Strona główna » Czy komornik może zająć konto bez powiadomienia?

Czy komornik może zająć konto bez powiadomienia?

Zazwyczaj komornicy sądowi działają z zaskoczenia. Jest jednak wiele sygnałów ostrzegawczych, które mogą zwiastować fakt pojawienia się komornika w życiu osoby zadłużonej. Czy jednak komornik przed wszczęciem egzekucji informuje dłużnika o swoich zamiarach? O tym dzisiejszy artykuł.

Jak komornik zajmuje konto w banku?

W praktyce zajęcie konta bankowego przez komornika następuje poprzez wykonanie pewnej, określonej sekwencji zdarzeń. Jeśli komornik nie ma informacji od wierzyciela o numerze rachunku osoby zadłużonej i banku, w którym prowadzony jest ten rachunek musi ustalić to samodzielnie. Aktualnie wszystko zajmuje niewiele czasu. Wystarczy, że komornik ma numer PESEL osoby zadłużonej, a żadne konto, w żadnym polskim banku nie ukryje się przed komornikiem.

Jak to możliwe, że komornik wszystko wie? Pomocny jest mu w tym system OGNIVO. Dzięki tej bazie komornik wysyła zapytanie, a wszystkie banki w Polsce muszą udzielić mu odpowiedzi, czy osoba o określonych danych i numerze PESEL ma u nich konto bankowe. Jeśli informacja zwrotna jest, że TAK, to wówczas komornik dokonuje zajęcia konta bankowego, nie powiadamiając o tym osoby egzekwowanej. Nie wie jednak, czy na koncie tym znajdują się jakiekolwiek pieniądze. Nie wie również tym samym, czy wpływają na to konto środki wolne od egzekucji, np. alimenty.

Komornik działa z zaskoczenia? Sprawdź czy ma prawo prowadzić egzekucję!

Jak już wspomnieliśmy komornik działa z zaskoczenia. Wyjątkiem będzie tutaj egzekucja z nieruchomości, ale to już inna historia. Konieczność działania z zaskoczenia ma uzasadnienie, bowiem gdyby dłużnik dowiedział się, że komornik zajmie mu rachunek bankowy to najpewniej wyjąłby wszystkie środki na nim zgromadzone.

Działanie z zaskoczenia nie jest zawsze prawidłowe. Okazuje się, że w obrocie prawnym funkcjonuje wiele sądowych tytułów wykonawczych, które nie mogą być podstawą egzekucji komorniczej. Chodzi głównie o tytuły pochodzące z e-sądu w Lublinie. Jak to możliwe, że sąd popełnił błąd? Wszystkiemu winne były przepisy o doręczeniach. Bywało, że sądy wysyłały nakazy zapłaty na stare albo nieaktualne adresy osób pozwanych. Rzadziej powodem była zmiana nazwiska, np. z panieńskiego na małżeńskie.

W takich sytuacjach jak ta opisana wyżej osoba zadłużona może nie tylko umorzyć egzekucję, ale również ubiegać się o zwrot wszystkich zabranych pieniędzy w toku egzekucji. A jeśli w międzyczasie z tego powodu straciła dom, mieszkanie, działkę czy samochód może ubiegać się o należne odszkodowanie.

Skontaktuj się z nami:

Czy można zatrzymać egzekucję komorniczą?

Zatrzymanie egzekucji komorniczej jest możliwe, jeżeli zachodzą ku temu odpowiednie podstawy. Jeżeli nie dostałeś żadnego listu z sądu, bo korespondencja była wysyłana na niewłaściwy albo nieaktualny adres, to masz bardzo duże szanse na zatrzymanie komornika. Aby mieć pewność konieczna jest dokładna analiza sprawy. Jeśli masz taki problem, skorzystaj z darmowej analizy prawnej w naszej Kancelarii. Przejdź na stronę i wypełnij formularz zgłoszeniowy.

Czy można odzyskać pieniądze zabrane przez komornika?

Tak, bardzo często można odzyskać zabrane przez komornika pieniądze! Co więcej, jeśli komornik zlicytował mieszkanie, dom lub działkę, to można dochodzić odszkodowania. Aby jednak mieć pewność trzeba dokładnie przeanalizować całą sprawę. Możesz skorzystać z darmowej analizy prawnej naszego mecenasa. Przejdź na stronę i wypełnij formularz zgłoszeniowy.

Jak szybko można zatrzymać egzekucję?

Jeśli sprawą zajmie się doświadczony prawnik, specjalizujący się w sprawach oddłużeniowych, to bardzo szybko. Nawet w ciągu kilku dni egzekucja zostanie wstrzymana, a po kilkunastu dniach dostaniesz zwrot pieniędzy od komornika. Jeśli znalazłeś się w takiej sytuacji, to możesz skorzystać z darmowej analizy prawnej naszego mecenasa. Przejdź na stronę i wypełnij formularz zgłoszeniowy.

4.5/5 - (269 votes)

Skuteczne oddłużanie. Bezpłatna analiza sprawy!

Wpadłeś w problemy finansowe, masz problem z windykacją, zostałeś pozwany do sądu albo w Twojej sprawie jest już komornik?

Nie ryzykuj działań na własną rękę. Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników, specjalistów w oddłużaniu i antywindykacji.

Nasz prawnik za darmo przeanalizuje Twoją sprawę i dobierze taki rodzaj pomocy, który będzie najskuteczniejszy w Twojej sytuacji.

DARMOWA ANALIZA

Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby ustalić możliwość i zakres pomocy prawnej w oddłużeniu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: