Czy komornik może zająć alimenty?

Alimenty są świadczeniem celowym, wypłacanym beneficjentom (głównie dzieciom) na zaspokojenie ich potrzeb, których same nie są w stanie pokryć. Wysokość alimentów nie ma znaczenia w okolicznościach związanych z prowadzoną egzekucją komorniczą.

Środki pochodzące z alimentów i same wierzytelności z tego tytułu nie podlegają żadnej egzekucji. Wyłączenie alimentów spod egzekucji komorniczej wynika z treści art. 833 kodeksu postępowania cywilnego.

Odpowiadając więc prosto na zadane w tytule pytanie: NIE, komornik nie może zająć alimentów. Oczywiście może zdarzyć się, że komornik zajmie alimenty na poczet spłaty długów. Taka sytuacja jest możliwa zazwyczaj wobec wpływu alimentów na konto bankowe. Nie ma w tym jednak winy komornika, o czym piszemy poniżej.

Alimenty na konto, które zajął komornik. Co zrobić?

Jeśli komornik zajął Twoje konto, na które spływają alimenty najprostszym sposobem będzie poinformowanie go o tym fakcie. W takim przypadku należy złożyć stosowne pismo, oficjalne, a nie polegać na powiadomieniu ustnym. Egzekucja z konta bankowego jest możliwa do zatrzymania.

Dodatkowo można powiadomić o zaistniałym fakcie bank prowadzący Twój rachunek. Bywa bowiem, że pracownicy banku dokonują błędów i późniejsze „odkręcenie” może zająć dłuższą chwilę i może być kłopotliwe. Dlatego najlepiej dmuchać na zimne.

PAMIĘTAJ! Zajęcie alimentów znajdujących się na koncie bankowym zawsze jest winą banku, a nie komornika. Komornik nie wie jakie środki wpływają na Twoje konto bankowe. Nie zna również wysokości wpływów ani Twojego salda. Wszystkie te informacje zna wyłącznie bank i tylko on odpowiada za to co prześle do komornika.

Jak odzyskać pieniądze zabrane przez komornika z konta bankowego?

Jeśli w Twojej sprawie toczyła się albo toczy egzekucja to nic straconego. Istnieją przypadki, w których możliwe jest zatrzymanie działań komornika i nawet odzyskanie wszystkich zabranych pieniędzy! W naszej Kancelarii od wielu lat zajmujemy się takimi sprawami.

Kiedy możliwe jest zatrzymanie komornika i odzyskanie pieniędzy? Wówczas, gdy tytuł wykonawczy, który stanowi podstawę prowadzenia egzekucji jest wadliwy. Okazuje się, że takich wadliwych tytułów wcale nie ma tak mało. W skali całego kraju z pewnością można mówić o ilościach idących w tysiące, a zapewne i więcej. Powodem wadliwości orzeczeń sądowych z klauzulą wykonalności jest niemal zawsze istotny błąd w procedurze doręczenia. Większość z takich błędów popełniał kiedyś e-sąd w procedurze EPU.

Chcesz poznać szczegóły i dowiedzieć się czy w Twojej sprawie też możesz liczyć na zablokowanie komornika? Możesz do nas napisać albo zadzwonić. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania. Analiza sprawy w naszej Kancelarii jest w pełni darmowa i do niczego nie zobowiązuje.

Tel: 884 652 886

Mail: kontakt@anty-dlug.pl

5/5 - (41 votes)

Skuteczne oddłużanie. Bezpłatna analiza sprawy!

Wpadłeś w problemy finansowe, masz problem z windykacją, zostałeś pozwany do sądu albo w Twojej sprawie jest już komornik?

Nie ryzykuj działań na własną rękę. Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników, specjalistów w oddłużaniu i antywindykacji.

Nasz prawnik za darmo przeanalizuje Twoją sprawę i dobierze taki rodzaj pomocy, który będzie najskuteczniejszy w Twojej sytuacji.

DARMOWA ANALIZA

Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby ustalić możliwość i zakres pomocy prawnej w oddłużeniu.

Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przed wyrażeniem zgody zapoznaj się z Regulaminem korzystania z witryny, Regulaminem udzielania pomocy prawnej oraz Polityką prywatności.