Problem wzrostu zadłużenia polskiego społeczeństwa staje się coraz bardziej powszechny. Dotychczas dotykał on niewielkiego procenta całej populacji. Obecnie skala problemu znacznie się zwiększyła. Również co do większej ilości grup społecznych objętych nadmiarowym zadłużeniem. Aktualnie duże kłopoty mają posiadacze kredytów hipotecznych, którym w związku ze wzrostem stawki WIBOR znacznie wzrosły raty kredytów. Niewiele niestety wskazuje na to, aby WIBOR jakoś mocno zaczął spadać w przewidywalnym okresie czasu. Jeśli już, to raczej spodziewane są jego wzrosty. To z kolei oznaczać będzie jeszcze większą presję na kredytobiorców. W ślad za w/w problemami dostrzec można coraz większe zainteresowanie kancelariami antywindykacyjnymi. Czyli takimi, które oferują kompleksowe oddłużanie kredytów oraz chwilówek. Ważne jednak, aby korzystać z pomocy doświadczonych podmiotów, a nie przypadkowych firm, które nie mają za sobą co najmniej kilku lat doświadczenia w branży. Jaką zatem kancelarię wybrać w kwestiach oddłużania? Na co zwracać uwagę podczas wyboru oraz o tym czym w ogóle jest tytułowe oddłużanie znajdziesz w tym artykule.
UWAGA! Masz przejściowe albo permanentne problemy z długami? Zrób z tym porządek raz na zawsze! Skorzystaj z pomocy prawników od spraw długów. Poznaj czym jest ulga od długu i zacznij życie na nowo. Na końcu materiału znajdziesz kilka cennych informacji.
Spis treści:
Czym jest i na czym polega oddłużanie?
Profesjonalne oddłużanie to szereg działań faktycznych i prawnych, których celem jest anulowanie zadłużenia w całości albo znacząca redukcja długu. Zadaniem specjalisty od antywindykacji jest zatem takie pokierowanie działaniami dłużnika albo wykonanie takich działań samodzielnie, aby w pewnej perspektywie czasowej możliwe było wyjście na finansową prostą.
Warto tutaj odnotować, że oddłużanie może przybierać różne formy pomocowe. Wszystko uzależnione jest od etapu, na jakim znajduje się dana sprawa oraz tego co działo się w niej zanim do akcji wkroczyła firma oddłużeniowa. Kluczowe jest zatem indywidualne podejście do Klienta i opracowanie planu, który następnie należy konsekwentnie realizować. Krok po kroku, aż do uzyskania ostatecznego efektu jakim jest całościowe albo częściowe oddłużenie.
Kiedy można skorzystać z usług oddłużania?
Co do zasady oddłużanie dostępne jest w profesjonalnych kancelariach antywindykacyjnych na każdym etapie sprawy. Dla pewnej systematyki możemy tutaj wyróżnić trzy (3) podstawowe etapy na jakich możliwe jest oddłużanie, a są to:
- etap postępowania przedsądowego,
- etap postępowania sądowego,
- etap postępowania komorniczego (egzekucja).
Warto pamiętać, że każdy etap wiąże się z innymi stosowanymi metodami. Ważne jednak, aby wiedzieć co można zrobić, aby umożliwić sobie skuteczne oddłużenie.
Windykacja przedsądowa a oddłużanie. Na czym polega?
W toku windykacji przedsądowej (polubownej) sytuacja dłużnika i wierzyciela jest co do zasady równa. Chociaż właściwie „pałeczka” jest zawsze po stronie wierzyciela. Powinien on zawsze współpracować z dłużnikiem w celu należytej realizacji roszczeń. Brak takiej współpracy zwykle kończy się zaprzestaniem spłat i powstaniem problemów. Po obu stronach.
Windykacja polubowna to zazwyczaj ciąg czynności podejmowanych przez bank, chwilówkę albo firmę windykacyjną. Mają one na celu nakłonić osobę potencjalnie zadłużoną do dobrowolnej zapłaty. W tym zakresie możliwe są następujące działania wierzyciela:
- wezwanie do zapłaty w formie pisemnej,
- telefoniczne wezwanie do zapłaty (rozmowa z windykatorem przez telefon),
- wezwanie do zapłaty w formie cyfrowej (mail, SMS, wiadomość na komunikatorze),
- wizyta terenowa pracownika (współpracownika) wierzyciela.
Na etapie postępowania przedsądowego ważne jest, aby nie popełniać błędów, które mogą ostatecznie przekreślić oddłużenie na kolejnym etapie, czyli w postępowaniu sądowym.
Ryzyko oddłużania samodzielnego. Szukaj wsparcia prawnika.
Wskazać możemy w tym miejscu, że samodzielne działanie na etapie przedsądowym sprawia wiele problemów konsumentom. Na własne oczy widzieliśmy w Kancelarii Anty – Dług jak w sposób niezamierzony uznawane były roszczenia nawet dalece przedawnione. Dlatego warto w tego typu sprawach korzystać z pomocy wyspecjalizowanego prawnika, aby uniknąć prostych, ale druzgocących w skutkach błędów. Na co uważać? Przede wszystkim uważaj na wszelkiego rodzaju porozumienia, np. ugoda z windykatorem. Mogą czaić się w tego rodzaju pismach liczne przepisy, które mogą mocno obniżać szansę na oddłużenie. Dodatkowo warto znać kwestie związane z uznaniem długu. Nieprzemyślane działania mogą sprawdzić, że przedawniony dług może okazać się ostatecznie nieprzedawniony. To wielkie ryzyko dla finansów osobistych. Jakie czynności mogą negatywnie wpłynąć na oddłużenie? Przede wszystkim nieprzemyślane i nie poparte wiedzą:
- wpłaty (nawet niewielkich kwot),
- pisma o umorzenie długu albo rozłożenie długu na raty,
- pisma o anulowanie części długu lub tylko odsetek albo innych kosztów,
- pisma o przedawnienie długu i inne podobne.
WAŻNE! Masz wątpliwości co do podejmowanych czynności? Nie wiesz jak się zachować w kontakcie z windykatorem? Napisz do nas albo zadzwoń. Wiedza jaką zdobędziesz może uchronić Cię przed zapłatą nieistniejącego, zawyżonego albo przedawnionego długu!
Sądowa windykacja długów a oddłużenie. Jak anulować dług w sądzie?
Kiedy etap windykacji polubownej zawodzi to wówczas (w sprawach długów nieprzedawnionych) dochodzi do windykacji sądowej. Opiera się ona na pewnym powszechnym modelu. Wszystko rozpoczyna się od złożenia pozwu do sądu przez wierzyciela. Najczęściej będzie to bank, firma pożyczkowa albo windykacyjna. Następnie w grę wchodzi postępowanie sądowe, które dla pozwanego może być zakomunikowane albo otrzymaniem pozwu i złożeniem odpowiedzi na pozew albo orzeczeniem o obowiązku zapłaty, od którego można się odwołać. Oddłużenie na etapie sądu wymaga wiedzy praktycznej i teoretycznej. Posiadają taką oczywiście prawnicy zajmujący się zawodowo oddłużaniem. Ponadto wiele sumienności i terminowości. Bez tego nie sposób szukać jakichkolwiek skutecznych rozwiązań, o czym dalej.
Oddłużanie sądowe. Krok po kroku.
Po pierwsze to terminowość. Zazwyczaj na złożenie pisma do sądu osoba pozwana (dłużnik) ma nie więcej niż 2 tygodnie. Termin liczy się od dnia, w którym dotarł do Ciebie list z sądu. Obowiązek złożenia pisma lub odwołania od orzeczenia sądu to podstawa. Jeśli nie dotrzymasz terminów to żadne działania już Ci nie pomogą. Wówczas czeka Cię z pewnością wizyta komornika. Zalecamy zatem, aby bronić się w procesie każdorazowo.
Jakie pisma może otrzymać pozwany dłużnik z sądu? Oto lista najczęściej spotykanych:
- nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym,
- nakaz zapłaty w elektronicznym postepowaniu upominawczym (EPU),
- nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym,
- wezwanie na rozprawę,
- pozew wraz z obowiązkiem złożenia pisma jakim jest odpowiedź na pozew,
- wyrok zaoczny,
- wyrok zwykły wydany na posiedzeniu niejawnym.
Na każde z tych pism można, a nawet należy odpisać (odwołać się). Przestrzegając rzecz jasna terminów, które znajdą się w pouczeniu przesłanym za każdym razem przez sąd. Jak wspomnieliśmy wyżej, termin 2 tygodni na działanie to norma.
Poniżej zamieszczamy pisma, jakie najczęściej składane są przez pozwanych dłużników w ramach procesów sądowych o zapłatę:
- sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym (w tym w EPU),
- zarzuty od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym,
- sprzeciw od wyroku zaocznego,
- odpowiedź na pozew,
- apelacja od wyroku.
Warto odnotować, że każde pismo procesowe musi być poprawnie sformułowane pod kątem przepisów KPC. Wszelkiego rodzaju braki i błędy o charakterze formalnym (procesowym) albo merytorycznym uniemożliwiają nadanie sprawie prawidłowego biegu albo znacznie utrudniają wygraną (uzyskanie oddłużenia). Zdecydowanie w celu ich uniknięcia warto poprosić o pomoc prawnika od spraw długów. Przynajmniej poprosić o radę.
Egzekucja komornicza a oddłużenie. Czy nie jest jeszcze za późno?
W trakcie postępowania egzekucyjnego również możliwe jest oddłużenie. Jednak na tym etapie sprawy jest to zadanie o wiele trudniejsze niż na obu etapach opisywanych wyżej (polubowny i sądowy). W tym przypadku bardzo dużo zależy od tego jak wyglądała wcześniejsza windykacja. Szczególnie ta, prowadzona na etapie sądowym. Poniżej opiszemy o co chodzi i w jaki sposób zablokować komornika oraz odzyskać pieniądze!
Jeśli otrzymałeś pismo od komornika to w pewnych warunkach możesz jeszcze działać w celu uchronienia swojego majątku. Warunek? Zanim pojawił się komornik nie otrzymywałeś żadnych pism z sądu. W takich warunkach możliwe stanie się nie tylko umorzenie egzekucji komorniczej, ale też odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika środków (zwrot wszystkich pieniędzy zabranych przez komornika w toku całego postępowania egzekucyjnego).
Przeprowadzenie skutecznego oddłużania z komornikiem nie jest łatwe. W pierwszej kolejności osoba zadłużona mająca egzekucję musi ustalić u komornika następujące informacje:
- nazwa tytułu wykonawczego (np. nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym),
- nazwa sądu, który wydał tytuł wykonawczy,
- data wydania tytułu wykonawczego,
- nazwa wierzyciela,
- sygnatura akt sprawy sądowej.
Mając takie dane należy zadzwonić do sądu, który wydał tytuł wykonawczy i zapytać się na jaki adres sąd wysyłał korespondencję. Zapewne okaże się, że był to stary i dawno nieaktualny adres. Chociażby stary adres zameldowania u rodziców. Należy w tym kontekście wiedzieć, że adres zameldowania nie ma żadnego znaczenia. Liczy się adres, pod którym pozwany (aktualnie windykowany) mieszkał i przebywał.
Dalej pozostaje już kwestia złożenia wniosku do sądu o doręczenie tytułu egzekucyjnego oraz złożenie odwołania do sądu. Należy równolegle korespondować także z komornikiem. W tym zakresie pismo do komornika musi obejmować wniosek przynajmniej o tymczasowe zawieszenie egzekucji. Często zdarza się, że istnieje również potrzeba wymiany pism z wierzycielem. Zdecydowanie w sprawach oddłużania na etapie komorniczym zalecamy korzystanie z pomocy wykwalifikowanego prawnika.
Jak i gdzie mogę zgłosić o pomoc w załatwieniu sprawy sądowej i komorniczej?
W Kancelarii EUROLEGE (właściciel serwisu) już od wielu lat niesiemy skuteczną pomoc osobom zadłużonym. Naszą pasją jest ciągłe poszerzanie wiedzy i zdobywanie nowych doświadczeń w zakresie oddłużania. Dzięki naszym działaniom tysiące ludzi w całej Polsce otrzymały pomoc fachowego prawnika od spraw długów. Wszystko w rozsądnej, niewysokiej cenie.
Jak możesz się do nas zgłosić o pomoc? Działamy zdalnie na terenie całego kraju. Wystarczy, że masz telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu. W ten sposób możesz otrzymać wstępną, darmową analizę swojej sprawy bardzo szybko. Zadzwoń do nas lub napisz. Możesz wysłać do nas zgłoszenie również przez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej.

Skontaktuj się z nami:
- Zadzwoń: 530 333 130 (kliknij w numer)
- Napisz: kontakt@eurolege.pl
- Wyślij zgłoszenie: anty-dlug.pl/zgloszenie