Strona główna » List polecony. Jak sprawdzić od kogo? Awizo z sądu i od komornika. Poczta Polska – tracking.

List polecony. Jak sprawdzić od kogo? Awizo z sądu i od komornika. Poczta Polska – tracking.

Dostałeś awizo i chcesz poznać nadawcę? Jak sprawdzić od kogo pochodzi list polecony? W artykule poruszymy tą tematykę oraz wskażemy czym może grozić nieodbieranie listów z sądu i od komornika.

UWAGA! Dostałeś pismo z sądu wraz z pozwem o zapłatę długu? A może w Twoim życiu pojawił się komornik i prowadzi przeciwko Tobie egzekucję? Nic straconego! W wielu przypadkach udaje się załatwić sprawę pozytywnie doprowadzając do wygranej w procesie sądowym albo do umorzenia egzekucji komorniczej. Więcej informacji jak to zrobić znajdziesz w artykule.

Awizo w skrzynce pocztowej. Kto wysyła listy polecone?

Niemal wszystkie pisma jakie otrzymujemy z sądu, od komornika, urzędów państwowych i samorządowych wysyłane są do nas listem poleconym. Zawsze jednak takie pisma jak orzeczenia sądowe czy decyzje administracyjne urzędy wysyłają listami poleconymi. Wynika to z faktu, że już sam dokument potwierdzenia nadania przesyłki pocztowej w placówce Poczty Polskiej S.A. jest dokumentem urzędowym. Oznacza to, że stanowi niemal niepodważalny dowód tego, iż przesyłka została wysłana przez adresata do konkretnego nadawcy w określonej stemplem pocztowym dacie. Możemy w tym zakresie podzielić awiza urzędowe na:

  • awizo z sądu,
  • awizo od komornika,
  • awizo z urzędu państwowego (np. ARiMR, ZUS, US),
  • awizo z urzędu samorządu terytorialnego (np. pismo z urzędu gminy, starostwa czy z urzędu miasta).

Oczywiście inne pisma (również prywatne) mogą być wysyłane listami poleconymi. Chociażby listy zwykłe, w których nadawca chce mieć dowód nadania przesyłki. Pamiętać jednak trzeba, że potwierdzenie nadania nie jest dowodem doręczenia przesyłki. Za taki dowód uznaje się potwierdzenie doręczenia (odrębny dokument). Zwykle jest to żółta karteczka naklejana na tył koperty, która wraca do nadawcy po doręczeniu przesyłki poleconej.

Jak sprawdzić od kogo jest list polecony? Tracking Poczty Polskiej i inne sposoby.

Teraz skupmy się na tym jak ustalić od kogo jest list polecony? Tutaj możemy zastosować metodę najprostszą, czyli tracking przesyłek poleconych, który dostępny jest na stronie Poczty Polskiej. Skorzystanie z tego rodzaju ustalania jest bardzo proste. Musisz jedynie wejść na stronę doręczyciela dedykowaną do tracking listów polecony Poczty Polskiej klikając w ten link: https://emonitoring.poczta-polska.pl/?lang=en

W pustym polu wpisujesz dokładny numer przesyłki poleconej i po kliknięciu „szukaj” otrzymasz kilka informacji. Będzie to przede wszystkim miejsce nadania przesyłki poleconej oraz data i godzina nadania. Niestety, ale nie znajdziesz tam informacji na temat tego kto jest nadawcą listu poleconego.

Czy da się w takim razie konkretnie sprawdzić kto wysłał list polecony? Taką informację posiadają wyłącznie pracownicy jednostki Poczty Polskiej, na której składowana jest przesyłka polecona. Jeśli udasz się do placówki PP S.A. z dowodem osobistym to być może pracownik udzieli Ci takiej informacji. W każdym razie na pewno będzie próbował przesyłkę tą Ci wydać.

Awizo z sądu i od komornika. Kto może odebrać?

Zgodnie z przepisami każde pismo sądowe i komornicze awizowane może odebrać adresat osobiście. Jest to podstawa doręczeń przesyłek poleconych. Co do zasady taka też praktyka odbioru listów poleconych (w tym awizowanych) jest najbardziej rozpowszechniona.

Czy kto jeszcze może odebrać przesyłkę awizowaną z sądu i od komornika oprócz samego adresata? Oczywiście, że tak, a są to:

  • osoba upoważniona na podstawie pełnomocnictwa pocztowego,
  • osoba upoważniona do reprezentowania adresata przed sądem, który jest osobą prawna (np. spółka z o.o., spółka akcyjna, fundacja, stowarzyszenie) albo jednostką organizacyjną nie mającą osobowości prawnej, ale zdolność prawną (np. spółka jawna, partnerska, komandytowa),
  • upoważniony pracownik adresata.

Jak zatem widać przepisy wskazują szeroki wachlarz podmiotów, które mogą odebrać przesyłkę awizowaną z sądu i od komornika za samego adresata.

Co może znajdować się w przesyłce awizowanej z sądu i od komornika?

W przesyłce adresowanej z sądu i od komornika, którą ma odebrać odbiorca może znajdować się wiele pism. Ich rodzaj i charakter warunkują późniejsze działania i determinują postawę procesową. W przypadku kiedy mamy do czynienia z awizem z sądu w środku przesyłki znajdziemy takie pismo jak:

Natomiast od komornika zwykle osoba zadłużona otrzymuje:

Ile czasu na odbiór listu polecone? Awizo sądowe i inne.

Kiedy masz awizo sądowe albo awizo komornicze lub każde inne na odbiór listu poleconego masz tylko 14 dni od dnia, w którym awizo zostało pozostawione w skrzynce pocztowej. Na awizo sądowym albo komorniczym masz informację o dacie pozostawienia przesyłki w placówce Poczty Polskiej i adresie placówki. Dodatkowo na awizo listu poleconego znajduje się informacja o tym, do kiedy można odebrać przesyłkę. Będzie to 7 dni, liczone od następnego dnia po pozostawieniu awizo. Dnia pozostawienia awizo nie wlicza się do liczenia terminu. Jeśli nie odbierzesz przesyłki we wskazanym terminie otrzymasz powtórne awizo. Tam również masz 7 dni na odbiór. Jeśli i tym razem nie odbierzesz przesyłki poleconej z placówki pocztowej to trafi ona do adresata jako doręczona.

Wyjątkiem będzie tutaj postępowanie sądowe, które obecnie zabrania uznawania przesyłki awizowanej podwójnie jako skutecznie doręczonej. Przy czym (uwaga!) dotyczy to jedynie pierwszego pisma w sprawie. Jeżeli chociaż raz odebrałeś pismo pod wskazanym adresem to powstaje domniemanie prawne, że jest to Twój prawidłowy adres do doręczeń.

Odebrałem awizo z sądu. Co dalej?

Jeśli w Twoim przypadku odebrane awizo z sądu to pozew o zapłatę albo sądowy nakaz zapłaty to musisz koniecznie działać. Ma to szczególne znaczenie procesowe, ponieważ brak terminowej reakcji powoduje, że w Twoim życiu szybciej niż później pojawi się komornik. Tego za wszelką cenę należy unikać. Uniknąć komornika można właściwie tylko poprzez obronę procesową i to maksymalnie skuteczną, używając wszystkich, dostępnych prawnie i faktycznie argumentów. Cel ten realizuje się poprzez terminowe składanie pism procesowych i konkretne zarzuty procesowe.

UWAGA! Na skuteczne działanie w sprawie sądowej masz zwykle czas nie dłuższy niż 2 tygodnie, liczone od dnia odebrania przesyłki. Brak reakcji to oczywista zgoda na to, że w Twoim życiu pojawi się komornik sądowy i zajmie składniki Twojego majątku, nie wykluczając samochodu czy mieszkania.

Jak skutecznie bronić się w sprawie sądowej? Wszystko oczywiście zależy od tego kto jest powodem, jak wyglądał etap przedsądowy oraz jakich argumentów używa strona powodowa dla wykazania swoich twierdzeń. W sprawach sądowych o zapłatę z powództwa banku, firmy pożyczkowej czy windykacyjnej zdecydowanie najlepiej, gdyby sprawie przyjrzał się doświadczony prawnik od spraw antywindykacji. W przeciwnym razie możliwe jest przegranie procesu, który potencjalnie byłby możliwy do wygrania.

W Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) mamy za sobą tysiące udanych procesów sądowych. Z powodzeniem reprezentowaliśmy naszych Klientów przed sądami w całej Polsce. Jak możesz zgłosić się do nas po bezpłatną analizę prawną swojej sprawy? O tym już za chwilę.

Awizo od komornika. Kiedy możliwe jest umorzenie egzekucji komorniczej?

Jeśli otrzymałeś pismo od komornika to w pewnych warunkach możesz jeszcze działać w celu uchronienia swojego majątku. Warunek? Zanim pojawił się komornik nie otrzymywałeś żadnych pism z sądu. W takich warunkach możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji komorniczej, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika środków.

Przeprowadzenie skutecznego oddłużania z komornikiem nie jest łatwe. W pierwszej kolejności osoba zadłużona mająca egzekucję musi ustalić u komornika  następujące informacje:

  • nazwa tytułu wykonawczego (np. nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym),
  • nazwa sądu, który wydał tytuł wykonawczy,
  • data wydania tytułu wykonawczego,
  • nazwa wierzyciela,
  • sygnatura akt sprawy sądowej.

Mając takie dane należy zadzwonić do sądu, który wydał tytuł wykonawczy i zapytać się na jaki adres sąd wysyłał korespondencję. Zapewne okaże się, że był to stary i dawno nieaktualny adres. Chociażby stary adres zameldowania u rodziców. Należy w tym kontekście wiedzieć, że adres zameldowania nie ma żadnego znaczenia. Liczy się adres, pod którym pozwany (aktualnie windykowany) mieszkał i przebywał.

Dalej pozostaje już kwestia złożenia wniosku do sądu o doręczenie tytułu egzekucyjnego oraz złożenie odwołania do sądu. Należy równolegle korespondować także z komornikiem. W tym zakresie pismo do komornika musi obejmować wniosek przynajmniej o tymczasowe zawieszenie egzekucji. Często zdarza się, że istnieje również potrzeba wymiany pism z wierzycielem. Zdecydowanie w sprawach oddłużania na etapie komorniczym zalecamy korzystanie z pomocy wykwalifikowanego prawnika.

Jak i gdzie mogę zgłosić o pomoc w załatwieniu sprawy sądowej i komorniczej?

W Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) już od wielu lat niesiemy skuteczną pomoc osobom zadłużonym. Naszą pasją jest ciągłe poszerzanie wiedzy i zdobywanie nowych doświadczeń w zakresie oddłużania. Dzięki naszym działaniom tysiące ludzi w całej Polsce otrzymały pomoc fachowego prawnika od spraw długów. Wszystko w rozsądnej, niewysokiej cenie.

Jak możesz się do nas zgłosić o pomoc? Działamy zdalnie na terenie całego kraju. Wystarczy, że masz telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu. W ten sposób możesz otrzymać wstępną, darmową analizę swojej sprawy bardzo szybko. Zadzwoń do nas lub napisz. Możesz wysłać do nas zgłoszenie również przez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej.

Skontaktuj się z nami:

4.4/5 - (65 votes)

Skuteczne oddłużanie. Bezpłatna analiza sprawy!

Wpadłeś w problemy finansowe, masz problem z windykacją, zostałeś pozwany do sądu albo w Twojej sprawie jest już komornik?

Nie ryzykuj działań na własną rękę. Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników, specjalistów w oddłużaniu i antywindykacji.

Nasz prawnik za darmo przeanalizuje Twoją sprawę i dobierze taki rodzaj pomocy, który będzie najskuteczniejszy w Twojej sytuacji.

DARMOWA ANALIZA

Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby ustalić możliwość i zakres pomocy prawnej w oddłużeniu.

Imię(wymagane)
Wysyłając zgłoszenie potwierdzasz, że zapoznałeś się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i akceptujesz ich warunki.

Zgoda jest dobrowolna. Ale bez wyrażenia zgody nie możemy wykonać analizy prawnej Twojej sprawy i niczego Ci doradzić. Masz prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Masz prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. Administratorem Twoich danych jest EUROLEGE sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Grzybowska 87.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: