Strona główna » Kradzież pieniędzy z konta bankowego. Jak odzyskać skradzione środki?

Kradzież pieniędzy z konta bankowego. Jak odzyskać skradzione środki?

Przestępcy działający w Internecie nie ustają w wyszukiwaniu metod i sposobów do okradania swoich ofiar. Osobom korzystającym z bankowości internetowej często wydaje się, że środki zgromadzone na kontach są w pełni bezpieczne. W praktyce okazuje się, że wcale tak nie jest. Wystarczy chwila słabości i cały dorobek może zostać skradziony przez oszustów. Kradzież pieniędzy z konta bankowego nie jest obecnie rzadkim zjawiskiem. Przeciwnie, zjawisko to występuje dosyć często, a świadczą o tym statystyki policyjne. Liczba kradzieży pieniędzy z kont bankowych Polaków rośnie w szybkim tempie. Każdego roku notuje się bowiem nawet ok. 20 000 przypadków. Mówimy tutaj o oszustwach zgłoszonych. Zapewne dodać do tego trzeba również kradzieże z konta bankowego, które nie doczekały się zgłoszenia organom ściągania. Dotyczyć to może mniejszych kradzieży, nie przekraczających kwoty kilkuset złotych.

W artykule opiszemy czym jest kradzież pieniędzy z konta bankowego, kiedy do niej dochodzi oraz co robić, aby się przed tym procederem uchronić. Na koniec wskażemy jak odzyskać pieniądze skradzione z konta bankowego.

UWAGA! Oszuści internetowi okradli Twoje konto bankowe? Straciłeś pieniądze, a bank odmówił współpracy i nie zwrócił Ci pieniędzy? W Kancelarii EUROLEGE (właściciel portalu) pomagamy w tego rodzaju sprawach zawodowo. Pomagamy również w postępowaniach sądowych. Więcej informacji znajdziesz na końcu materiału.

Kiedy może dojść do kradzieży pieniędzy z konta bankowego?

Jak wspomnieliśmy wyżej wielu użytkowników bankowości elektronicznej nawet nie zdaje sobie sprawy z czyhających w sieci zagrożeń. Metody działania oszustów bywają zaskakujące. Nawet dla osób, które każdego dnia mają do czynienia płatnościami online. Zacznijmy jednak od tego z jakich metod korzystają cyberprzestępcy, aby dokonać włamania na konto bankowe swojej ofiary? Tutaj musimy posłużyć się wskazaniem kategorii poszczególnych oszustw internetowych, których efektem jest kradzież pieniędzy z konta bankowego. Jako najpopularniejsze możemy wymienić:

  • oszustwo na portalach sprzedażowych (np. oszustwo na OLX, oszustwo na Vinted, oszustwo na Allegro),
  • oszustwo na pracownika banku,
  • oszustwo na Bitcoina i inne kryptowaluty,
  • oszustwo na inwestycje (np. oszustwo na inwestycje w ORLEN),
  • oszustwo na BLIK,
  • oszustwo na paczkę.

Niekiedy wskazane wyżej oszustwa występują jako samodzielne byty, a niekiedy współwystępują łącznie. Przykładem może być tutaj chociażby połączenie oszustwa na portalach sprzedażowych z oszustwem na paczkę.

Jak wygląda kradzież pieniędzy z konta bankowego?

Kradzież pieniędzy z konta bankowego nie zawsze wygląda tak samo. Nawet w przypadku jednej metody oszustwa może dochodzić do dwóch lub więcej różniących się od siebie sposobów działania oszustów.

W przypadku oszustwa na portalach ogłoszeniowych normą jest sytuacja, w której oszust podając się za potencjalnego kupującego nawiązuje konwersację z ofiarą, która jest sprzedający. Przebieg oszustwa polega na wysłaniu ofierze przez potencjalnego kupującego (przestępcę) informacji o zakupie towaru i płatności przez portal ogłoszeniowy. Przy czym wiadomość z linkiem do „odebrania płatności” przychodzi już poza portalem na maila sprzedającego (ofiary). Wówczas należy kliknąć w przesłany mailowo link i dokonać wpisania swoich danych, w tym danych karty płatniczej. Po dokonaniu tych czynności konto ofiary jest czyszczone z pieniędzy. Zwykle dochodzi do kradzieży wszystkich pieniędzy z konta bankowego.

Inna metoda to oszustwo na pracownika banku. Tutaj dochodzi niemal zawsze do bezpośredniej, telefonicznej interakcji pomiędzy cyberoszustem a ofiarą. Przestępcy w tym modelu dzwonią do użytkownika bankowości z informacją, że na jej koncie wykonywane są dziwne ruchy albo ktoś próbuje wziąć na nią kredyt w banku. Dochodzi tutaj do zręcznej manipulacji ze strony oszusta, który chce wzbudzić w swojej ofierze poczucie zagrożenia i jednocześnie wyjścia z nieciekawej sytuacji przy wyłącznej pomocy dzwoniącego pracownika banku, który jest w rzeczywistości przestępcą. Ofiara w tego rodzaju oszustwie proszona jest o wycofanie wszystkich środków na „bezpieczne konto bankowe” stworzone przez oszustów albo wyjęcie środków w placówce i dokonywanie wpłat we wpłatomacie korzystając z kodów BLIK. Kradzież pieniędzy z konta bankowego jest w tym przypadku natychmiastowa i zazwyczaj dotyczy całości zgromadzonych oszczędności.

Kradzież pieniędzy z konta bankowego z kolei w przypadku oszustwa na paczkę jest powiązany zwykle z oszustwem na portalach sprzedażowych albo stanowi odrębny byt. Szczególnie ten drugi jest interesujący, ponieważ polega na masowym wysyłaniu do dużej ilości osób wiadomości mailowych albo SMS z linkiem. Kliknięcie w link ma umożliwić dokonanie uzupełniającej, zwykle niewielkiej płatności za przesyłkę albo zgłoszenie jej zagubienia. Każde z tych działań ma za zadanie uzyskanie danych umożlwiających oszustom wejście na konto bankowe ofiary i dokonanie kradzieży z konta bankowego.

Kradzież pieniędzy z konta bankowego. Co robić?!

Skradziono Ci pieniądze z konta bankowego? A może oszuści nabrali na Twoje dane osobowe kredyty lub pożyczki? Sytuacja nie jest beznadziejna, a w tego rodzaju oszustwach szansa na odwrócenie niekorzystnych zdarzeń jest stosunkowo wysoka. Ważne, aby nie poddawać się i walczyć o swoje. Nawet, jeśli policja rozłoży ręce i nie znajdzie sprawcy a bank odmówi uwzględnienia Twojej reklamacji. Jednak po kolei. Co trzeba zrobić? Poniżej schemat działania w przypadku kradzieży pieniędzy z konta bankowego.

– ZAWIADOMIENIE NA POLICJĘ –

Kiedy tylko dowiesz się, że padłeś ofiara kradzieży pieniędzy z konta bankowego natychmiast złóż zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Zrobisz to w najbliższej jednostce Policji albo Prokuratury. Wobec tego, że cyberoszuści świetnie się maskują i anonimizują swoje ruchy to w dużej liczbie spraw nie udaje się ustalić sprawcy przestępstwa. To nie szkodzi. Jest to jednak ruch konieczny dla powodzenia w sprawie.

REKLAMACJA BANKOWA

Powiadom o całej sytuacji bank prowadzący Twój rachunek bankowy, z którego dokonano kradzieży pieniędzy. Złóż jednocześnie reklamację bankową. Z naszego doświadczenia wynika, że grubo ponad 90% przypadków kończy się negatywnym rozpatrzeniem reklamacji. Nie martw się, to standardowa procedura bankowa. Złożenie reklamacji jest warunkiem koniecznym do podjęcia dalszych działań i odzyskania zabranych Ci pieniędzy.

– RAPORT BIK –

Natychmiast złóż wniosek o raport BIK. W ten sposób dowiesz się, czy cyberoszuści nie zaciągnęli na Twoje dane osobowe zobowiązań finansowych. Wyłudzenie kredytu to niestety spotykane zjawisko. Przy okazji warto wykupić taką usługę jak Alert BIK. Dzięki niej w czasie rzeczywistym dowiesz się czy ktoś nie próbuje zaciągać kredytów i pożyczek na Twoje dane.

Kiedy wykonasz wszystkie te czynności musisz zacząć realną walkę o sprawiedliwość. W końcu z twojego konta zniknęły pieniądze. Możliwe też, że oszuści dodatkowo wzbogacili się twoim kosztem zaciągając na Ciebie kredyty i pożyczki. Teraz pokażemy Ci co można zrobić, aby walczyć o swoje!

Jak odzyskać pieniądze stracone w wyniku kradzieży z konta bankowego?

Jak wspomnieliśmy wyżej banki same z siebie nie wykonują obowiązków wynikających z przepisów prawa. Nie oddają środków ofiarom przestępstw internetowych pomimo wyraźnego obowiązku przewidzianego ustawą. Nie ma na tym etapie znaczenia w jaki sposób doszło do zdarzenia. Odmowa banku przywrócenia salda na rachunku (zwrotu pieniędzy) na tym etapie powinna mieć co do zasady miejsce tylko w przypadku umyślnego działania ofiary oszustwa.

UWAGA! To bank prowadzący Twoje konto zobowiązany jest do uzupełnienia jego salda do wysokości utraconych przez Ciebie pieniędzy. Jeśli tego nie zrobi uzyskujesz prawną możliwość ubiegania się o to w sądzie.

W zależności od tego jakie były skutki działania oszusta możemy wskazać na dwie możliwe czynności procesowe, tj.:

  • złożenie pozwu o zapłatę przeciwko bankowi,
  • złożenie pozwu o stwierdzenie nieważności zawartych umów pożyczek/kredytów.

Musisz wiedzieć, że opłata sądowa w tego rodzaju sprawie nie może być wyższa niż 1000 zł!

Kradzież pieniędzy z konta bankowego. Kto mi pomoże?

W Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) od dłuższego czasu zajmujemy się pomocą osobom pokrzywdzonym cyberprzestępstwami. Wiemy jak wygląda oszustwo internetowe i z jakimi problemami spotykają się osoby, które zostały nim dotknięte. Dlatego posiadamy w naszej ofercie pomoc osobom oszukanym w sieci. W szczególności tym, które straciły pieniądze i na które zostały zaciągnięte zobowiązania finansowe w wyniku działań przestępnych.

Wyżej wskazaliśmy, że nie jest istotne czy sprawca kradzieży pieniędzy z konta bankowego został złapany czy też nie. W obu przypadkach jesteśmy w stanie podejmować działania zmierzające do uzyskania wyniku zadowalającego dla naszych Klientów.

Poprzez wiele lat naszej działalności pomogliśmy setkom osób wyjść na finansowa prostą. Pomagaliśmy w postępowaniach sądowych z bankami, chwilówkami czy firmami windykacyjnymi przed sądami w całej Polsce. Działamy zdalnie, w związku z czym dostęp do prawnika o wysokiej specjalizacji jest obecnie bardzo łatwy. Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu. Nie musisz nawet wychodzić z domu czy pracy, aby uzyskać pomoc prawną. To ogromne udogodnienie. Daje oszczędność czasu, ale też pieniędzy, ponieważ ceny usług w Kancelarii EUROLEGE są ustalane na niskich poziomach względem stawek proponowanych w stacjonarnych kancelariach prawnych.

UWAGA! Wstępna analiza prawna jest u nas całkowicie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje. W jej ramach uzyskujesz darmową analizę dokumentów i poradę prawnika – specjalisty.

Potrzebujesz pomocy prawnej? Zadzwoń do nas lub napisz jeszcze dzisiaj. Możesz również wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy. Zadzwonimy do Ciebie najpóźniej kolejnego dnia roboczego i ustalimy jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nami:

4.6/5 - (63 votes)

Skuteczne oddłużanie. Bezpłatna analiza sprawy!

Wpadłeś w problemy finansowe, masz problem z windykacją, zostałeś pozwany do sądu albo w Twojej sprawie jest już komornik?

Nie ryzykuj działań na własną rękę. Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników, specjalistów w oddłużaniu i antywindykacji.

Nasz prawnik za darmo przeanalizuje Twoją sprawę i dobierze taki rodzaj pomocy, który będzie najskuteczniejszy w Twojej sytuacji.

DARMOWA ANALIZA

Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby ustalić możliwość i zakres pomocy prawnej w oddłużeniu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: