Strona główna » Czy komornik może zająć mieszkanie?

Czy komornik może zająć mieszkanie?

Egzekucja komornicza jest na pewno jednym z najbardziej stresujących przeżyć. Szczególnie, jeśli miałaby dotyczyć podstaw życia, czyli nieruchomości zajmowanych przez osobę zadłużoną. Czy komornik może zająć mieszkanie oraz jak ewentualnie bronić się przed tym? Przeczytaj, dowiesz się więcej.

Komornik a mieszkanie. Czy komornik może zabrać mieszkanie dłużnika?

Sposobów egzekucji komorniczych jest wiele. Najczęściej spotykanymi metodami egzekucji komorniczej są:

Nie są to niestety jedyne sposoby przymusowej windykacji zadłużenia. Komornik sądowy dysponuje także innymi narzędziami. Jeśli egzekucja mniej uciążliwa nie przynosi skutku, to wierzyciel może nakazać komornikowi egzekucję z nieruchomości, np. z mieszkania, domu albo działki. A więc odpowiadając na postawione pytanie: TAK, komornik może zająć mieszkanie.

W tym miejscu jednak zastrzegamy, że samo zajęcie nieruchomości – jakkolwiek strasznie brzmi – polega tylko na wpisaniu informacji o egzekucji do księgi wieczystej. Nic poza tym się więcej nie dzieje. Co prawda jest to uciążliwe, ponieważ nie da się legalnie sprzedać takiej nieruchomości -, ale jednocześnie nie ma to żadnego realnego wpływu na stan właścicielski. Cały proces egzekucji z mieszkania jest długotrwały. Przy odpowiednim prowadzeniu postępowania ze strony dłużnika może trwać nawet wiele lat. A w pewnych przypadkach możliwe jest także umorzenie egzekucji z nieruchomości mieszkalnej.

Czy egzekucję z mieszkania można przedłużać?

Oczywiście, że tak. Egzekucja z nieruchomości, w tym mieszkania, jest długa i skomplikowana. Zaskarżając w odpowiedni sposób poszczególne czynności komornika i sądu osoba zadłużona może zyskać bardzo dużo czasu. Przedłużanie może spowodować przeciągnięcie całego procesu o wiele lat. Warto na pewno w tym zakresie korzystać z pomocy doświadczonych prawników od spraw antywindykacji – oddłużania.

Czy za mały dług komornik może zlicytować mieszkanie?

W obecnie obowiązującym stanie prawnym komornik nie może zlicytować mieszkania za małe długi. Jeśli wysokość zadłużenia – bez odsetek i kosztów postępowania – mniejsza niż 5% wartości mieszkania, to komornik nie będzie mógł dokonać licytacji.

Mam egzekucję komorniczą z mieszkania. Jak zablokować komornika?

Wbrew obiegowej opinii, że komornik sądowy jest nie do zablokowania, obalamy ten mit. W naszej wieloletniej praktyce setki razy uchylaliśmy działania komorników. W konsekwencji doprowadzaliśmy do umorzenia egzekucji komorniczych. Wszystko zależy od tego, czy jeszcze na etapie postępowania sądowego nie doszło do istotnych wad formalnych nakazu zapłaty albo innego orzeczenia. Z naszego wieloletniego doświadczenia wynika, że takich wadliwych tytułów wykonawczych funkcjonuje wcale nie mało. Szczególnie, jeśli chodzi o tytuły wykonawcze wydawane przez e-sąd w Lublinie w ramach procedury EPU.

A co, jeśli straciłeś mieszkanie na skutek wadliwego orzeczenia sądu? Możesz uzyskać odszkodowanie nawet o wartości utraconego mieszkania!

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń do nas lub napisz. Wstępna analiza sprawy jest całkowicie bezpłatna, a samo zgłoszenie do niczego nie zobowiązuje. Zapraszamy do kontaktu.

4.8/5 - (64 votes)

Skuteczne oddłużanie. Bezpłatna analiza sprawy!

Wpadłeś w problemy finansowe, masz problem z windykacją, zostałeś pozwany do sądu albo w Twojej sprawie jest już komornik?

Nie ryzykuj działań na własną rękę. Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników, specjalistów w oddłużaniu i antywindykacji.

Nasz prawnik za darmo przeanalizuje Twoją sprawę i dobierze taki rodzaj pomocy, który będzie najskuteczniejszy w Twojej sytuacji.

DARMOWA ANALIZA

Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby ustalić możliwość i zakres pomocy prawnej w oddłużeniu.

Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przed wyrażeniem zgody zapoznaj się z Regulaminem korzystania z witryny, Regulaminem udzielania pomocy prawnej oraz Polityką prywatności.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: