Strona główna » Niespłacanie Providenta. Konsekwencje.

Niespłacanie Providenta. Konsekwencje.

Czytelnicy naszego bloga często zadają nam pytanie: „Jakie są konsekwencje niespłacania Providenta?” W szczególności największym zmartwieniem osób zadłużonych w firmie pożyczkowej typu Provident jest obawa o to, że w sprawie może pojawić się komornik.

Sam fakt myślenia o tym, że może dojść do zajęcia majątku jest bardzo paraliżujący osoby mające problemy ze spłatą. Jak się okazuje jednak „nie taki diabeł straszny jak go malują”. Banki, firmy pożyczkowe (chwilówki) oraz firmy windykacyjne mają liczne ograniczenia w dochodzeniu swoich roszczeń. Sama windykacja natomiast składa się z pewnych etapów, których znajomość pozwala na skuteczną ocenę własnego położenia w sprawie. A więc, co grozi za niespłacanie Providenta i co robić, kiedy windykacja rozpoczęła się już na całego? O tym wszystkim w poniższym materiale.

UWAGA! Masz problemy ze spłatą zobowiązań (kredytów/pożyczek)? A może w Twoim życiu już pojawił się komornik albo masz sprawę sądową o zapłatę? W znacznej większości spraw możliwe jest wdrożenie pomocy prawnika od spraw długów. Jak pozbyć się długów? Gdzie się zgłosić? Wszystkiego dowiesz się na końcu artykułu.

Czym jest i jak działa firma Provident?

Firma Provident S.A. to potentat branży pożyczkowej w Polsce. Jedna z pierwszych firm w naszym kraju, które zaczęły na masową skalę udzielać tzw. „chwilówek”. Można śmiało powiedzieć, że Provident to uosobienie polskiej branży pożyczkowej sektora pozabankowego. Warto odnotować, że firma pożyczkowa Provident S.A. jest podmiotem legalnie działającym na terenie Polski.

Czym grozi niespłacanie Providenta?

Jeśli zalegasz firmie pożyczkowej pieniądze to zapewne spotka Cię klasyczna windykacja. A zatem czym grozi niespłacanie Providenta? Zasadniczo możemy w tym kontekście wskazać na trzy (3) możliwe do wystąpienia etapy windykacji. Oczywiście nie wszystkie muszą wystąpić. Ich kolejność nie jest też przypadkowa, a każda kolejna następuje (chociaż nie musi) po wcześniejszej. Zatem poniżej wskazujemy etapy windykacji długów:

  • etap przedsądowy (polubowny),
  • etap sądowy,
  • etap egzekucji komorniczej.

Poniżej w dużym skrócie opiszemy każdy z tych etapów i zagrożenia jakie się z nim wiążą.

Niespłacanie Providenta – etap przedsądowy (polubowny).

Początkowo niespłacanie Providenta może skutkować windykacją polubowną. Zwykle taka sytuacja powoduje pisemne wezwanie do zapłaty albo telefon z monitem. Na tym etapie firma pożyczkowa nie może używać żadnych środków przymusu państwowego w celu realizacji swoich roszczeń.

Jeśli windykacja polubowna nie przyniesie oczekiwanych rezultatów to może pojawić się wypowiedzenie umowy pożyczki. Jest to naturalna konsekwencja niespłacania Providenta. Po tej czynności ze strony pożyczkodawcy można spodziewać się niewątpliwie, że sprawa trafi do sądu. Nie oznacza to wcale końca sprawy. Przeciwnie, raczej początek oddłużania.

Sprawa sądowa jako konsekwencja niespłacanie Providenta.

Kolejny etap to sprawa sądowa. Następuje on w efekcie bezskutecznych działań windykacji na etapie polubownym (przedsądowym). Niespłacanie Providenta w tym zakresie skutkuje skierowaniem sprawy przez firmę pożyczkową do sądu. Następnie osoba pozwana (potencjalny dłużnik) otrzymuje najczęściej nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym albo nakaz zapłaty e elektronicznym postępowaniu upominawczym. Zdarza się również, że sąd nie wydaje w sprawie sądowej nakazu zapłaty. Wówczas pozwany (pożyczkobiorca) otrzymuje pozew wraz z wezwaniem na rozprawę i złożeniem pisma jakim jest odpowiedź na pozew.

Co zrobić, kiedy otrzymasz pismo z sądu w sprawie Providenta? Oczywiście należy jak najszybciej podjąć reakcje obronne. Nie ma sensu kontakt z firmą pożyczkową. Każda wpłata albo ugoda na tym etapie spowoduje przegrany proces sądowy w 100% i dodatkowe koszty procesu, które i tak trzeba będzie zapłacić. Dlatego w tym momencie najlepiej jest podjąć działania obronne. Oznacza to, że pozwany powinien wnieść skuteczne odwołanie od nakazu zapłaty albo właściwą odpowiedź na pozew. Wszystko oczywiście w terminie. Odpowiedź na pozew wnosi się w terminie wskazanym w piśmie otrzymanym z sądu. Nie może być to okres krótszy niż 2 tygodnie. Może być jednak dłuższy. Natomiast kiedy otrzymasz sądowy nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym albo EPU (elektroniczne) to wówczas masz jedynie 2 tygodnie na wniesienie pisma jakim jest sprzeciw od nakazu zapłaty.

Kiedy już się odwołasz albo wniesiesz odpowiedź na pozew czeka Cię rozprawa sądowa. Po tym wszystkim czeka Cię ostateczne orzeczenie w sprawie. Możesz sprawę wygrać w 100%, wygrać częściowo albo przegrać w całości. Warto więc podejmować obronę.

Ze statystyk Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) wynika, że więcej niż połowa spraw o zapłatę kończy się oddłużeniem. Wystarczy jedynie używać odpowiednich zarzutów i argumentów, aby sąd przekonać do swoich racji. Zdecydowanie pomoc doświadczonego w procesach sądowych prawnika od długów jest pomocna i zwielokrotnia szanse na pozytywny wynik.

Komornik a niespłacanie Providenta. Czy można coś jeszcze zrobić?

Brak reakcji na pisma sądowe albo przegrana w sprawie kończy się zazwyczaj postępowaniem egzekucyjnym. W takiej sytuacji komornik uprawniony jest do znaczącej ingerencji w majątek osoby zadłużonej. Zajęte mogą zostać np. wynagrodzenie za pracę, konto bankowe czy renta oraz emerytura. Zdarzają się też sprawy, w których dochodzi też do zajmowania ruchomości (np. samochody) albo nieruchomości (np. domy, działki, mieszkania). Komornik może zająć nawet stare auto. Warto więc uważać.

Jeśli otrzymałeś pismo od komornika to w pewnych warunkach możesz jeszcze działać w celu uchronienia swojego majątku. Warunek? Zanim pojawił się komornik nie otrzymywałeś żadnych pism z sądu. W takich warunkach możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji komorniczej, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika środków.

Przeprowadzenie skutecznego oddłużania z komornikiem nie jest łatwe. W pierwszej kolejności osoba zadłużona mająca egzekucję musi ustalić u komornika  następujące informacje:

  • nazwa tytułu wykonawczego (np. nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym),
  • nazwa sądu, który wydał tytuł wykonawczy,
  • data wydania tytułu wykonawczego,
  • nazwa wierzyciela,
  • sygnatura akt sprawy sądowej.

Mając takie dane należy zadzwonić do sądu, który wydał tytuł wykonawczy i zapytać się na jaki adres sąd wysyłał korespondencję. Zapewne okaże się, że był to stary i dawno nieaktualny adres. Chociażby stary adres zameldowania u rodziców. Należy w tym kontekście wiedzieć, że adres zameldowania nie ma żadnego znaczenia. Liczy się adres, pod którym pozwany (aktualnie windykowany) mieszkał i przebywał.

Dalej pozostaje już kwestia złożenia wniosku do sądu o doręczenie tytułu egzekucyjnego oraz złożenie odwołania do sądu. Należy równolegle korespondować także z komornikiem. W tym zakresie pismo do komornika musi obejmować wniosek przynajmniej o tymczasowe zawieszenie egzekucji. Często zdarza się, że istnieje również potrzeba wymiany pism z wierzycielem. Zdecydowanie w sprawach oddłużania na etapie komorniczym zalecamy korzystanie z pomocy wykwalifikowanego prawnika.

Jak i gdzie mogę zgłosić o pomoc w załatwieniu sprawy sądowej i komorniczej?

W Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) już od wielu lat niesiemy skuteczną pomoc osobom zadłużonym. Naszą pasją jest ciągłe poszerzanie wiedzy i zdobywanie nowych doświadczeń w zakresie oddłużania. Dzięki naszym działaniom tysiące ludzi w całej Polsce otrzymały pomoc fachowego prawnika od spraw długów. Wszystko w rozsądnej, niewysokiej cenie.

Jak możesz się do nas zgłosić o pomoc? Działamy zdalnie na terenie całego kraju. Wystarczy, że masz telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu. W ten sposób możesz otrzymać wstępną, darmową analizę swojej sprawy bardzo szybko. Zadzwoń do nas lub napisz. Możesz wysłać do nas zgłoszenie również przez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej.

Skontaktuj się z nami:

4.6/5 - (51 votes)

Skuteczne oddłużanie. Bezpłatna analiza sprawy!

Wpadłeś w problemy finansowe, masz problem z windykacją, zostałeś pozwany do sądu albo w Twojej sprawie jest już komornik?

Nie ryzykuj działań na własną rękę. Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników, specjalistów w oddłużaniu i antywindykacji.

Nasz prawnik za darmo przeanalizuje Twoją sprawę i dobierze taki rodzaj pomocy, który będzie najskuteczniejszy w Twojej sytuacji.

DARMOWA ANALIZA

Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby ustalić możliwość i zakres pomocy prawnej w oddłużeniu.

Imię(wymagane)
Wysyłając zgłoszenie potwierdzasz, że zapoznałeś się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i akceptujesz ich warunki.

Zgoda jest dobrowolna. Ale bez wyrażenia zgody nie możemy wykonać analizy prawnej Twojej sprawy i niczego Ci doradzić. Masz prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Masz prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. Administratorem Twoich danych jest EUROLEGE sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Grzybowska 87.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: