Czy komornik może zająć mieszkanie z darowizny? - Anty Dług Kancelaria Oddłużeniowa

Czy komornik może zająć mieszkanie z darowizny?

Osoby obdarowane mieszkaniem i mające problemy finansowe potrafią sobie zadawać pytanie: czy komornik może zająć mieszkanie pochodzące z darowizny? Jest to myśl szczególnie obciążająca w sytuacji, kiedy mieszkanie pochodzi od rodziców, dla których był to dorobek całego życia. Dlatego warto na pewno nad tym problemem pochylić chociaż odrobinę.

Czym jest darowizna mieszkania?

Darowizna nieruchomości, w tym darowizna mieszkania jest czynnością prawną, w wyniku której dochodzi do przeniesienia własności z dotychczasowego właściciela na osobę trzecią. Zgodnie z treścią przepisów prawa cywilnego, umowa darowizny mieszkania musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego. Oznacza to, że aby doszło do skutecznego przeniesienia własności nieruchomości mieszkalnej koniecznym jest udanie się do notariusza. Dodatkowo, koniecznym jest także ujawnienie nowego właściciela w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości.

Darowizna mieszkania a komornik. Czy komornik może zająć i zabrać mieszkanie obdarowanemu?

W pierwszej kolejności musi wyraźnie podkreślić, że osoba obdarowana jest właścicielem mieszkania, które otrzymała w darowiźnie. Oznacza to, że nie ma dla wierzyciela i komornika zasadniczo różnicy, czy mieszkanie nabyte zostało prze dłużnika poprzez sprzedaż, zasiedzenie czy tez właśnie darowiznę. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że w księdze wieczystej jako właściciel figuruje osoba będąca dłużnikiem egzekwowanym przez komornika sądowego.

Odpowiadając więc konkretnie na postawione pytanie: TAK, komornik może zająć mieszkanie z darowizny.

W tym miejscu jednak możemy uspokoić, egzekucja z nieruchomości jest ostatecznością i komornik przeprowadzi ją tylko na wyraźne żądanie wierzyciela i tylko wtedy, kiedy inne sposoby egzekucji zawiodą. A o jakie to sposoby egzekucji chodzi? Oto kilka z nich:

Mam komornika z zaskoczenia i nie wiem dlaczego. Co zrobić?

Kiedy w Twoim życiu pojawia się komornik to zazwyczaj jest to zaskoczeniem. Jednak w większości przypadków można przypuszczać, że tak się stanie. Zazwyczaj wtedy, kiedy osoba zadłużona odbiera nakazy zapłaty z sądu i nic z tym nie robi. Nie składa sprzeciwów od nakazu zapłaty ani nie podejmuje innych form obrony swoich interesów.

Czym innym jednak są sytuacje, w których komornik pojawia się jak przysłowiowy „grom z jasnego nieba”. Bez żadnych wcześniejszych pism z sądu. W takiej sytuacji istnieje realna szansa na to, aby umorzyć postępowanie komornicze i nawet odzyskać wszystkie zabrane pieniądze.

Sprawy mogą być stare, nawet sprzed wielu lat. Nie jest to istotne, ważne, aby osoba zadłużona nigdy nie odbierała przesyłek sądowych w swojej sprawie, w której toczy się egzekucja komornicza.

Co zrobić kiedy nagle pojawia się komornik? Na pewno należy działać jak najszybciej i nie popadać w panikę. Trzeba doprowadzić do uchylenia tytułu wykonawczego wydanego przez sąd. A nie jest to zadanie na tyle łatwe, aby większość osób zadłużonych mogła sobie z nim bez trudu poradzić.

Dlatego jeśli dostałeś pismo od komornika, a wcześniej nie odbierałeś żadnych sądowych nakazów zapłaty to zacznij działać jak najszybciej.

Chętnie pomożemy Ci w rozwikłaniu całej sprawy i doprowadzenia jej do pozytywnego końca. Postaramy się umorzyć egzekucję komorniczą i ewentualnie odzyskać zabrane Ci pieniądze.

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń do nas: 884 652 886. Wstępna analiza sprawy jest całkowicie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje. Dowiedz się, czy w Twojej sprawie możesz zablokować komornika.