Strona główna » Jak wygląda ulga od długu? Czy to w ogóle możliwe?

Jak wygląda ulga od długu? Czy to w ogóle możliwe?

Wiele osób zadłużonych, które borykają się codziennie z problemami finansowymi chciałoby już mieć ten etap życia za sobą. Jednak czy ulga od długu, jaką daje pełne oddłużenie jest w ogóle możliwa? Okazuje się, że istnieją sposoby na zdławienie, a nawet eliminację niszczących życie zadłużeń. Z długami można żyć, ale lepiej, kiedy przestają one być na pierwszym miejscu. Jest to możliwe, ale ulga od długu to cel, do którego nie dochodzi się na skróty. Proste rozwiązania nie wystarczą. Ważne jednak, aby wiedzieć co się robi oraz trafić na kogoś, kto potrafi pomóc w tego rodzaju sytuacjach. O tym czym jest ulga od długu, jak radzić sobie z długami oraz kto pomoże wyjść z długów znajdziesz poniżej.

UWAGA! Masz problemy finansowe i chcesz rozpocząć nowe życie bez długów? Ulga od długu jest możliwa do realizacji, ale wymagać to będzie od Ciebie zapoczątkowania całego procesu. W Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) zajmujemy się pomocą w wychodzeniu z długów. Działamy na rynku od wielu lat i mamy za sobą bogate doświadczenie w oddłużaniu. Chcesz dowiedzieć się więcej? Na końcu materiału znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.

Od czego zacząć, aby ulga od dług stała się faktem?

Pierwszą i najważniejszą kwestią, aby ulga od długu stała się faktem jest nastawienie samej osoby zadłużonej. Podstawą jest mentalne nastawienie do tego, że „chcę wyjść z długów i to zrobię”. Dodatkowo warto, aby takie postanowienie było często powtarzane, ponieważ rozpoczęcie procesu oddłużania nie jest łatwe i wiązać się może już na wstępie z pewnymi ograniczeniami.

Ponadto przygotuj sobie listę wydatków i przychodów. Sprawdź co na liście Twoich wydatków jest najmniej potrzebne, a co musi bezwzględnie na niej pozostać. Stwórz listę wierzycieli wraz z kwotami, jakie masz potencjalnie im zwrócić. Takie proste metody to przygotowanie do sensownego oddłużania. Ulga od długu to jak wskazaliśmy na początku pewien proces, który ma swój początek i zakończenie.

Na jakim etapie jest Twoja sprawa? Przeczytaj i sprawdź!

Ważną kwestią jest uświadomienie sobie na jakim etapie znajduje się Twoja sprawa dotycząca długów. Oczywiście, jeśli masz kilka długów to mogą one znajdować się na różnych stadiach. Co do zasady możemy wyróżnić tutaj trzy (3) podstawowe grupy etapów windykacji, a są nimi:

 • windykacja polubowna (przedsądowa),
 • windykacja sądowa,
 • windykacja komornicza (egzekucja komornicza).

Od tego na jakim etapie znajduje się Twoja sprawa uzależnione będą działania zmierzające do wyjścia z długów. Ulga od długu nie jest działaniem na oślep, ale musi być każdorazowo usadowiona w jakichś realiach. Tutaj właśnie znaczenie ma rozpoznanie etapu, na jakim znajduje się konkretna sprawa podlegająca oddłużaniu.

Windykacja polubowna a ulga od długu.

Właściwie każdy proces windykacji rozpoczyna się od próby polubownego rozwiązania sporu pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem. Tutaj możemy wskazać na różne metody windykacji. Najczęściej dochodzi jednak do:

 • windykacji telefonicznej,
 • windykacji za pośrednictwem poczty tradycyjnej,
 • windykacji za pośrednictwem SMS i komunikatorów internetowych,
 • windykacji bezpośredniej (wizyta osobista windykatora).

Bez względu na to z jakim modelem windykacji masz do czynienia to realizacji oddłużania jest bardzo podobna. Przede wszystkim nie możesz wykonywać żadnych działań i ruchów bez konsultacji z prawnikiem od spraw długów. W przeciwnym razie możesz uznać dług nawet nie mając takiego zamiaru. Niekiedy wystarczy np. niewielka wpłata na duży dług i sprawa może być już nie do odratowania, gdyby wierzyciel chciał skierować ją w przyszłości do sądu.

W przypadku windykacji polubownej ulga od długu możliwa jest do uzyskania najczęściej, ale zwykle łączy się z zawarciem jakiegoś porozumienia z wierzycielem. Ważne jednak, aby takie porozumienie zawierane było na partnerskich zasadach. W ugodach zawieranych z bankami, chwilówkami czy firmami windykacyjnymi nasi prawnicy zauważają często rozwiązania niekorzystne dla konsumenta. Takie, których należałoby unikać, jak np. zrzeczenie się zarzutu przedawnienia czy brak zejścia wierzyciela z części odsetkowej lub kosztowej zobowiązania. Na pewno w każdej sprawie są znaczne pola do negocjacji i warto z nich korzystać. Bez znajomości wiedzy prawnej i technicznej w zakresie negocjacji ulga od długu może być niemożliwa albo bardzo ciężka do osiągnięcia.

Sprawa sądowa i ulga od długu. Jak to osiągnąć?

Brak powodzenia w postępowaniu polubownym (przedsądowym) bardzo często kończy się złożeniem pozwu do sądu przez potencjalnego wierzyciela. W takiej sytuacji osoba pozwana (potencjalny dłużnik) otrzyma najpewniej z sądu nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym albo nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Niewiele się o tym mówi, ale etap sądowy to najlepsza droga do tego, aby ulga od długu stała się rzeczywistością. Kiedy otrzymujesz pismo z sądu musisz złożyć odwołanie (np. sprzeciw od nakazu zapłaty w postepowaniu upominawczym) albo wysłać pismo do sądu nie będące odwołaniem, ale stanowiskiem w sprawie. Najlepszy przykład to odpowiedź na pozew.

WAŻNE! W sprawach sądowych najważniejsze jest, aby pilnować terminów sądowych. Jeśli otrzymujesz pismo nie zwlekaj z wniesieniem odwołania czy odpowiedzi. Zwykle termin nie jest dłuższy niż 2 tygodnie, które liczone są od dnia odebrania przesyłki sądu. Odpowiedź na pismo z sądu powinna być skonstruowana zgodnie z wymaganiami sztuki procesowej. Ewentualne braki mogą doprowadzić do przegranej w nawet najbardziej rokującym pozytywnie procesie.

W przypadku sprawy sądowej ulga od długu następuje po zakończeniu sprawy i wydaniu przez sąd wyroku oddalającego powództwo. Nie jest prawdą, że z bankiem, firmą windykacyjną czy pożyczkową nie można wygrać w sądzie. Przeczą temu nasze doświadczenia z tysięcy spraw, w których udało nam się wygrać z wielkimi instytucjami finansowymi. Pełne, sądowe oddłużenie jest możliwe, ale jest to mieszanka: wiedzy praktycznej, teorii prawa, umiejętności obycia procesowego w sprawach o zapłatę oraz niewątpliwie również szczęścia. Ważne, aby sprawą sądową zajmował się nie przypadkowy prawnik, ale prawnik z doświadczeniem i obyciem w takich procesach. Kluczowe jest bowiem umiejętne stawianie zarzutów procesowych i ich uzasadnianie.

Ulga od długu w sprawie komorniczej? To też możliwe, ale…

W Twojej sprawie działa już komornik sądowy i dokonuje dużego spustoszenia w majtku? W niektórych sprawach możliwe jest działanie i osiągnięcie ulgi od długu. Do tego skuteczne. Jednak, aby doprowadzić do wygranej trzeba spełnić pewne, przepisane ustawowo warunki.

Jeśli otrzymałeś pismo od komornika to w pewnych warunkach możesz jeszcze działać w celu uchronienia swojego majątku. Warunek? Zanim pojawił się komornik nie otrzymywałeś żadnych pism z sądu. W takich warunkach możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji komorniczej, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika środków.

Przeprowadzenie skutecznego oddłużania z komornikiem nie jest łatwe. W pierwszej kolejności osoba zadłużona mająca egzekucję musi ustalić u komornika  następujące informacje:

 • nazwa tytułu wykonawczego (np. nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym),
 • nazwa sądu, który wydał tytuł wykonawczy,
 • data wydania tytułu wykonawczego,
 • nazwa wierzyciela,
 • sygnatura akt sprawy sądowej.

Mając takie dane należy zadzwonić do sądu, który wydał tytuł wykonawczy i zapytać się na jaki adres sąd wysyłał korespondencję. Zapewne okaże się, że był to stary i dawno nieaktualny adres. Chociażby stary adres zameldowania u rodziców. Należy w tym kontekście wiedzieć, że adres zameldowania nie ma żadnego znaczenia. Liczy się adres, pod którym pozwany (aktualnie windykowany) mieszkał i przebywał.

Dalej pozostaje już kwestia złożenia wniosku do sądu o doręczenie tytułu egzekucyjnego oraz złożenie odwołania do sądu. Należy równolegle korespondować także z komornikiem. W tym zakresie pismo do komornika musi obejmować wniosek przynajmniej o tymczasowe zawieszenie egzekucji. Często zdarza się, że istnieje również potrzeba wymiany pism z wierzycielem. Zdecydowanie w sprawach oddłużania na etapie komorniczym zalecamy korzystanie z pomocy wykwalifikowanego prawnika.

Jak i gdzie mogę zgłosić o pomoc w załatwieniu sprawy sądowej i komorniczej?

W Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) już od wielu lat niesiemy skuteczną pomoc osobom zadłużonym. Naszą pasją jest ciągłe poszerzanie wiedzy i zdobywanie nowych doświadczeń w zakresie oddłużania. Dzięki naszym działaniom tysiące ludzi w całej Polsce otrzymały pomoc fachowego prawnika od spraw długów. Wszystko w rozsądnej, niewysokiej cenie.

Jak możesz się do nas zgłosić o pomoc? Działamy zdalnie na terenie całego kraju. Wystarczy, że masz telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu. W ten sposób możesz otrzymać wstępną, darmową analizę swojej sprawy bardzo szybko. Zadzwoń do nas lub napisz. Możesz wysłać do nas zgłoszenie również przez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej.

Skontaktuj się z nami:

4.9/5 - (52 votes)

Skuteczne oddłużanie. Bezpłatna analiza sprawy!

Wpadłeś w problemy finansowe, masz problem z windykacją, zostałeś pozwany do sądu albo w Twojej sprawie jest już komornik?

Nie ryzykuj działań na własną rękę. Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników, specjalistów w oddłużaniu i antywindykacji.

Nasz prawnik za darmo przeanalizuje Twoją sprawę i dobierze taki rodzaj pomocy, który będzie najskuteczniejszy w Twojej sytuacji.

DARMOWA ANALIZA

Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby ustalić możliwość i zakres pomocy prawnej w oddłużeniu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: