Strona główna » Oszustwo na Allegro Lokalnie. Jak rozpoznać? Co zrobić jak straciłem pieniądze?

Oszustwo na Allegro Lokalnie. Jak rozpoznać? Co zrobić jak straciłem pieniądze?

Oszuści internetowi bardzo często w swoich działaniach posługują się znanymi i cenionymi markami celem uwiarygodnienia swoich działań. Jedną z takich właśnie znanych niemal wszystkim marek jest Allegro. W tym materiale poświęcimy miejsce na oszustwo na Allegro Lokalnie, których próba (niekiedy udane) zdarzają się wcale nierzadko. Jak więc wygląda oszustwo na Allegro Lokalnie? Na co uważać i końcowo co zrobić kiedy z naszego konta znikną pieniądze? O tym w poniższym materiale.

UWAGA! Padłeś ofiarą oszustwa internetowego? Z twoje konta zniknęły pieniądze albo ktoś wyłudził na Twoje dane osobowe kredyt albo pożyczkę? Możesz walczyć o swoje i odzyskać skradzione środki lub unieważnić zawartą na Twoje dane umowę kredytu albo pożyczki. Jak to zrobić? Gdzie się zgłosić? Wszystkiego dowiesz się na końcu artykułu.

Jak działają oszuści internetowi? Nie tylko oszustwo na Allegro Lokalnie.

Oszustwa internetowe to nie tylko oszustwo na Allegro Lokalnie. Z długiej praktyki Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) wynika, że cyberprzestępcy zwykle podszywają się pod znane sieci i marki. W jednym rzędzie z oszustwem na Allegro Lokalnie możemy wskazać takie jak:

Z powyższego widać, że internetowi oszuści podszywają się pod różne firmy. Wszystko oczywiście w celu zmylenia ofiary oszustwa.

Jak wygląda oszustwo na Allegro Lokalnie?

Oszustwo na Allegro Lokalnie zwykle przebiega bardzo podobnie. Do przyszłej ofiary oszustwa zgłasza się potencjalny kupujący (oszust), który jest zainteresowany zakupem przedmiotu. Po uzgodnieniu warunków transakcji oszust przesyła sprzedającemu na komunikator, SMS-em albo mailem link do tzw. „szybkich płatności”, w który należy kliknąć. Oczywiście link przenosi na fałszywą stronę z płatnościami. W tym miejscu kupujący ma podać swoje dane, w tym kody i numer karty kredytowej (płatniczej) albo zalogować się na konto  w bankowości elektronicznej. Następnie dokonywana jest kradzież pieniędzy z konta bankowego. Zwykle dochodzi do kradzieży wszystkich pieniędzy. Możliwe jest też zaciągnięcie przez oszusta kredytów i pożyczek na dane osobowe ofiary oszustwa (wyłudzenie kredytu).

Na co uważać, aby nie paść ofiara oszustwa na Allegro Lokalnie?

W sieci cyfrowej musimy być bardzo czujni. Oszuści internetowi nie śpią i wymyślają coraz to bardziej przebiegłe formy przestępstw. Można jednak zachować pewne zasady bezpieczeństwa. Korzystanie z nich nigdy nie daje 100% pewności, że nie zostaniemy oszukani, ale zdecydowanie minimalizuje ryzyko kradzieży pieniędzy z konta bankowego.

W celu uniknięcia oszustwa internetowego – w tym oszustwa na Allegro Lokalnie – pamiętaj, aby:

  • nie podawać danych do logowania ani haseł do bankowości elektronicznej,
  • nie klikać w linki przychodzące w SMS i mailach
  • dokładnie weryfikować strony internetowe, do których prowadzą linki wysyłane w SMS i mailach,
  • nie pobierać żadnych plików przesyłanych w wiadomościach SMS i mail

Zdarza się niekiedy, że samo kliknięcie w link powoduje, że nasze urządzenie zostaje zainfekowane złośliwym i szpiegującym oprogramowaniem. W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy podmiotów profesjonalnie zajmujących się czyszczeniem sprzętu. Minimum jakie powinniśmy wykonać to przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych.

Padłem ofiarą oszustwa na Allegro Lokalnie. Co mam zrobić?

Kiedy jest już za późno i padłeś ofiarą oszustwa na Allegro Lokalnie to nie załamuj rąk i nie poddawaj się. Na to właśnie liczą oszuści internetowi i bank, w którym masz założone konto. Dlaczego mówimy o banku? Dlatego, że to jego obowiązkiem w przypadku cyberoszustwa jest przywrócenie salda utraconych środków sprzed dokonania przestępstwa. Wynika to wprost w przepisów prawa. Jednak zanim dojdziemy do sedna sprawy warto odnotować jakie czynności należy wykonać, aby ubiegać się o zwrot skradzionych pieniędzy z konta bankowego albo unieważnić kredyt lub pożyczkę.

– ZGŁOŚ SPRAWĘ ORGANOM ŚCIGANIA

Pierwsza sprawa to zgłoszenie przestępstwa na policję albo prokuraturę. W większości spraw nie dochodzi do wykrycia sprawcy, ale jest to czynności obowiązkowa jaką należy wykonać przed wdrożeniem procedury odzyskiwania pieniędzy. Znalezienie sprawcy nie ma dla sprawy w tym przypadku żadnego znaczenia.

– ZŁÓŻ REKLAMACJĘ BANKOWĄ

Jak już uporasz się ze złożeniem zawiadomienia o możliwości popełnienia oszustwa na Twoją szkodę to nie czekaj długo i złóż reklamację bankową. Najlepiej zrobić to pisemnie w oddziale Twojego banku, który prowadzi rachunek, z którego zniknęły środki. Z naszych obserwacji wynika, że zdecydowana większość reklamacji bankowych rozpatrywana jest negatywnie. Nie martw się. Nie ma to żadnego wpływu na procesu odzyskiwania pieniędzy. Jest to standardowa procedura jaką należy przebyć.

– UZYSKAJ RAPORT BIK

Ostatnia kwestia to uzyskanie raportu BIK. Warto go mieć, ponieważ umożliwia wcześniejsze wykrycie działań oszustów. Chodzi oczywiście o zaciągnięcie przez oszustów zobowiązań na konto ofiary.

Bank odmówił zwrotu pieniędzy po oszustwie na Allegro Lokalnie. Co dalej?

Jak już wspomnieliśmy wyżej banki notorycznie odmawiają uwzględniania reklamacji. Konsekwencją takiego zachowania jest konieczność złożenia przeciwko bankowi pozwu do sądu o zapłatę. W przypadku kradzieży pieniędzy z konta bankowego będzie to pozew o zapłatę. Jeśli zaś chodzi o wyłudzenie kredytu lub pożyczki na dane ofiary oszustów to wówczas trzeba złożyć do sądu pozew o stwierdzenie nieistnienia albo nieważności danej umowy. O tym jaki ma to być konkretnie pozew zawsze każdorazowo decyduje prawnik zajmujący się tego rodzaju sprawami. W Kancelarii EUROLEGE będzie to specjalista od spraw cyberbezpieczeństwa.

Na pewno nie warto się poddawać i walczyć o swoje. Banki z natury rzeczy nastawione są na zysk i odmowa uwzględnienia reklamacji jest pewnego rodzaju przyjętą strategią. Z tego tez względu koniecznie trzeba analizować sprawę wieloaspektowa, ale mając na uwadze politykę banków w całej Polsce.

Warto w tym miejscu odnotować, że po stronie oszukanych konsumentów stoją nie tylko sądy, ale też Prezes UOKiK oraz Rzecznik Finansowy, którzy w swoich opiniach niekorzystnie wypowiadają się o praktykach banków, które nie chcą zwracać pieniędzy samodzielnie, bez inicjowania spraw sądowych.

Oszustwo na Allegro Lokalnie. Kto mi pomoże?

W Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) od dłuższego czasu zajmujemy się pomocą osobom pokrzywdzonym cyberprzestępstwami. Wiemy jak wygląda oszustwo internetowe i z jakimi problemami spotykają się osoby, które zostały nim dotknięte. Dlatego posiadamy w naszej ofercie pomoc osobom oszukanym w sieci. W szczególności tym, które straciły pieniądze i na które zostały zaciągnięte zobowiązania finansowe w wyniku działań przestępnych.

Wyżej wskazaliśmy, że nie jest istotne czy sprawca oszustwa na Allegro Lokalnie został złapany czy też nie. W obu przypadkach jesteśmy w stanie podejmować działania zmierzające do uzyskania wyniku zadowalającego dla naszych Klientów.

Poprzez wiele lat naszej działalności pomogliśmy setkom osób wyjść na finansowa prostą. Pomagaliśmy w postępowaniach sądowych z bankami, chwilówkami czy firmami windykacyjnymi przed sądami w całej Polsce. Działamy zdalnie, w związku z czym dostęp do prawnika o wysokiej specjalizacji jest obecnie bardzo łatwy. Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu. Nie musisz nawet wychodzić z domu czy pracy, aby uzyskać pomoc prawną. To ogromne udogodnienie. Daje oszczędność czasu, ale też pieniędzy, ponieważ ceny usług w Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) są ustalane na niskich poziomach względem stawek proponowanych w stacjonarnych kancelariach prawnych.

UWAGA! Wstępna analiza prawna jest u nas całkowicie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje. W jej ramach uzyskujesz darmową analizę dokumentów i poradę prawnika – specjalisty.

Potrzebujesz pomocy prawnej? Zadzwoń do nas lub napisz jeszcze dzisiaj. Możesz również wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy. Zadzwonimy do Ciebie najpóźniej kolejnego dnia roboczego i ustalimy jak możemy Ci pomóc.

Skontaktuj się z nami:

4.7/5 - (42 votes)

Skuteczne oddłużanie. Bezpłatna analiza sprawy!

Wpadłeś w problemy finansowe, masz problem z windykacją, zostałeś pozwany do sądu albo w Twojej sprawie jest już komornik?

Nie ryzykuj działań na własną rękę. Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników, specjalistów w oddłużaniu i antywindykacji.

Nasz prawnik za darmo przeanalizuje Twoją sprawę i dobierze taki rodzaj pomocy, który będzie najskuteczniejszy w Twojej sytuacji.

DARMOWA ANALIZA

Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby ustalić możliwość i zakres pomocy prawnej w oddłużeniu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: