Egzekucja komornicza potrafi mocno dać w kość osobie zadłużonej. Świetnie wiedzą to Ci, którzy przez nią przeszli i stracili swoje majątki oraz innego rodzaju dochody. Ważne jednak, aby w sytuacjach trudnych nie popadać w zniechęcenie i próbować walczyć o swoje prawa. Trzeba pamiętać, że z komornikiem czy wierzycielem również można się dogadać. Na pewno dobrowolna spłata zadłużenia u komornika jest jednym z takich wyjść. Ugoda z komornikiem to często spotykane zjawisko. Chociaż nie jedynym. Bywają też takie, które umożliwiają szybką i natychmiastową ulgę od długu. Więcej na ten temat w poniższym artykule.
UWAGA! Masz komornika i chcesz zakończyć egzekucję? W niektórych sprawach możliwe jest zablokowanie działań organu egzekucyjnego i odzyskanie wszystkich zabranych pieniędzy. Chcesz dowiedzieć się kiedy to możliwe i jakie warunki trzeba spełnić? Gdzie zgłosić się o fachową pomoc w tego rodzaju sprawach? Więcej na końcu materiału.
Spis treści:
Co może zająć komornik? Każdy dłużnik powinien to wiedzieć.
Podstawą egzekucji komorniczej jest tytuł wykonawczy. Jest to dokument, który wraz z wnioskiem egzekucyjnym kierowany jest przez wierzyciela do komornika sądowego. Na podstawie tych dokumentów komornik może wszcząć przeciwko dłużnikowi różne metody egzekucji. Do najczęściej spotykanych i najpowszechniejszych form należą:
- egzekucja z konta bankowego,
- egzekucja z wynagrodzenia za pracę,
- egzekucja z innych źródeł stałych dochodów, np. egzekucja z umowy zlecenia,
- egzekucja z innych świadczeń podlegających zajęciu, np. egzekucja z zasiłku chorobowego,
- egzekucja z emerytury i renty,
- egzekucja z ruchomości, np. egzekucja z samochodu, komputera itd.,
- egzekucja z nieruchomości, a więc egzekucja z mieszkania/domu/działki.
Jak więc widać komornik sądowy ma bardzo duży potencjał w zakresie zajmowania majątku i dochodów osoby zadłużonej.
A może ugoda z komornikiem? Jak to wygląda?
Wielu z naszych czytelników oraz Klientów wskazuje, że ugoda z komornikiem to dobre wyjście z przejściowych problemów finansowych. Problem polega jednak na tym, że ugoda z komornikiem to wyłącznie pewnego rodzaju próba ustalenia sposobu spłaty zadłużenia poza wierzycielem. Niestety, ale to wierzyciel jest ostatecznym dysponentem postępowania egzekucyjnego. Zawarcie nieformalnej ugody z komornikiem może zostać szybko zniweczone na skutek sprzeciwu wierzyciela. Wskazać trzeba tutaj chociażby na zmianę sposobu egzekucji poprzez zwiększenie możliwości spłaty długu przez dłużnika. Jeśli jednak wierzyciel nie będzie protestował ugoda z komornikiem może być spokojnie realizowana.
Od czego zacząć? Początek zwykle jest taki sam, a więc należy złożyć pismo do komornika z wnioskiem o rozłożenie zadłużenia na raty. Wskazany wyżej wniosek powinien zawierać zwięzłe uzasadnienie sytuacji majątkowej i dochodowej osoby zadłużonej. Z jednoczesnym zaproponowaniem kwoty dobrowolnych wpłat do komornika z okresach miesięcznych albo tygodniowych.
Dobrowolna spłata zadłużenia u komornika. To dobry pomysł?
Na pewno dobrowolna spłata zadłużenia u komornika to dobry pomysł dla tych dłużników, u których zablokowanie egzekucji jest niemożliwe. Więcej o tym kiedy możliwe jest zablokowanie egzekucji i jak to zrobić napiszemy za chwilę.
Należy jednak mieć na uwadze, że dokonując dobrowolnej spłaty zadłużenia u komornika nie zmniejszamy całości zobowiązania. Dodatkowo trzeba policzyć, czy spłaty, które będziemy dokonywali pokrywają co najmniej odsetki od zadłużenia. Zdarzają się bowiem sprawy, w których kwota zadłużenia jest na tyle duża, że spłacane kwoty są niższe niż rosnące każdego miesiąca odsetki od zadłużenia. W takiej sytuacji zawieranie ugody z komornikiem co do zasady pozbawione jest większego sensu. Chyba, że w zamiarze ochrony szczególnie istotnego z punktu życiowego majątku jak np. nieruchomość mieszkalna.
Dobrowolna spłata zadłużenia u komornika może więc, ale nie musi zawsze być dobrym rozwiązaniem. Tutaj trzeba zdecydowanie przeanalizować całość sprawy i ustalić istotne kwestie. Prawnik do spraw komorniczych to na pewno dobry doradca w tego rodzaju problemach. W Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) prowadzimy darmową wstępną analizę spraw komorniczych i sądowych. Dlatego przed robieniem jakichkolwiek kroków wypadałoby więc zasięgnąć zdania u profesjonalistów.
Kiedy dobrowolna spłata zadłużenia u komornika i ugoda z komornikiem to złe wyjście?
Jeśli otrzymałeś pismo od komornika to w pewnych warunkach możesz jeszcze działać w celu uchronienia swojego majątku. Warunek? Zanim pojawił się komornik nie otrzymywałeś żadnych pism z sądu. W takich warunkach możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji komorniczej, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika środków (zwrot wszystkich pieniędzy zabranych przez komornika w toku całego postępowania egzekucyjnego). Jak więc widać dobrowolna spłata zadłużenia u komornika to w sytuacji jak wyżej byłyby pieniądze wyrzucone w przysłowiowe „błoto”.
Na wstępie zaznaczmy, że przeprowadzenie skutecznego oddłużania z komornikiem nie jest łatwe. W pierwszej kolejności osoba zadłużona mająca egzekucję musi ustalić u komornika następujące informacje:
- nazwa tytułu wykonawczego (np. nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym),
- nazwa sądu, który wydał tytuł wykonawczy,
- data wydania tytułu wykonawczego,
- nazwa wierzyciela,
- sygnatura akt sprawy sądowej.
Mając takie dane należy zadzwonić do sądu, który wydał tytuł wykonawczy i zapytać się na jaki adres sąd wysyłał korespondencję. Zapewne okaże się, że był to stary i dawno nieaktualny adres. Chociażby stary adres zameldowania u rodziców. Należy w tym kontekście wiedzieć, że adres zameldowania nie ma żadnego znaczenia. Liczy się adres, pod którym pozwany (aktualnie windykowany) mieszkał i przebywał.
Dalej pozostaje już kwestia złożenia wniosku do sądu o doręczenie tytułu egzekucyjnego oraz złożenie odwołania do sądu. Należy równolegle korespondować także z komornikiem. W tym zakresie pismo do komornika musi obejmować wniosek przynajmniej o tymczasowe zawieszenie egzekucji. Często zdarza się, że istnieje również potrzeba wymiany pism z wierzycielem. Zdecydowanie w sprawach oddłużania na etapie komorniczym zalecamy korzystanie z pomocy wykwalifikowanego prawnika.
Jak i gdzie mogę zgłosić o pomoc w załatwieniu sprawy sądowej i komorniczej?
W Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) już od wielu lat niesiemy skuteczną pomoc osobom zadłużonym. Naszą pasją jest ciągłe poszerzanie wiedzy i zdobywanie nowych doświadczeń w zakresie oddłużania. Dzięki naszym działaniom tysiące ludzi w całej Polsce otrzymały pomoc fachowego prawnika od spraw długów. Wszystko w rozsądnej, niewysokiej cenie.
Jak możesz się do nas zgłosić o pomoc? Działamy zdalnie na terenie całego kraju. Wystarczy, że masz telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu. W ten sposób możesz otrzymać wstępną, darmową analizę swojej sprawy bardzo szybko. Zadzwoń do nas lub napisz. Możesz wysłać do nas zgłoszenie również przez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej.

Skontaktuj się z nami:
- Zadzwoń: 530 333 130 (kliknij w numer)
- Napisz: kontakt@eurolege.pl
- Wyślij zgłoszenie: anty-dlug.pl/zgloszenie