiast o tradycyjne sprawy sądowe to sytuacja jest odrobinę gorsza. Jak sprawdzić czy jest założona sprawa w sądzie tradycyjnym? Po pierwsze należy wiedzieć do jakiego sądu potencjalnie powód złożył pozew. Po zmianach przepisów KPC jest o tyle łatwiej, że pozwy przedsiębiorców przeciwko konsumentom kierowane są do sądów miejsca zamieszkania konsumenta. Możemy zatem monitorować sprawy sądowe w sądach tradycyjnych poprzez wykonywanie rutynowych – np. co miesiąc – telefonów do BOI (biuro obsługi interesanta) właściwego dla naszego miejsca zamieszkania sądu rejonowego i sądu okręgowego.
Dowiedziałeś się o sprawie sądowej? Skorzystaj z profesjonalnej i zdalnej pomocy prawnej.
Aktualnie, ze względu na silny rozwój środków komunikowania się na odległość, możliwe jest porozumienia się z prawnikiem bez konieczności osobistej obecności. Ten postęp technologiczny powoduje, że oszczędzasz czas i pieniądze. Nie musisz specjalnie umawiać się na spotkanie, a prawnik dostępny jest niemalże od ręki.
W Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) od samego początku naszego istnienia postawiliśmy na zdalną obsługę naszych Klientów. Daje to komfort tym, którzy nie mogą albo nie chcą chodzić do prawnika na długie rozmowy i czekać w kolejce. U nas możesz uzyskać pomoc wykwalifikowanego prawnika bez względu na to gdzie mieszkasz albo przebywasz. Pomagamy przed każdym sądem i komornikiem w kraju.
Co ważne, za darmo otrzymasz od nas wstępną analizę swojej sprawy sądowej albo komorniczej. Wszystko bez żadnych dodatkowych zobowiązań. Jeśli uznamy, że będziemy w stanie podjąć się obrony Twoich interesów to wówczas zaproponujemy Ci warunki współpracy. Stawiamy zawsze na przejrzystość oraz prostotę w komunikacji.
Chcesz otrzymać darmową analizę swojej sprawy? Napisz do nas lub zadzwoń. Możesz również wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy. Zadzwonimy do Ciebie najwcześniej jak to tylko będzie możliwe i wskażemy jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nami:
- Zadzwoń: 530 333 130 (kliknij w numer)
- Napisz: kontakt@eurolege.pl
- Wyślij zgłoszenie: anty-dlug.pl/zgloszenie