Czy komornik może zająć wynagrodzenie z umowy zlecenia? - Anty Dług Kancelaria Oddłużeniowa

Czy komornik może zająć wynagrodzenie z umowy zlecenia?

Wobec stale rosnących kosztów zatrudnienia wielu pracodawców decyduje się na zatrudnienie pracowników w oparciu o umowę zlecenia. W mediach umowy zlecenia przedstawia się jako „śmieciowe”. Chociaż zdaniem wielu komentatorów całkowicie niesłusznie. Szczególnie widać to wobec działań komornika.

Komornik a umowa zlecenia.

Podstawowymi i najczęściej spotykanymi formami egzekucji prowadzonej przez komorników sądowych są:

Jako częste uznaje się również egzekucje z innych wierzytelności należnych osobie zadłużonej. Mogą być one różne, a w ich skład wchodzą np. ulga na dzieci i wynagrodzenie z umowy zlecenia.

Jak więc wyraźnie widać, komornik może zająć wynagrodzenie z umowy zlecenia. Czy jednak pieniądze otrzymywane z umowy zlecenia przez dłużnika mogą być zabrane w dowolnej kwocie?

Czy komornik może zabrać wszystko z umowy zlecenia?

Okazuje się, że zgodnie z przepisami prawa komornik sądowy ma takie same ograniczenia w egzekucji jeśli chodzi o wynagrodzenie za pracę jak i wynagrodzenie z umowy zlecenia. Obowiązują go dokładnie takie same zasady. Mianowicie, komornik sądowy może zabrać z umowy zlecenia jedynie nadwyżkę ponad minimalne wynagrodzenie za pracę.

Wszystko wynika z treśći art. 833 § 21 kodeksu postępowania cywilnego, który stanowi, że: „Przepisy art. 87 potrącenia z wynagrodzenia za pracę i art. 871 kwota wolna od potrąceń z wynagrodzenia za pracę Kodeksu pracy stosuje się odpowiednio do wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania albo stanowiących jedyne źródło dochodu dłużnika będącego osobą fizyczną.”.

Jeśli zatem jedynym źródłem utrzymania osoby fizycznej (dłużnika) jest wyłącznie świadczenie otrzymywane z umowy zlecenia, to wówczas świadczenie to chronione jest tak samo jak to uzyskiwane z umowy o pracę!

Mam komornika na umowie zlecenia i nie wiem dlaczego. Co zrobić?

Zdarzają się takie sytuacje, że zajęcie świadczenia z umowy zlecenia czy też konta bankowego następuje w sposób niezapowiedziany. A ten niezapowiedziany sposób rozumiemy jako sytuację, gdzie o jakiejkolwiek sprawie sądowej dowiaduje się osoba zadłużona dopiero od komornika sądowego. Jest to swojego rodzaju całkowite zaskoczenie. Z takimi sytuacjami mieliśmy do czynienia już wiele razy. Dzięki naszej pomocy setki osób otrzymały umorzenie postępowań komorniczych i odzyskały zabrane pieniądze!

Tak, jest możliwe zablokowanie działań komornika i odzyskanie zabranych środków w toku egzekucji. Jak to możliwe? Wszystko uzależnione jest od tego czy sąd jeszcze na etapie wydawania nakazu zapłaty nie popełnił istotnych błędów formalnych. Szczególnie w starszych nakaz zapłaty z e-sądu było to dosyć często spotykane, że przesyłki kierowane były do pozwanych na stare albo nawet nieistniejące adresy.

Dlatego jeśli masz komornika to wypadałoby sprawdzić czy istnieje szansa na zablokowanie jego działań. Zajmujemy się tego typu sprawami już wiele lat. Zapraszamy do kontaktu. Chętnie pomożemy.

Nasz numer telefonu do kontaktu: 884 652 886