Postępowanie sądowe z inicjatywy firm windykacyjnych to bardzo często spotykane zjawisko. Wynika ono zasadniczo z ilości firm windykacyjnych działających na rynku i skali zakupów jakie zostały już dokonane i nadal są realizowane. Artykuł powstał w związku z licznymi pytaniami naszych czytelników, które można w dużym skrócie sprowadzić do tego kiedy firma windykacyjna kieruje sprawę do sądu? Na te pytanie oraz wiele innych, powiązanych odpowiemy już za chwilę.
UWAGA! Masz sprawę sądową z powództwa firmy windykacyjnej, pożyczkowej albo banku? Okazuje się, że używając pewnych technik procesowych można znacznie zwiększyć szanse na wygraną i pełne lub częściowe oddłużenie. Jak to zrobić i gdzie zgłosić się o pomoc? O tym na końcu materiału.
Spis treści:
Jak działają firmy windykacyjne?
Sposób działania firm windykacyjnych w Polsce jest od lata niezmienny. Czyli skupowanie wierzytelności (długów) od podmiotów trzecich. Zaznaczmy, że podmioty branży windykacyjnej zwykle nabywają pakiety wierzytelności w ogromnych ilościach od takich instytucji jak:
- banki,
- firmy pożyczkowe, tzw. chwilówki (np. Provident),
- firmy telekomunikacyjne,
- zakłady ubezpieczeń,
- szkoły policealne oraz szkoły wyższe.
Powyższe wyliczenie jest oczywiście przykładowe i nie wyczerpuje listy podmiotów, które zbywają w dużych ilościach wierzytelności, czyli w skrócie długi przeciwko konsumentom albo przedsiębiorcom.
Na rynku możemy spotkać również firmy windykacyjne, które nie skupują długów, a dochodzą ich w imieniu i na rzecz pierwotnych wierzycieli. Przykładem takiego podmiotu jest chociażby firma Cross Finance.
Jakie są największe firmy windykacyjne w Polsce?
Zdecydowanie do największych firm windykacyjnych w Polsce możemy zaliczyć takie jak:
- KRUK windykacja,
- BEST,
- Kredyt Inkaso,
- ULTIMO,
- Alektum.
Oczywiście na rynku działa wiele innych podmiotów, którzy zagarniają łącznie ogromną część rynku długu. Warto odnotować, że część firm windykacyjnych działających w Polsce ma swoje siedziby poza granicami kraju. Nie umniejsza to jednak faktowi możliwości prowadzenia działalności na terenie Polski. Wśród firm windykacyjnych skupujących długi Polaków są takie, których siedziby nie są nawet w krajach Unii Europejskiej (UE). Nawet w USA czy Szwajcarii.
Etapy windykacji. Jakie możemy wymienić?
Co do zasady etapy windykacji możemy podzielić na trzy (3) wyodrębnione i charakterystyczne etapy. W tym zakresie możemy wskazać na:
- etap postępowania przedsądowego (polubownego),
- etap postępowania sądowego,
- etap postępowania egzekucyjnego (komorniczego).
Każdy z tych etapów jest różny i niesie ze sobą różnego rodzaju reperkusje i zagrożenia, ale także szanse na oddłużenie. Okazuje się, że największe szanse na zwolnienie się z obowiązku zapłaty długu istnieją na etapie postępowania sądowego. Jednak kiedy firma windykacyjna kieruje sprawę do sądu? O tym już za chwilę.
W dużym skrócie możemy wskazać, że:
- etap windykacji przedsądowej sprowadza się do próby nakłonienia potencjalnego dłużnika do zapłaty żądanej kwoty przy stosowaniu takich technik jak wezwanie do zapłaty, rozmowy telefoniczne, wiadomości SMS czy wizyty terenowe przedstawicieli windykatora,
- etap windykacji sądowej inicjowany jest przez potencjalnego wierzyciela (firmę windykacyjną), który żąda, aby sąd nakazał zapłacić potencjalnemu dłużnikowi określoną pozwem kwotę,
- etap windykacji komorniczej związany jest z posiadaniem przez wierzyciela tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko dłużnikowi w wyniku przegranej w procesie albo bezczynności dłużnika.
Na każdym etapie jest możliwość obrony interesów osoby zadłużonej. Oczywiście najniższa skuteczność dotyczy ostatniego etapu, a więc egzekucji komorniczej. Przy czym i w tym przypadku istnieje szansa na oddłużenie, ale tylko w wybranych przypadkach. Szerzej na ten temat napiszemy na końcu materiału.
Kiedy firma windykacyjna kieruje sprawę do sądu?
Firma windykacyjna pozywa dłużnika do sądu w sytuacji, gdy postępowanie przedsądowe (polubowne) nie przyniosło zamierzonych efektów. Jakich? Przede wszystkim potencjalny dłużnik nie płacił w ogóle albo płacił mniej niż oczekiwałaby tego firma windykacyjna.
Po skierowaniu pozwu do sądu przez firmę windykacyjną możliwe są zasadniczo dwa scenariusze. Pozwany, potencjalny dłużnik otrzymuje pozew wraz z obowiązkiem wniesienia pisma jakim jest odpowiedź na pozew. Ewentualnie z jednoczesnym wyznaczeniem terminu rozprawy. Odpowiedź na pismo z sądu w tym zakresie wynosi tyle ile wskazał sąd. Nie może być to jednak okres krótszy niż 2 tygodnie, które liczone są od dnia otrzymania przesyłki sądowej.
Najczęściej jednak pozwani dłużnicy otrzymują inne pisma z sądu. Zazwyczaj są to:
- nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym,
- nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym (EPU),
- nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym,
- wyrok zaoczny,
- wyrok zwykły wydany bez przeprowadzenia rozprawy.
Oczywiście od każdego z tych orzeczeń sądowych przysługuje odmienny środek zaskarżenia. Przykładem niech będzie tutaj nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, od którego składa się sprzeciw od nakazu zapłaty albo wyrok zaoczny, od którego składa się sprzeciw od wyroku zaocznego.
Windykacja długu przez komornika. Jak zablokować działania komornika?
Okazuje się, że kiedy firma windykacyjna kieruje sprawę do sądu to w efekcie tego może pojawić się komornik w życiu osoby pozwanej. Wynika to z przegranego procesu sądowego. Zazwyczaj, gdy pozwany nie podejmuje żadnych działań zmierzających do obalenia twierdzeń pozwu wnoszonego przez powoda (np. firmę windykacyjną). Może to być też efektem przegranej, ale tutaj można przynajmniej było liczyć na oddłużenie i wygraną. Przynajmniej w części.
Jeśli otrzymałeś pismo od komornika to w pewnych warunkach możesz jeszcze działać w celu uchronienia swojego majątku. Warunek? Zanim pojawił się komornik nie otrzymywałeś żadnych pism z sądu. W takich warunkach możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji komorniczej, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika środków (zwrot wszystkich pieniędzy zabranych przez komornika w toku całego postępowania egzekucyjnego).
Przeprowadzenie skutecznego oddłużania z komornikiem nie jest łatwe. W pierwszej kolejności osoba zadłużona mająca egzekucję musi ustalić u komornika następujące informacje:
- nazwa tytułu wykonawczego (np. nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym),
- nazwa sądu, który wydał tytuł wykonawczy,
- data wydania tytułu wykonawczego,
- nazwa wierzyciela,
- sygnatura akt sprawy sądowej.
Mając takie dane należy zadzwonić do sądu, który wydał tytuł wykonawczy i zapytać się na jaki adres sąd wysyłał korespondencję. Zapewne okaże się, że był to stary i dawno nieaktualny adres. Chociażby stary adres zameldowania u rodziców. Należy w tym kontekście wiedzieć, że adres zameldowania nie ma żadnego znaczenia. Liczy się adres, pod którym pozwany (aktualnie windykowany) mieszkał i przebywał.
Dalej pozostaje już kwestia złożenia wniosku do sądu o doręczenie tytułu egzekucyjnego oraz złożenie odwołania do sądu. Należy równolegle korespondować także z komornikiem. W tym zakresie pismo do komornika musi obejmować wniosek przynajmniej o tymczasowe zawieszenie egzekucji. Często zdarza się, że istnieje również potrzeba wymiany pism z wierzycielem. Zdecydowanie w sprawach oddłużania na etapie komorniczym zalecamy korzystanie z pomocy wykwalifikowanego prawnika.
Jak i gdzie mogę zgłosić o pomoc w załatwieniu sprawy sądowej i komorniczej?
W Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) już od wielu lat niesiemy skuteczną pomoc osobom zadłużonym. Naszą pasją jest ciągłe poszerzanie wiedzy i zdobywanie nowych doświadczeń w zakresie oddłużania. Dzięki naszym działaniom tysiące ludzi w całej Polsce otrzymały pomoc fachowego prawnika od spraw długów. Wszystko w rozsądnej, niewysokiej cenie.
Jak możesz się do nas zgłosić o pomoc? Działamy zdalnie na terenie całego kraju. Wystarczy, że masz telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu. W ten sposób możesz otrzymać wstępną, darmową analizę swojej sprawy bardzo szybko. Zadzwoń do nas lub napisz. Możesz wysłać do nas zgłoszenie również przez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej.

Skontaktuj się z nami:
- Zadzwoń: 530 333 130 (kliknij w numer)
- Napisz: kontakt@eurolege.pl
- Wyślij zgłoszenie: anty-dlug.pl/zgloszenie