Strona główna » Odpowiedź na pismo z sądu. Termin odpowiedzi na pismo z sądu.

Odpowiedź na pismo z sądu. Termin odpowiedzi na pismo z sądu.

Korespondencja, otrzymana z instytucji takiej jak sąd nie należy do tych, na które czekamy z niecierpliwością. Największy stres u adresata powoduje ta niespodziewana. Trudny urzędowy język, którego często nie rozumiemy, a także brak wiedzy o tym, jak przygotować odpowiedź na otrzymany list mogą być problematyczne dla osób, których nigdy wcześniej nie spotkała taka sytuacja. Warto pamiętać jednak, że otrzymanie takiego listu nie musi być powodem do zdenerwowania. W tym artykule znajdziesz informacje o tym, jak należy zachować się w przypadku oficjalnego pisma z sądu, oraz jak na nie odpowiedzieć.

UWAGA! Sąd zobowiązał Cię do złożenia odpowiedzi na pismo? Nie wiesz od czego zacząć i jak zabrać się do napisania pisma z odpowiedzią do sądu? Nie martw się. Prawnicy z Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) za darmo przeanalizują Twoją sprawę i wskażą dostępne prawnie sposoby na odpowiedź. Potrzebujesz pomocy na dalszym etapie? Bez problemy dostaniesz wsparcie doświadczonego prawnika, który za Ciebie sporządzi i wniesienie pisma do sądu. Zadzwoń do EUROLEGE (530 333 130) albo napisz maila.

Rodzaje pism, które możemy otrzymać z sądu.

Wezwanie do stawiennictwa w charakterze świadka – jest to jeden z najczęściej otrzymywanych rodzajów pism. W przypadku otrzymania tego rodzaju pisma sądowego wystarczy, że stawimy się w podanym na wezwaniu miejscu w wyznaczonym dniu i godzinie. Jeśli jednak nie mamy możliwości pojawić się w sądzie z powodu choroby, pobytu za granicą lub innej losowej sytuacji konieczne należy poinformować o tym sąd, a jednocześnie poprosić o zmianę terminu wezwania. Warto pamiętać, że w przypadku gdy w dniu wezwania pracujemy, przysługuje nam zwolnienie z pracy bez prawa do zachowania wynagrodzenia. Dodatkowo możemy ubiegać się o zwrot utraconego wynagrodzenia oraz zwrot kosztów dojazdu.

Pozew sądowy – niekiedy może się okazać, że otrzymany list z sądu jest pozwem. W takim przypadku musimy liczyć się z obowiązkiem odpowiedzi na pismo. Najczęściej sąd daje nam na to 14 dni. Odpowiedź na pozew jest skomplikowanym procesem, który ma decydującą rolę w odbywającym się procesie. W treści takiego pisma musimy zawrzeć wszelkie zarzuty, dowody oraz informacje o tym, jakie zarzuty sądu kwestionujemy. Z tego względu odpowiedź taką najlepiej napisać z pomocą doświadczonego prawnika z Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu).

Nakaz zapłatyoprócz powyższych pism otrzymać możemy również nakaz zapłaty. W tym przypadku w ciągu 14 dni od otrzymania tego rodzaju korespondencji możemy złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty, a także zarzuty. Warto pamiętać, że w przypadku przekroczenia tego terminu sprawa może zostać zakończona przez sąd na naszą niekorzyść nawet w momencie, gdy tak naprawdę jesteśmy niewinni. W przygotowaniu odpowiedzi na nakaz zapłaty zasądzony przez sąd również pomogą Ci doświadczeni prawnicy z Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu).

WAŻNE! Pismo otrzymane z sądu to nie wezwanie do zapłaty z firmy windykacyjnej, banku, czy chwilówki. Pismo sądowe może mieć bardzo doniosłe znaczenie dla Twojego życia i zawsze musisz reagować na jego otrzymanie. W szczególności, gdy jest nim orzeczenie sądu, od którego należy się odwołać albo pismo, na które koniecznie trzeba odpowiedzieć, np. pozew.

Czy muszę odebrać pismo z sądu? Co to jest fikcja doręczenia?

Niezwykle powszechne jest myślenie, że nieodebranie listu zaadresowanego do nas z sądu pozwoli nam uniknąć konsekwencji z nim związanych. Przecież skoro nie odczytaliśmy pisma, nie jesteśmy w stanie zastosować się do jego treści. Jest to popularne zwłaszcza w przypadku dłużników, czy osób pozwanych, które uważają, że nieodebranie korespondencji spowoduje, że wierzyciel oraz sąd znajdą się w sytuacji bez wyjścia. Niestety jest to błędne podejście. Wyróżnić możemy 3 sposoby doręczenia listu. Doręczenie wprost do rąk adresata, dostarczenie listu osobie, która zobowiąże się przekazać go adresatowi oraz awizowanie.

W praktyce dwukrotne awizowanie listu doprowadza do fikcji doręczenia. Oznacza to, że sąd uznaje, że przesyłka lub korespondencja została skutecznie doręczona, a co za tym idzie, jej adresat zapoznał się z treścią przygotowanego pisma. W tej sytuacji adresat nie ma wiedzy o tym, co znajdowało się w liście, a tym samym pozbawia się możliwości obrony w przypadku, gdy chodzi o nakaz zapłaty lub pozew. Fikcja doręczenia pozwala na usprawnienie postępowania w przypadku, gdy dłużnik lub osoba pozwana próbuje opóźnić cały proces, a także uniknąć konsekwencji z nim związanych.

W przypadku nieodebrania pozwu powód może złożyć wniosek do komornika o bezpośrednie, osobiste doręczenie korespondencji pod adresem, który został wskazany w pozwie. Gdy ta próba nie powiedzie się, a komornik nie ustali naszego adresu zamieszkania, powód może wnieść o ustalenie aktualnego adresu zamieszkania. W następnej kolejności wystąpi o wyznaczenie kuratora dla osoby nieznanej z miejsca zamieszkania.

Jak przygotować odpowiedź na pismo z sądu?

Gotowe wzory odpowiedzi na pisma sądowe znaleźć możemy w Internecie. Warto jednak zwrócić uwagę na źródło z jakiego pobieramy tego rodzaju dokumenty. Błędnie przygotowany wzór może stać się początkiem sporych kłopotów. Oprócz tego niezwykle istotne jest, aby oprócz ogólnych informacji zawrzeć w odpowiedzi dokładny opis naszego stanowiska w postaci dowodów, konkretnych faktów oraz zarzutów. Napisanie tego rodzaju pisma samemu może skutkować przegraną mimo mocnej pozycji i dobrych, lecz źle przedstawionych argumentów.

Oto elementy formalnego pisma do sądu, które obowiązkowo muszą znaleźć się w naszej odpowiedzi:

  • imiona i nazwiska, nazwy, przedstawiciele ustawowi lub pełnomocnicy wszystkich stron
  • oznaczenie sądu, do którego kierujemy dane pismo oraz jego rodzaju
  • konkretne żądania – czyli czego domagamy, się tworząc pismo do sądu
  • wszelkie dowody, oraz fakty, które pomogą w rozstrzygnięciu sprawy
  • podpis strony lub jej pełnomocnika
  • konkretne, niezbędne załączniki

Termin odpowiedzi na pismo z sądu.

Każde pismo, które otrzymaliśmy z sądu, oznaczone jest terminem. Najczęściej jest to 14 dni od dnia, w którym odebraliśmy list. W wielu przypadkach czas ten zostaje wydłużony nawet do miesiąca. Najczęściej dzieje się to w przypadku gdy mamy do czynienia ze skomplikowaną sprawą o dużej wartości sporu oraz ze znaczną liczbą dokumentacji. Warto pamiętać, że niekiedy konieczne będzie złożenie pisma przewodniego. Pismo przewodnie do sądu jest to dokument główny, który stanowi podstawę, wprowadzenie oraz wyjaśnienie w całym procesie. Jest ono tworzone w celu przedstawienia innych dokumentów istotnych w sprawie, a także uzupełnienia jej o konkretne załączniki.

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Przygotowanie odpowiedzi na pismo z sądu, które ma chronić naszych interesów, warto jest powierzyć profesjonalistom, którzy dzięki swojemu doświadczeniu pomogą w rozwiązaniu nawet najbardziej skomplikowanych sytuacjach.

W Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) od wielu lat zajmujemy się pomocą osobom zadłużonym. Jeśli jesteś zainteresowany bezpłatną analizą swojej sprawy, możesz skontaktować się z nami telefonicznie lub przez mail.

Skontaktuj się z nami:

4.9/5 - (37 votes)

Skuteczne oddłużanie. Bezpłatna analiza sprawy!

Wpadłeś w problemy finansowe, masz problem z windykacją, zostałeś pozwany do sądu albo w Twojej sprawie jest już komornik?

Nie ryzykuj działań na własną rękę. Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników, specjalistów w oddłużaniu i antywindykacji.

Nasz prawnik za darmo przeanalizuje Twoją sprawę i dobierze taki rodzaj pomocy, który będzie najskuteczniejszy w Twojej sytuacji.

DARMOWA ANALIZA

Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby ustalić możliwość i zakres pomocy prawnej w oddłużeniu.

Imię(wymagane)
Wysyłając zgłoszenie potwierdzasz, że zapoznałeś się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i akceptujesz ich warunki.

Zgoda jest dobrowolna. Ale bez wyrażenia zgody nie możemy wykonać analizy prawnej Twojej sprawy i niczego Ci doradzić. Masz prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Masz prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. Administratorem Twoich danych jest EUROLEGE sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Grzybowska 87.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: