Strona główna » Ugoda z komornikiem. Czy warto? Jak to zrobić?

Ugoda z komornikiem. Czy warto? Jak to zrobić?

Czy można dogadać się z komornikiem? Takie pytania dosyć często dostają nasi prawnicy zajmujący się obsługą osób zadłużonych. Postanowiliśmy więc nad sprawą pochylić się bliżej i opisać, czy ugoda z komornikiem to dobry pomysł? Jeśli tak, to na co zwracać uwagę i od czego zależy pokierowanie swoim finansowym życie tak, aby egzekucja komornicza była najmniej dotkliwa?

UWAGA! Masz postępowanie komornicze? Komornik sądowy dokonał zajęcia Twoje majątku i zabiera Ci pieniądze? Możesz to zmienić! Jednak pod warunkiem, że spełniasz wszystkie kryteria do zakwalifikowania Twojej sprawy do postępowania związanego z zablokowaniem działania organu egzekucyjnego. Kiedy możesz skorzystać z takiej pomocy Kancelarii EUROLEGE (właściciel seriwsu)? O tym na końcu materiału.

Na podstawie czego działa komornik?

Egzekucja komornicza rozpoczyna się od złożenia przez wierzyciela wniosku o wszczęcie egzekucji. Podstawą egzekucji jest natomiast tytuł wykonawczy, czyli zazwyczaj prawomocne orzeczenie sądu, któremu nadano klauzulę wykonalności. Jako podstawowe, sądowe tytuły egzekucyjne możemy wskazać:

Jak więc widać katalog dokumentów mogących stanowić podstawę egzekucji jest dosyć szeroki. Obejmuje wiele orzeczeń sądowych, które po nadaniu klauzuli wykonalności mogą przyczynić się do zajęcia majątku osoby zadłużonej.

Jak działa komornik? Co może zrobić?

Komornik sądowy w zakresie wykonywanych obowiązków zawodowych podlega ochronie jak urzędnik państwowy. Posiada też wiele uprawnień, dzięki którym jest w stanie nie tylko ustalać wiele szczegółowych informacji o dłużniku, ale też skutecznie egzekwować należności ustalone tytułem wykonawczym. Szeroki wachlarz możliwości działań komornika możemy sprowadzić do metod prowadzenia egzekucji. Wskazane niżej metody (sposoby) prowadzenia egzekucji mogą występować pojedynczo, ale mogą też kumulować się. Zazwyczaj w pojedynczym postępowaniu egzekucyjnym występuje kilka metod egzekucji, z których najczęstsze to:

Pamiętać jednak trzeba, że komornik co do zasady powinien zaczynać od najmniej dolegliwych sposobów egzekucji. Te najbardziej dotkliwie jak egzekucja z ruchomości i nieruchomości powinny pozostawać ostatecznością. Wynika to z przepisów kodeksu postępowania cywilnego (KPC).

Ugoda z komornikiem. To możliwe? Jak to zrobić?

Być może dla niektórych wyda się to zaskakujące, ale komornik sądowy nie jest dysponentem postępowania egzekucyjnego. Za taki podmiot uznać można wyłącznie wierzyciela, który inicjuje postępowanie egzekucyjne. W dużym uproszczeniu komornik sądowy jest jedynie jakby narzędziem państwa w rękach wierzyciela, który mając tytuł wykonawczy podejmuje próbę odzyskania należności. Oczywiście komornik sądowy jest do pewnego stopnia samodzielny w wykonywaniu czynności, ale ich zakres zawsze ograniczony jest przez wierzyciela. Może np. wierzyciel żądać egzekucji z konkretnych składników majątku dłużnika z pominięciem innych.

Wstęp, który zaprezentowaliśmy wyżej ma istotne znaczenie praktyczne. Oznacza, że zawierana często przez dłużników ugoda z komornikiem to jedynie pewnego rodzaju porozumienie w spłacie należności o charakterze ściśle dobrowolnym. Prawda jednak jest taka, że wierzyciel może w każdym momencie doprowadzić do upadku takiego porozumienia np. poprzez nakazanie komornikowi przeprowadzenia egzekucji z jakiegoś składnika majątku dłużnika mimo ustaleń co do spłat.

W kontekście powyższego trzeba mieć świadomość, że ugoda z komornikiem to tylko zwykle tymczasowe rozwiązanie i bardzo mało stabilne. Za rozwiązanie trwałe uznać można jedynie ugodę z wierzycielem, ale i to pod pewnymi warunkami. Jako doświadczeni prawnicy zdecydowanie odradzamy działanie w sferze ugód, czy to ugody z komornikiem czy wierzycielem opierając się wyłącznie na samodzielnej ocenie sytuacji. Okazać się może, że interes osoby zadłużonej nie leży w zawarciu ugody, a w podjęciu innych działań, których skuteczność będzie znacznie wyższa i może doprowadzić nawet do oddłużanie z komornikiem!

Myślisz o ugodzie z komornikiem? Sprawdź czy możesz zablokować egzekucję!

Zanim podejmiesz jakiekolwiek próby związane z ugodami, czy to będzie ugoda z komornikiem czy też z wierzycielem to w pierwszej kolejności sprawdź czy nie masz szans na umorzenie egzekucji i odzyskanie pieniędzy. Co zrobić? Od czego zacząć i sprawdzić szanse powodzenia? O tym już za chwilę.

Jeśli otrzymałeś pismo od komornika to w pewnych warunkach możesz jeszcze działać w celu uchronienia swojego majątku. Warunek? Zanim pojawił się komornik nie otrzymywałeś żadnych pism z sądu. W takich warunkach możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji komorniczej, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika środków (zwrot wszystkich pieniędzy zabranych przez komornika w toku całego postępowania egzekucyjnego).

Przeprowadzenie skutecznego oddłużania z komornikiem nie jest łatwe. W pierwszej kolejności osoba zadłużona mająca egzekucję musi ustalić u komornika  następujące informacje:

  • nazwa tytułu wykonawczego (np. nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym),
  • nazwa sądu, który wydał tytuł wykonawczy,
  • data wydania tytułu wykonawczego,
  • nazwa wierzyciela,
  • sygnatura akt sprawy sądowej.

Mając takie dane należy zadzwonić do sądu, który wydał tytuł wykonawczy i zapytać się na jaki adres sąd wysyłał korespondencję. Zapewne okaże się, że był to stary i dawno nieaktualny adres. Chociażby stary adres zameldowania u rodziców. Należy w tym kontekście wiedzieć, że adres zameldowania nie ma żadnego znaczenia. Liczy się adres, pod którym pozwany (aktualnie windykowany) mieszkał i przebywał.

Dalej pozostaje już kwestia złożenia wniosku do sądu o doręczenie tytułu egzekucyjnego oraz złożenie odwołania do sądu. Należy równolegle korespondować także z komornikiem. W tym zakresie pismo do komornika musi obejmować wniosek przynajmniej o tymczasowe zawieszenie egzekucji. Często zdarza się, że istnieje również potrzeba wymiany pism z wierzycielem. Zdecydowanie w sprawach oddłużania na etapie komorniczym zalecamy korzystanie z pomocy wykwalifikowanego prawnika.

Jak i gdzie mogę zgłosić o pomoc w załatwieniu sprawy sądowej i komorniczej?

W Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) już od wielu lat niesiemy skuteczną pomoc osobom zadłużonym. Naszą pasją jest ciągłe poszerzanie wiedzy i zdobywanie nowych doświadczeń w zakresie oddłużania. Dzięki naszym działaniom tysiące ludzi w całej Polsce otrzymały pomoc fachowego prawnika od spraw długów. Wszystko w rozsądnej, niewysokiej cenie.

Jak możesz się do nas zgłosić o pomoc? Działamy zdalnie na terenie całego kraju. Wystarczy, że masz telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu. W ten sposób możesz otrzymać wstępną, darmową analizę swojej sprawy bardzo szybko. Zadzwoń do nas lub napisz. Możesz wysłać do nas zgłoszenie również przez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej.

Skontaktuj się z nami:

4.7/5 - (50 votes)

Skuteczne oddłużanie. Bezpłatna analiza sprawy!

Wpadłeś w problemy finansowe, masz problem z windykacją, zostałeś pozwany do sądu albo w Twojej sprawie jest już komornik?

Nie ryzykuj działań na własną rękę. Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników, specjalistów w oddłużaniu i antywindykacji.

Nasz prawnik za darmo przeanalizuje Twoją sprawę i dobierze taki rodzaj pomocy, który będzie najskuteczniejszy w Twojej sytuacji.

DARMOWA ANALIZA

Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby ustalić możliwość i zakres pomocy prawnej w oddłużeniu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: